United Airlines Skandalı ve Sonrası

ABD’nin en büyük havayolu şirketlerinden United Airlines’ın manşet olayı sosyal medyada büyük tepki gördü. United Airlines Skandalı kısa sürede büyük kitleye ulaşan habere tepkiler yağdı. Olayın gidişatı ise su şekilde oldu.
United Airlines, Şikago’dan Louisville’e giden uçağında fazladan rezervasyon overbooked) yaptı. Kendi çalışanlarının uçağa binmesini isteyen şirket, rastgele 4 yolcudan gönüllü olup inmelerini istedi. Tek oturan ve mesleğinin doktor olduğu bilinen yolcu, inmeyi kabul etmeyince darp edilerek uçaktan indirildi. Aynı zamanda yolcunun ‘‘ uçaktan inmiyorum. Ben doktorum ve yarın sabah görmem gereken hastalar var’’ dediği de vurgulandı.
Olaya şahit olan yolcular ise olay anını telefon kameraları ile görüntüledi. Yolcuların iddiasına göre şirket yetkilileri, bu 4 kişiye 800$ tazminat ödeyeceğini söyledi ancak kimse gönüllü olmadı. Bunun üzerine 4 yolcu rastgele seçilip inmeleri istendi. Şirketin güvenlik görevlileri, polis takviyesiyle tek başına oturan adamı zorla uçaktan indirdi.

1004-dragged2

Kısa bir süre sonra şirketin resmi Twitter hesabından açıklama geldi. ‘‘ Fazla rezervasyon hadisesi için özür dileriz. Uçaktan çıkarılan müşteri hakkında detaylı bilgiyi yetkililerden alabilirsiniz.’’

Olayın devamı niteliğinde Beyaz Saraydan açıklama geldi. Beyaz Saray’ın sözcüsü Sean Spicer, günlük basın brifingde gelen soruya cevap verdi. ‘‘Çok talihsiz bir durum, ancak devam eden soruşturmalar var.’’ Sözleriyle cevap verdi. Yolcunun zorla indirilmesi ile ilgili videonun ABD Başkanı Donald Trump tarafından da izlendiğini düşünen Spicer, ‘‘ Eminim izleyen herkes rahatsız olmuştur’’ değerlendirmesinde bulundu.

1004-aspencer

United Airlines’ın CEO’su Oscar Munoz ise yaptığı açıklamada ise personelini savundu. Munooz, şirket çalışanlarına yolladığı e postada uçaktan çıkarılan yolcunun kavgacı tavırlar sergilediğini iddia ederek ‘‘ yolcu koltuğundan kendi rızası ile kalkmayı reddederek uçuş ekibine havalimanının güvenlik görevlilerini çağırtmaktan başka şans bırakmadı’’ dedi. Böyle bir olay yaşandığı için üzgün olduğunu fakat havayolu personeline yer kalmadığı durumlarda yolcuların başka bir sefere aktarılmasının standart bir uygulama olduğunu da belirtti.

united-airlines

Aynı zamanda United Airlines havayolu şirketi geçtiğimiz hafta başka bir olaya daha konu oldu. Tayt giyen iki kadın yolcuyu uçağa almaması sosyal medyanın gündemine oturdu. Şirket, ellerindeki bilet sınıfının uçuşa uygun kıyafetler içermediği gerekçesi ile açıklama yaptı. Olay geçtiğimiz hafta Pazar günü Denver-Minneapolis uçuşu öncesi yaşandı. İki kadın yolcunun havayolları çalışan ve yakınlarının kullandığı özel bir biletle seyahat ettiğini, bu bileti kullananlar için bazı kıyafet sınırlamalarının olduğunu bildirdi. Açıklamalara göre bu bileti kullananların ‘‘ üzerine yapılan bluzlar, pantolonlar ve elbiseler ’’ giymeleri yasak. Buna karşılık bu yasakların normal, ücretli bilet almış yolculara uygulanmadığı vurgulanıyor.
Sosyal medyada tepkiler çığ gibi yükselirken, tepki olarak kadınlara ve kız çocuklarına cinsiyetçi suçlamalar yağdı.

Bu iki olay karşısındaki tepkiler ise farklı yollar ile sonuç buldu. Şirket hisselerinde büyük kayıp yaşandı. New York Borsası’nın Salı sabahı açıklamasının ardından şirket hisseleri yaklaşık yüzde 3.3 değer kaybetti. Şirketin hisse başına değeri 69.17 dolara indi ve şirketin piyasa değeri 750 milyon dolar azaldı. Şirket hisseleri, S&P 500 endeksinin en kötü performans gösteren hisseleri oldu. Bloomberg’in Amerikan havayolları endeksinde en büyük düşüşü böylelikle United Airlines yaşamış oldu.
Bu hisse senetlerinin düşüşü ilk gün çok fazla hissedilmemişti ancak daha sonra yapılan açıklamalarda personeli korun tavır ve aynı zamanda yolcunun darp edilmesinde kan kaybetmesi ile müşteri kitlesi kadın yolcu olaylarını görmüş olması anında düşüş yaşamasına sebebiyet verdi.

Şirketin kriz yönetiminde başarısız olduğu hissedildi. Sosyal medya yorumları krizin ciddi bir boyuta ulaşmasında etkili oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir