E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Yaratıcılığın Pazarlamayla Kesiştiği Nokta; Gerilla Pazarlama

Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla Pazarlama nedir? Ya da neden “gerilla” bu kavramın pazarlamayla ne ilgisi var da gerilla denilmiş demişsinizdir elbet. Ben adını ilk duyduğumda bu pazarlamanın amacından sebeplenmiş gibiydim.

 

Gerilla Pazarlama’nın adı gerilla savaşından türetilmiştir. Yani tıpkı gerilla savaşçısı gibi küçük şaşırtıcı taktikler kullanılarak dikkati başka tarafa çekmeyi hedefler. Gerilla savaşında olduğu gibi gerilla pazarlamada da benzer taktikler kullanılmaktadır. Dolayısıyla bunu yaparken de değişik, şaşırtıcı ve en önemlisi yaratıcı stratejiler kullanılması gerekir.

Gerilla Pazarlama terimi ilk kez 1984 yılında Jay Conrad Levinson “Guerilla Marketing” kitabında kullanılmıştır. Yani fikir babası Jay Conrad Levinson’dur. Adobe ve Apple Pazarlama Ortaklığını ve “Guerilla Marketing International” Başkanlığını yapmış olan Levinson tarihin en iyi satan pazarlama serisi “Guerilla Marketing” kitabının ve 30 ayrı kitabında yazarıdır. Gerilla Pazarlama, hepimizin az çok bildiği gibi en düşük maliyetten en yüksek karı elde etmektir. Konuya böyle bakıldığında tüketiciler için basit, markalar için de epey cazip geliyor ama olayın aslı gerçekten böyle mi birlikte bakalım. Levinson’un tanımına göre Gerilla Pazarlama, “Bütçesi küçük ama hayalleri büyük markalar için icat edilmiştir.” Der. Yani gerilla pazarlamada önemli olan yalnızca inanç enerji ve hayal gücüdür. Bu hedef doğrultusunda küçük bütçelerle yapılır. Gerilla pazarlamada her pazarlama stratejisinde olduğu gibi önemli olan hedef kitle analizinin iyi yapılmasıdır. Bulunduğu coğrafyayı tanımak ve mücadele etmek önemlidir. Geleneksel pazarlamanın soğuk ve mesafeli yönünün tam karşıtı olan gerilla pazarlama tüketicilerle samimi ve yakın temas kurar. Geleneksel pazarlamanın öğrenilebilir uygulamalarından uzak yaratıcılık gerektiren pazarlama türüdür. Bu nedenle tüketici üzerinde etkileyici ve unutulmaz bir iz bırakır. Levinson’a göre gerilla pazarlama her zaman sabır gerektiren ve insan odaklı olmalıdır.

Gerilla Pazarlamanın Avantajları ve Dezavantajları

Şimdiye kadar gerilla pazarlamanın hep olumlu yanlarını konuştuk. Peki dezavantajları yok mu? Elbette var.  Düşük bütçeli ve yaratıcı olması elbette avantaj ancak gerilla pazarlamanın yavaş işlemesi dezavantaj olarak nitelendirilebilir. Yapılan standart bir reklamın geri dönüşü öncesinde de bahsettiğimiz gibi sabır gerektirir. Gerilla pazarlama her zaman geniş kitlelere erişir ancak her zaman anlaşılmayabilir. İnsanlar genelde doğrudan reklamlara alışkındır. Reklamın yaratıcılığı ve anlaşılması zor olursa dezavantaja dönüşebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus hedef kitlenin iyi analiz edilmesinden geçiyor. Gerilla pazarlamanın viralleşme özelliği vardır ancak etkileyici reklamlar tüm kitleyi bir seferde etkileyip sonrasında etkisini yitirebilir. Yani dikkat çekici kampanyanın işlevi kısa sürede sona erebilir. Ek olarak gerilla pazarlamada bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise reklam sahibinin bilinir olması. Yani reklama bakıldığında markanın fark edilir olması çok önemlidir. Aksi takdirde kampanya etkileyici olur ancak başarılı olamaz…

Gerilla Pazarlama Örnekleri

1) Mc Donalds’ın gerilla pazarlama çalışmaları saymakla bitmiyor…
   2)Mona Lisa yeter diyordu…

3)Meister markası fotoğraf makinelerinin piksel kalitesini gösterdiği çalışma

4)Nivea’nın “Selülite Veda” adlı sloganı gerilla pazarlamayla birleşirse…

5)Mr. Proper temizleyici

6) Coca Cola

7) Çağrışımlar ve yaratıcılık…

8) Frontline- Pire İlacı

9) Folgers Coffee markasının New York’ta rögar kapaklarını kullanması insanların dikkatini çekmiş olmalı…

10) Doğru zamanda doğru yerde farkındalık kampanyası

11) Miele’nin Yaratcılığı

12) Dental İmplants

13)Bir spor salonunun asansörü

14) Becel’den Gerilla…

15) Alteco Yapıştırıcı markası “Japon Yapıştırıcısına ithafen”

16)  Panasonic

17) Nikon

18) Koleston rengini güneşten alanlar için…

19) WWF’den farkındalık…

20) Lipton

21) Durakların Gerilla pazarlamayla mükemmel uyumu

22) Mını Cooper

23) KitKat

24)Yerel yönetim tarafından hazırlanan gerilla pazarlama örneği. Yazıda “Eğer yasadışı grafitti yaparsanız, bir sonraki durağınız hapishane olabilir.” yazıyor.

25) Papa Johns

Okumak İsteyebileceğiniz Gerilla Pazarlama Kitapları

1)Gerilla Pazarlama Devrimi

2) 30 Günde Gerilla Pazarlama

3) Guerrila Marketing Goes Green

1 yorum
  1. Gerçekten harika bilgilendirici ve eğlendirici bir yazı olmuş tebrikler Pazarlama Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir