E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
wp hosting

WordPress Hosting Seçerken Bilinmesi Gerekenler

WordPress siteniz için hosting seçeneklerini değerlendirirken maliyet, performans ve kararlılık gibi unsurları dikkate almanın yanı sıra, barındırma türlerine ve bileşenlerine dair farklı terminolojiye de hakim olmanız gerekir.

Bildiğiniz gibi WordPress 2000’lerin başında çoğunlukla blog oluşturmak için kullanılan ancak binlerce eklenti ve tema sayesinde artık her türlü web sitesi için oldukça avantajlı olduğunu kanıtlayan en popüler içerik yönetim sistemidir. Hosting sağlayıcıları hemen hemen her paket için tek tıkla WordPress kurulumu sağlamaktadır. Burada bilinmesi gereken bir sağlayıcının tek tıklamayla WordPress kurulumu sunmasının “WordPress Hosting” anlamına gelmediği, o paketin WordPress Hosting olarak adlandırılması için, bu özelliğin tek başına yeterli olmadığıdır.

WordPress Hosting, dünyanın en popüler CMS’inden en iyi şekilde yararlanmanızı, WordPress’e özgü yapılandırmalarla performans ve güvenlik açısından en iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayan bir hosting çözümüdür. En önemli avantajı; paylaşımlı hosting’ten sanal sunuculara (VPS, VDS), bulut sunuculardan dedicated sunuculara kadar her tür hosting seçeneğine uyarlanabilmesidir. Bu da onu, büyüklüğü ne olursa olsun her tür WordPress sitesi için mutlaka göz önünde bulundurulması gereken alternatiflerden biri yapar.

Hangi Barındırma Türüne Dayanan WordPress Hosting Hizmetini Seçmelisiniz?

WordPress Hosting’i hangi barındırma türü ile kullanacağınıza karar verirken hangi hosting türünün ne anlama geldiğini bilmeniz doğru çözüme yönelmenizi sağlayacaktır:

 • Paylaşımlı hosting olarak bilinen ve genellikle en uygun fiyatlı hosting planları şeklinde karşımıza çıkan çok kullanıcılı sunucu çözümü, küçük web sitelerinin az kaynağa ihtiyaç duymasından yola çıkılarak tasarlanmıştır. Küçük projelerle WordPress dünyasına yeni adım atanlar ve düşük bütçeli barındırma çözümüne ihtiyaç duyanlar için harika bir seçenektir.

  Ancak paylaşımlı hosting’in dezavantajı zaman zaman sunucuda orantısız miktarda kaynak kullanan ve bu nedenle diğer web sitelerine daha az yer ve kaynak bırakarak onların yavaşlamalarına neden olan başka web sitelerinin olma ihtimalidir.
 • VPS (Sanal Özel Sunucu), daha üst çözümlere göre maliyeti oldukça düşük tutabilen bir sanal sunucu türüdür. Paylaşımlı hosting’e göre daha fazla kaynak ve güvenlik düzeyine ihtiyaç duyanlar için önerilir. Sunucu kaynaklarının verimli bir şekilde tahsis edilmesi söz konusudur. Özel sanal alanınızı yapılandırma fırsatı sunar. Aylık 25.000 civarında trafik alan orta büyüklükte WordPress siteleri için VPS’e dayanan WordPress Hosting planlarını tercih edilebilir.
 • VDS (Sanal Adanmış Sunucu), şu ana kadar bahsettiğimiz hosting çözümlerinin hem performans hem de güvenlik açısından en üstünüdür. Aylık 100.000 civarında ziyaretçisi olan siteler için VDS’le güçlendirilmiş WordPress Hosting planları önerilir.
wordpress
 • Dedicated sunucu tüm çözümlerden çok daha pahalıdır. Ancak performans ve güvenlik açısından rakipsizdir. Bu hosting türü ile temellendirilen WordPress Hosting planları, optimum performansa ihtiyaç duyan, büyük bir bütçeye sahip, çok yüksek trafikli web siteleri ve büyük e-ticaret siteleri için uygundur. Çünkü sunucu tamamıyla tek kullanıcıya adanmış (“dedicated”) durumdadır: Kaynaklar paylaşımsızdır. Yapılandırma seçenekleri en üst seviyededir. Bu nedenle teknik beceri ya da BT personeli ihtiyacının en çok hissedildiği hosting çözümüdür.
 • Bulut sunucu kaynaklar açısından ölçeklendirme avantajı en iyi barındırma çözümüdür. Büyümekte olan ya da hızla büyüyeceği beklenen web siteleri ile dönemsel trafik artışları yaşayan siteler için önerilir. Esasen her boyuttaki web sitesi için kullanılabilir. Ancak, oldukça karmaşık bir barındırma türüdür, belli derecede teknik bilgi gerektirebilir.

  En ayırt edici özelliği sitenizin, tek bir fiziksel sunucu yerine kesinti süresini neredeyse ortadan kaldıracak şekilde, çok sayıda sunucudan oluşan bir bulut mimarisinde barındırılmasıdır. WordPress siteniz için yüksek uptime oranları önemliyse bulut tabanlı WordPress Hosting paketlerini incelemeniz gerekir.

Öneri

Binlerce eklenti ve tema sayesinde, farklı amaçlara yönelik birbirinden çekici web siteleri oluşturmak için kullanılan WordPress konusunda üstesinden gelmeniz gereken en önemli zorluk, doğru barındırma hizmetini seçmektir. Unutulmamalıdır ki doğru hosting seçimi sitenizin performansı ve güvenliği üzerinde büyük pay sahibidir.

Bu noktada en güncel ve en modern donanımlarla ve orijinal yazılımlarla güçlendirilmiş bilişim altyapılarını önemseyenlerin; yeni yıla yeniliklerle giren Turhost’un Linux ve WordPress Hosting ile ilgili yapılandırmalarına göz atması önerilir.

linux wordpress

Bilindiği üzere, 18 yıldır Türkiye’nin en güçlü web sitelerini ağırlamaya devam eden Turhost; girişimciler, blogger’lar ve işlerini büyütmek isteyen işletmeler için en gelişmiş donanımlarla domain, hosting ve sunucu çözümleri sağlamaktadır.

Turhost’un orjinal yazılım kullanımının altını çizerek 2022 için devreye aldığı performans ve güvenlik odaklı Linux ve WordPress Hosting   yapılandırmalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Cloudlinux 8 Pro İşletim Sistemi
 • Imunify 360
 • Yeni Kurumsal Acronis Bulut Yedekleme hizmeti
 • Yeni cPanel yazılım lisanslamaları
 • LiteSpeed 6.0
 • MySQL 8.0 ve PHP 8.0 destekleri
 • Yeni Kurumsal NVMe Depolama altyapıları
 • Yeni 2. Nesil Xeon Gold R işlemcili donanım altyapıları
 • Yeni %100 Yedekli Bulut Kümeleme altyapısı

Sonuç

WordPress ile oluşturulan sitelerin ihtiyaçları için mümkün olan en iyi barındırma ortamının tasarlanması olarak tanımlayabileceğimiz WordPress Hosting, tüm hosting türleri ile birleştirilebilmesiyle ünlüdür. Seçeceğiniz barındırma türünün, teknik bilgi seviyenize uygun olması, sitenizin trafiğini kaldıracak hızı sunabilmesi, değişen ihtiyaçlarınıza uyum sağlayacak kadar esnek olması, yüksek performans ve güvenlik odağıyla orijinal yazılımlara ve en gelişmiş donanımlara dayanması başarıya ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir