Unutulmaz 5 Reklam Filmi

ds-damat

Türkiye televizyon tarihinde birçok unutulmaz reklam filmi çekilmiştir. Hadi gelin başlıca reklam filmlerini hep beraber inceleyelim.

  1. Apple 1984 Macintosh

Uzun bir süre hafızalardan silinmeyen ilk reklam filmi ile Apple döneminde çok ses getirmişti.

Sadece bir kez yayınlanan reklam filminden sonra ülkede 200 binden fazla kişi mağazalara akın etti ve ilk yüz günde 72.000 “Macintosh” satışı yapıldı. Apple, IBM markasını geride bırakmaya o günlerde başlamıştı. Ayrıca Apple, ilk reklam filmini Amerika’nın en çok izlenen yayını Superbowl’da yayınladığı için bu reklam filminden sonra Superbowl’un popülerliği artmıştı. Reklam yayınlandıktan sonra etkinlik pazarlaması başladı ve Superbowl reklam ücretlerini arttırdı.

Apple 184 Macintosh reklamı gelmiş geçmiş en iyi reklam filmi olarak tarihe geçti.

 

  1. İlk Cola Turka Reklamı

Sıradan bir günde arkadaşının ve ailesinin Türk gibi davrandığını gören Chevy Chase oldukça şaşkındır. Bir süre sonra kendisi de Cola Turka içince Türk gibi davranmaya başlar.

2003’de çekilen ilk Cola Turka reklamı oldukça ses getirince marka bu reklam filminin serisini çekmiştir.

Reklam unutulmaz reklamlar listesine girerken aynı zamanda 2003 yılında çekilen en iyi reklam filmi olarak anılmaktadır.

 

  1. Bira Bu Kapağın Altındadır – Efes Pilsen

Ajans Ada tarafından yaratılan “Bira bu kapağın altındadır” reklam serileri unutulmaz reklam filmleri arasına girmiştir.

Efes Pilsen’in 1976 yılında yayınladığı bu reklam filmleri döneme damga vururken aynı zamanda satışları neredeyse %70 oranında arttırmıştır. Dönemin oyuncuları “Bira bu kapağın altındadır” reklamlarında oynadıktan sonra ünlerine ün katmışlardır.

Efes Pilsen bu reklam serisiyle sektörde unutulmaz hale gelmiştir.

 

  1. Kekstra – Gürbüz & Nazlı

2000’li yılların başında Ülker Kekstra, “Gürbüz tam bir canavar” adlı reklam filmini yayınlamıştır. Hem cıngılıyla hem de senaryosuyla gönüllerde taht kuran reklam filmi o yıllarda Ülker’in buradaki başarısı ile satışları oldukça iyi yönde etkilemiş ve unutulmaz reklamlar listesine girmeye hak kazanmıştır.

Yıllar sonra Ülker Kesktra’nın 20. Yaşına özel ilk reklamın farklı versiyonu ile tekrardan sevenlerle buluşmuştur. Seyirciler çok sevdikleri “Gürbüz tam bir canavar” ‘i bir kez daha hatırlayarak anılarla tatlı bir yolculuğa çıkmışlardı.

  1. Aganigi Naganigi Fındık

Fındık Tanıtım Grubu (FTG) tarafından hazırlanan “Aganigi Naganigi” reklamı dönemin fındık satışlarını attırmak için hazırlanmıştı. Reklam yayınlandıktan sonra verdiği mesajı ve formatı ile oldukça fazla eleştirildi. Fakat unutulmaz reklam filmleri arasına girmesine engel olmadı.

Aganigi Naganigi reklamı çok eleştirilmesine rağmen fındık satışlarını yüzde elli arttırırken aynı zamanda hafızalarda yer edinmeyi başardı.

Ali Taran tarafından İstanbul Mısır Çarşısı’nda çekilen reklam filminde Özkan Uğur rol aldı.

Reklam filminde, fındığın en önemli yararının ‘‘aganigi-naganigi’’ olduğu belirtildi.

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir