Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir ?

damattween

Viral Pazarlama Nedir ?

Referral Marketing olarak da bilinen Viral Pazarlama ‘nın tanımı kısaca şu şekilde yapılabilir: Viral pazarlama, bir bir reklam kampanyasını, ilgi çeken videolar, textler, resimler vb. yoluyla belli bir kitleye e-mail üzerinden tanıtmak ve bu kişilerin de kendi mail adreslerinde bulunan kişilere reklam mailini forward’laması ile kampanya mailini daha fazla kişiye ulaştırmayı amaçlayan bir market, market stratejisidir. Bir nevi electronic word of mouth ‘dur aslında(word of mouth: ağızdan kulağa, electronic word of mouth: e-mail yoluyla ağızdan kulağa)

Oreo’nun Türkiye pazarına girdiği dönemde yaptığı sosyal medya paylaşımları çok fazla etkileşim alarak sosyal medya da güzel bir viral pazarlama örneği olmuştur.

Viral Pazarlama Nedir?
Viral Pazarlama Nedir?

Bakıldığında gerçekten etkili bir yöntem. Ancak bunun için reklam kampanyasının başarılı olabilmesi için yollanan mailin süslü içerikler ve ilgi çeken bir tasarıma da sahip olması şart.

Tabi ki tek market stratejisi bu olmamalıdır. Ancak konvansiyonel reklamcılığın yanı sıra (gazete, radyo, televizyon) hatta internet reklamcılığına ek olarak yapılması gayet mantıklıdır. Çünkü, her ne kadar gazete, radyo, televizyon ve internet üzerinden bir yapılan bir kampanya, hedeflenen kitleye ulaşılsa dahi bu kampanyadan haberi olmayan çok miktarda kişi olacaktır. Bu durumda electronic word of mouth tekniği işe yarayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir