23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Unilever’in Yeni Şirket Politikasıyla Beraber Şeffaflık Had Safhada!

Ürünlerinin tanıtımını güvenilir ve ünlü kişiler aracılığıyla yapmak isteyen pek çok firma, sosyal medya hesaplarında takipçi sayısı yüksek olan kullanıcılarla namı diğer “influencer”larla iş birliği yapıyor. Sonuçta; firma bu şekilde binlerce kişinin tanıtımı görmesini sağlıyor. Ancak influencer, reklam ödemesini takipçi sayısıyla doğru orantılı aldığı için ne yazık ki burada bazı sahtekarlıklar ortaya çıkıyor. Çünkü daha çok ödeme almak isteyen influencerlar, bot hesaplarla takipçi sayısını artırabiliyor.

Dünyanın en büyük reklam verenlerinden Unilever’in Pazarlama ve İletişim Bölümü Başkanı Keith Weed, Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nde reklam dünyasına sosyal medya kullanımıyla ilgili uyarılarda bulundu.

Unilever güveni muhafaza edebilmek için elini taşın altına sokuyor!

 Keith Weed, bu yeni çağda güvenin yeniden ele alınması gerektiğini söyledi. Bu sahte haberlerin ve doldurma içeriğin yükselişte olduğu çağda Unilever’in güveni koruyabilmek için üstleneceği sorumlulukları da 3 maddeyle özetledi:

 

İlki platformlardaki sorumluluk: Unilever çevreyi ve çocukları korumayan, bunlara zarar veren platformlarda, toplum içinde ayrımcılığı ve nefreti körükleyen platformlarda yer almayacaktır.

İkincisi içeriklerdeki sorumluluk: Unilever basmakalıp inanışları yıkmak adına reklamlardaki cinsiyet klişelerini bırakacak ve bunu #unstereotype hareketi ile endüstriye bir çağrıya dönüştürecektir.

Sonuncusu ise altyapısal sorumluluk: Unilever sadece doğru ölçümleme yapan ve şeffaflık sunan dijital yapı ve yaratıcılarla iş birliğine girecektir.  Tedarik zincirinin tüm halkalarında olduğu gibi dijital tedarik kısmında da güvenilirlik gözetilecektir.

 

 

Weed, “Influencerların tüketicilere ulaşmak ve markalarımızı büyütmek için önemli bir yol olduğuna inanıyoruz. Ancak onların gücü insanlarla kurdukları bağlantıdan geldiği için takipçi satın almak influencerların etkisini azaltmaktadır.” diyerek dürüst olmayan kişi ve kuruluşlarla çalışmamak gerektiğini üstüne basa basa vurguladı.

Weed, Unilever’in “influencer”larla çalışma politikasını üç maddede özetledi:

1-)Unilever bundan böyle, takipçi satın alan sosyal medya ünlüleriyle çalışmayacak.

2-)Unilever kendi markaları için hiç bir koşulda takipçi satın almayacak.

3-)Yüzde yüz şeffaf olan ve piyasadaki olumsuz uygulamalara karşı çıkan kuruluşlarla çalışacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir