Yangınlara Davetiye Çıkarıyoruz : Avustralya

ds-damat

Küresel ısınmanın dünyamıza etkilerini her geçen gün daha etkili bir şekilde hissetmeye başlıyoruz. Ölümcül sonuçlara neden olan küresel ısınma son olarak Avustralya’daki yangında kendini daha da fazla gösterdi.

 

İstanbul Yüzölçümünün yaklaşık 12 katı büyüklüğünde bir alan yandı.

Günlerdir herkesin gündeminde olan Avustralya’daki yangın aslında yaklaşık 4 aydır devam ediyor. Bilim adamları nedenini ise aşırı sıcaklıkların ve kuraklığın artması olarak göstermektedir. Küresel ısınmanın belki de en büyük hacimdeki etkisini şu anda Avustralya’da yaşıyoruz. Gittikçe etkisini artıran bu yangın, küresel ısınmanın getirdiği en önemli sonuçlardan biri olarak görülüyor.

Rekor düzeydeki sıcak hava dolayısıyla 70 metreyi aşan alev boyu 25 kişinin ve milyonlarca hayvanın ölümüne yol açan bu yangın aslında küresel ısınmayı çok çarpıcı şekilde gösteriyor. Ne yazık ki halen yangın kontrol altına da alınabilmiş değil.

Bütün dünyanın odağında olan küresel ısınma için biz, bireyler olarak hala geçici çözümlerden başka bir yol bulamıyoruz.

Peki küresel ısınmayı azaltmak için bizlerin ne yapması gerekiyor?

Su kaynaklarının kıtlığı, geri dönüştürülemeyen ürünleri kullanımı, yenilenemeyen enerji kaynaklarının artması hava kirliliğine ve iklim değişikliğine neden olmaktadır.

Enerji dostu ampuller ve doğru ışıklandırma yöntemlerini kullanmalıyız. Isı kaybına karşı evlerimizi yalıtmalıyız ve eşyalarımızı radyatörleri kapatmayacak şekilde yerleştirmeliyiz. Dişlerimizi fırçalarken veya bulaşık yıkarken muslukları çok açık bırakmamaya özen göstermeliyiz. Daha az su tüketen klozetleri kullanmalı ve çamaşır suyunu kullanımını en aza indirgemeliyiz. Akan tesisatlarımızı onarmalıyız. Ayrıca, toplu taşıma araçlarını daha çok tercih ederek bireysel araba kullanmayı azaltmalıyız. Kısa mesafelere araba ile gitmek yerine yürümeyi tercih etmeliyiz. Sıkışık trafikte ve uzun duraklamalarda araçlarımızın kontağını kapatmalıyız.

Diğer taraftan, tüketiciler olarak bizler uzun ömürlü ürünlere yönelmeliyiz. Geri dönüşümlere önem vermeli, geri dönüştürülemeyen ambalajlarda satılan ürünleri almamalıyız. Cam şişe ve kavanozu daha çok tercih etmeliyiz. Plastik kullanımımızı en aza indirgemeliyiz. Elektrik tüketimi daha düşük model teknolojik ürünleri tercih etmeliyiz. Kullanmadığımız bilgisayarları atmamalı, tekrardan kullanılmak üzere ilgili yerlere vermeliyiz. Kağıt kullanımını sadece ihtiyacımız olduğunda yapmalıyız.

Milyarlarca yıldır yaşayan dünyamızın ölümüne biz sebep olmamalıyız…!

 

Referans

http://www.tikad.org.tr/arastirmalar/sayfa15.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir