E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
THY Logo

Türk Hava Yolları’nın Logosunun Tarihsel Gelişimi

Ülkemizin en değerli markalarından biri olan Türk Hava Yolları’nın logosunun tarihsel gelişimini, logosunun hikayesini hiç merak etmiş miydiniz?

Türk Hava Yolları’nın Logosundaki Gizli Anlam

Türk Hava Yolları’nın logosu yaban kazlarından esinlenerek tasarlanmıştır. Yaban kazısı ördekgiller familyasından 75-90 cm uzunluklarına sahip bir kaz türüdür. Yaban kazlarının kendisini diğer hayvanlardan ayıran en önemli özelliği 9000 metre yükseklikte uçabilmesidir. Diğer hayvanlar 9000 metrede nefes dahi alamazken, yaban kazları kıtalararası yolculuk yapabilmektedir.   Yaban kazları V şeklinde uçmaktadır. Yaban kazlarının V şeklinde uçması sarf ettikleri eforu azaltmaktadır, daha fazla yol gitmelerini sağlamaktadır. Türk Hava Yolları’nın, logosunda yaban kazlarını kullanması iş birliğine ve takım ruhuna verdiği önemi göstermektedir.

Logosunda saklı diğer bir anlam ise, logosunun açılarını değiştirdiğimizde Türk Hava Yolları’nın kısaltması olan THY’nin baş harflerinin ortaya çıkmasıdır.

THY LOGO

Yukarıdaki gördüğümüz gibi logonun açılarını değiştirdiğimizde Türk Hava Yolları’nın baş harfi olan “T-H-Y” harfleri ortaya çıkmaktadır.

Türk Hava Yolları Logosunun Tarihsel Gelişimi

THY LOGO

Türk Hava Yolları’nın ilk ismi T.C. Devlet Hava Yollarıydı. Türk Hava Yolları ismine 1956’da geçildi. Türk Hava Yolları ismine geçildikten sonra, logosu rüzgar efekti uygulanmış şekle dönüştürüldü ve Türk Hava Yolları yazısı Türkçe-İngilizce uygulanmaya başlandı.

Türk Hava Yolları’nın logosunun tarihi 1959’lara dayanmaktadır. Mesut Manioğlu tasarladığı logo ile düzenlenen yarışmayı kazanmıştır. Türk Hava Yolları’nın yenilikçi, lider ve takımdaşlık gibi özelliklerini yansıttığından Mesut Manioğlu’nun tasarladığı logo çok beğenilmiş ve düzenlenen yarışmada 1. seçilmiştir. Logo günümüze gelene kadar bazı değişiklikler geçirmiştir.

THY LOGO

1960 yılında logoda revizyona gidildi. Logoda bulunan yaban kazısı figürünün yönü değiştirildi. Yaban kazısı figürünün yanına THY yazısı ilave edildi.

Türk Hava Yolları 1986 yılında logosunda tekrar bir değişiklik yaptı. Logoda bulunan “THY” yazısı logodan çıkarıldı. Logonun görünümü daha sade bir hal aldı.

Bir sonraki değişimde ise kırmızı fontun içinde beyaz renkli yaban kazısı figürü kullanıldı. Logonun altında “Türk Hava Yolları” yazısı kullanıldı.

Türk Hava Yolları’nın logosunda gidilen değişiklikle beraber marka uluslararası bir kimlik almış oldu.   Bülent Erkmen’in yaptığı çalışmayla beraber “Türk Hava Yolları” yazısı daha koyu bir mavi ve İngilizce yazılmış bir şekilde logonun altına işlendi. Dairesel logo gölgelendirildi.

Türk Hava Yolları 2019 yılında logosunda bir kez daha değişikliğe gitti. Koyu maviyle yazılmış olan “Turkish Airlines” yazısı siyah olarak kullanılmaya başlandı. Kullanılan font yumuşatıldı.

THY Logo
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir