23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Ünlü Markaların Dikkat Çeken Satış Stratejileri

Marka, tüketicinin ihtiyacına yönelik olarak mevcut olan pazarda bir ürünü satın alıp almama kararını etkileyen ve şekillendiren, üreticinin isim hakkı olduğu şeydir. Günümüz dünyasında markalar ekonomideki iç ve dış pazarı etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Özellikle aynı alanda birden çok firma hizmet veriyorsa ortaya çıkan rekabet ortamı bu firmalar açısından markalaşmayı zorunlu hale getirmektedir. Markalaşmanın esas amacı pazardaki en yüksek paya sahip olmaktır.

Markalar, bağlı oldukları firmayı ve onların ürünlerini temsil eder aynı zamanda pazardaki imajlarıdır. Markalar Pazar ekonomisini doğrudan etkileyebilecek güçtedirler ve bu yüzden bir çok firma bu alana milyon dolarlarca yatırım yapar. Marka üzerindeki bu rekabet belli marka stratejileri ortaya çıkarmıştır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak; Bütünleştirici Ürün Grubu Adı Stratejisi, Ürün Grubunda Ayrı Ayrı Marka Adı Stratejisi, Kişisel Ürün Adı Stratejisi, Marka Geliştirme Stratejisi, Marka Esnetme Stratejisi sayılabilir. Ancak büyük markaları harekete geçiren en önemli diğer stratejileri biraz daha ayrıntılı inceleyecek olursak:

  • Özel Marka Stratejisi: Özellikle büyük süpermarketlerde bu strateji uygulanır. Firmalar üreticinin özel markasının üzerine tedarikçi firma etiketiyle yerleşerek bu ürünü pazara sunmaktadır. Migros Şeker ve Tansaş Yağı örnek verebiliriz
  • Birden Fazla Markalama Stratejisi: Bu strateji bir pazarda lider konumunda olan bir markanın alt bir marka olarak bir ürün piyasaya sürmesi ve bu markanın pazardaki diğer rakipleriyle rekabet edecek düzeye getirilmesi amaçlanır. Bu işlem gerçekleştiğinde kendisinin pazardaki payı az da olsa azalmakta ancak rekabet ettiği marka, kendisinin alt markası olan ürünle rekabetinden dolayı pazarda oldukça güç kaybetmiştir. Coca Cola firması pazarda Pepsi Kola markası ile rekabet etmesi için ayrı bir marka olarak Fantayı piyasaya sürmüştür.
  • Jenerik Marka Stratejisi: Bu stratejiyi genel marka olarak da adlandırabiliriz. Piyasada var olan ve daha düşük kalitedeki bir ürünün, piyasada var olan ve yüksek kalitedeki bir diğer ürünün ismini çağrıştırıcı nitelikte isimlerle piyasaya sürülmesidir. Genel olarak pazardaki lider konumundaki marka taklit edilir. Genel örneğimiz Coca Cola üzerinden gidersek; piyasaya sürülen bazı kola markalarının adının, logosunun  benzetilerek yazıldığı görülmektedir. Bu taklit markanın rengi, boyutu ve logosu hemen hemen aynı ebatlarda ve aynı fiziksel özelliklerdedir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir