E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
en etkili video pazarlama yontemleri

Video Marketing Nedir ? Dijital Pazarlamaya Etkisi Nasıldır ?

Video marketing bir markanın , ürün veya hizmetlerini hedef kitlesi ile buluştururken tanıtım sürecini video içeriklerinin kullanılarak hazırladığı güçlü bir pazarlama kampanyasıdır.

Pandemi ile beraber insan davranışlarında ve kültüründe yaşanan değişiklikler video pazarlamasına da ilginç şekilde yansıdı.

Türkiye’de video marketing denince akla ilk gelen sosyal paylaşım platformu olan Youtube’da hem içerik üreticileri hem de izleyiciler tarafından yeni trendler ivme kazanmaya başladı.

Dijital pazarlamada pandeminin getirdiği online iletişim sebebiyle markalar tarafından Youtube’da yapılmaya başlanan Online Ürün lansmanlarında inanılmaz bir artış yaşandı.

young woman blogger recording video camera

Online Ürün Lansmanları Neden Bu Kadar İlgi Çekici ?

İçerik üreticileri değişen trendlere uyum sağlayarak hedef kitleye bir etkinliği veya eylemi birlikte yapma fırsatı sundu. Markalarda bu süreci youtube platformundan canlı yayında ürün veya hizmet tanıtım lansmanları yaparak değerlendirmeye başladı.

Tüketicilerin bu kadar ilgi göstermesinin öncelikli sebebi canlı ve eş zamanlı izleme, izleyicilerde bir topluluk hissi oluşmasına katkı sağlıyor.

İnsanların bir pandemi ile evde kalmaya başlaması ve kendi ile çok vakit geçirmesi topluluğun bir parçası olduğunu unutturmaya başladı. Bu sebeple kendinden başka tanımadığı farklı insanlarla bir topluluğun parçası gibi vakit geçirmek ve aynı şeyle ilgileniyor olmak izleyicinin bağlantı kurma ihtiyacını tamamladı.

en etkili video pazarlama yontemleri

Yeni Video Trendi olarak izleyiciler kendileriyle alakalı içerikler arıyor

Pandemi sürecinde evlerimizi ofis, okul vb. gibi kullanmaya başladık. Buda toplumsal ve birey sınırları ortadan kaldırdı. Böylelikle video izlenme oranlarında en önemli artış bireyselleşen spesifik içeriklerde oldu.

Bununla birlikte hedef kitleniz markanızla bir bağ kurmanızın yolu onlara günlük sorunlarına çözüm bulabileceğiniz yaratıcı video deneyimleri sunmaktan geçiyor. Böylelikle duygusal bir bağ kurmak kolaylaşıyor.

Hedef kitlenizle aranızda duygusal bağ oluşturacak şekilde hazırlayacağınız içerikler ile birliktelik duygusu yakalayarak aidiyet kültürünü aşılayabilirsiniz.

Pandemi ile birlikte yeni süreçler deneyimleyen insanlar için video içerikleri diğer insanlar ile bağlantı kurmaya ve katılıma yönlendiriyor. Bu trendler her ne kadar karantina sürecinde ortaya çıkmış olsa da yeni alışkanlıklar yaratarak devam edecek gibi duruyor. Bu süreçte markaların Youtube gibi mecralarla pazarlama faaliyetlerine devam edebilmesi için trendleri takip eden içerik editörleri ile çalışmaları ve markalarına değer katmaya devam etmeleri gerekiyor.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de video marketing yeni trendleri takip ederek büyüme gösterecek. Bu süreçte markaların youtube ilgili video paylaşım platformları yer almaları önem arz ediyor.

Medya Planlama Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir