E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Yapay Zeka Eğitimi Nasıl Şekillendirecek?

Günlük hayatımızda, herhangi bir internet sitesine girdiğimizde çok büyük ihtimalle karşımıza yapay zeka ile ilgili bir yazı çıkıyor. Bu kadar popüler ve gelişen bir durumun, sıkça karşımıza çıkmasına şaşıramayız. Artık her yazılanda hangi yeniliğinden bahsedilmiş diye merak edip girer olduk. Ben de bu yazımda, gelişen yapay zekanın, eğitimi şu an ve gelecekte nasıl şekillendireceğinden bahsetmeye çalışacağım.

 

Günümüzde zaten başlamış olan, yapay zekanın eğitime katkılarını online olarak aldığımız dersler, seçebildiğimiz konularla görüyoruz.Elbette asla yerinde durmayan teknoloji, bu durumu da daima ileriye taşıyacak. Bunlardan ilkinde, yapay zeka her çeşit eğitimi alabilme şansı sunacak. Nasıl mı? Zaten bahsettiğimiz online eğitimlerle. Şu an çok pahalı bulduğumuz eğitimler, ileride yapay zeka ile birleşen vr teknolojisi vb. teknojilerle ucuzlayacak ve hatta ücretsiz hale gelecek. Ya da, yine vr sayesinde gelen yeniliklerle, insanların omuzlarındaki yükler azalacak ve gerçek anlamda istedikleri zaman, istedikleri yerde eğitim alabilecekler. Örneğin; günümüzde havacılık konusunda yapılan harcamaların çok pahalı olması nedeniyle, bu konuda yapılacak gelişmeler ve eğitimler yapay zekaya kaydırılmaya başlandı. Zaman geçtikte dudak uçuklatan fiyatların normal düzeylere inmesi kaçınılmaz olacak. Bir diğer örnek ise trafikte geçirdiğimiz “kayıp zamanlar” olabilir. Direksiyon başında oldukça vakit kaybeden ve yolla ilgilenmek dışında başka hiçbir şey yapamayacaklarını bilen insanlar için yapay zeka ile gelişen otomobiller bir nevi nimet olacak.

Zamanınızı size kazandırırken, dikkatinizi okumaya, öğrenmeye verebileceğiniz anlar çok yakınlaşmakta.

Yapay zekanın iyi taraflarından biriyse, geleneksel eğitim metodlarını değiştiriyor olması. Günümüzde her şey gelişirken, yeni bireyler yetiştirmek için verilen eğitimin de modernleşmesi gerekiyor. Bu konudaki gelişmelere yapay zeka destek verdiğinden, öğrenciler normal şartlarda derste göremeyecekleri materyalleri arttırılmış gerçeklikle deneyimleyebilecek, kapsamlı öğrenebilecekler. Bunun yanı sıra dünyamıza hızla giren 3d yazıcı modelleri ile de ulaşılması zor şeyler, bir tık kadar yakın olacak. Öğrencilerin dersteki dikkatini ölçebilecek, eğitimin kalitesini gözlemleyebilecek olan yapay zeka; gerçekten mola verilmesi gereken zamanı, eğitim şeklinin doğruluğu ve nasıl daha iyi olabileceği konusunda toplayacağı, sunacağı verilerle eğitimde kaliteyi sağlayacak.

Sanal asistan kavramı oluşmaya başlayacak. Sesli, giyilebilir, değişik birçok şekilde öğrenci daima yanında bulunacak olan, kendisini analiz eden, tanıyan bir yapay zeka asistanına sahip olacak. Gençlerin, öğrencilerin en büyük problemi; ne yapacaklarını, kendilerine nelerin uygun olduğunu bilmemek ve bir rota çizememek. Bu teknolojiyi kullanarak, kendilerine kendilerini tanıyan bir mentor edinecek, hayallerini, kariyerini nasıl planlayacağını daha net saptayabilecek.

 

Sonuç olarak, defalarca dediğimiz gibi; yapay zeka ne getirir, iyi mi olur yoksa kötü mü olur elbette bilemiyoruz. Ancak öğrencilerin hayatlarını kolaylaştıracağı kesin.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir