Türkiye Netflix ‘i Sevdi Mi?

ds-damat

Amerika’nın dizi/film platformu Netflix dünya genelinde sahip olduğu üye sayısıyla rekor kırıyor. 2017’nin son çeyreğinde açıklanan verilere göre 117 milyon abonesi bulunmakta. 2016 ve 2017 yıllarındaki yeni abone sayıları karşılaştırıldığında da gün geçtikçe gösterdiği artışı daha net görebiliriz. 2016 yılında yeni abone sayısı 19 milyon iken, 2017’de 24 milyon yeni aboneyi ağına ekledi.

2016’da Türkiye’de hizmet vermeye başlayan Netflix’in Türkiye’deki popülaritesi de günden güne artmakta. Başlangıçta sunulan yapımlar kullanıcıları tatmin etmiyordu fakat şimdi eklenen dizi/filmler ve yapılan reklam kampanyalarıyla Türkiye’deki abone sayısını her geçen gün arttırmakta. Black Mirror, Stranger Things, Narcos, Dark gibi yapımları ile gönüllerde taht kuruyor. Bana göre Türkiye’deki reklam kampanyaları artışın en büyük etkenlerinden biri. Özellikle son günlerde Netflix Türkiye’nin yeni sezon habercisi reklamları, diziler kadar keyifle izleniyor doğrusu.

Netflix Türkiye Gerilla Pazarlama Örneği

Büyük bir izleyici kitlesine sahip Stranger Things’in yeni sezon duyurusu için Sadettin Teksoy’lu reklam kampanyası oldukça beğeni topladı. 90’lu yılların ünlü habercisi Sadettin Teksoy, gizemli olayları kendine has yöntemleriyle araştırıp sunmasıyla ünlenmişti. Günümüzde böyle bir reklam kampanyasında yer alması titizlikle çalışan bir ekibin varlığına işaret ediyor.

Netflix’in 100 milyon dolarlık bütçeli fantastik/aksiyon türü filmi Bright’ın Netflix Türkiye ’deki reklam filmi oldukça başarılıydı. Kendinden bir şeyler bulmayı seven Türk izleyiciler için harika bir lokalizasyon örneğiyle #orklararamızda hashtagi ve reklam filmi, afiş vb. oldukça eğlenceli paylaşımları beraberinde getirdi. Hem filmin konusundan kopmadan hem de yerel değerlere değinerek dikkat çekmeyi başardılar.

Her reklam kampanyasının geri dönüşü olumlu olamayabiliyor. Netflix’in en beğenilen yapımlarından Black Mirror’ın yeni sezonu için hazırlanan Esra Erol’lu video sosyal medyada tepkiyle karşılandı. Bu reklamla hedef kitlesini küçümsediğini, çalışanların gerekli özeni göstermediğini düşünen birçok kullanıcı tepkisini sert bir şekilde dile getirdi. Hatta aboneliklerini iptal ederek protesto edeceğini belirtenler bile oldu. Reklam filmi iyi mi kötü mü, bu kadar tepkiyi hak ediyor mu yoksa abartı mı tartışılır fakat Netflix Türkiye ’nin her geçen gün yükselişi de ortada. Bazı aksaklıklar olsa da işlerini iyi yaptıklarını kabul etmemiz gerekiyor bence.

Hala platformun işleyişini, içeriğini anlayamamış bazı kullanıcılar olsa da dönem sonu verilerine bakılırsa bu durum Netflix’in ‘bağlatma’ sayısındaki hızlı yükselişini etkilemiyor.

Türkiye’de yakaladığı başarı gibi dünya genelinde de rekorlar kıran Netflix, önümüzdeki dönemde dünya genelindeki toplam abone sayısına 6.35 milyon yeni üyeyi eklemeyi ve başarısının en büyük anahtarı olan kaliteli yapımları için yatırımlarını arttırmayı hedefliyor. 2018 yılında 7.5 ila 8 milyar dolar civarında içerik yatırımı yapmayı planlıyor.

Netflix’in yeni hedefleri arasında Türkiye’de de bir yapıma imza atmak var. Türkiye’deki ilk orjinal dizisinin tarihten esinlenilen bir kahramanın 10 bölümlük hikayesini konu alacağını duyurdu. Başrolde Çağatay Ulusoy’un yer alacağı konuşulan dizi için senaryo ve cast çalışmaları devam etmekte, ülkemizden de bir süper kahraman izlemek keyifli olacak gibi duruyor. Netflix bu hamlesiyle sadece Türkiye’deki üyelerine değil dünya geneline hitap etmeyi amaçlıyor.

Bayraklar şimdiden ortaya çıkmaya başladı 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir