E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Tüm Zamanların 8 Büyük Pazarlamacısından Dersler

Kendi pazarlama stratejinizde kullanmak üzere bu zekice pazarlama taktiklerinden bazılarını çalın 🙂

Her zaman en büyük pazarlamacılar bize farklı dersler, yaklaşımlar ve felsefeler getirse de hepsi aynı sonuçları elde eder: dönüştürme ve sadakat.

Tüm zamanların en ünlü pazarlama tekniklerinin birini veya tümünü kullanarak kendi küçük işletmenizde pazarlama stratejinizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Haydi gelin bu altın değerindeki taktiklere beraber bakalım…

Tim Ferriss: Büyük Vaatlerde Bulunun!

Modern pazarlama dehası Tim Ferriss, 4 Saatlik Çalışma Haftası’nın yazarı, insanlık açısından gerçekçi olmadıklarını bile bile, büyük, gösterişli sözler sarf etmekten hoşlandığımızı bize gösterdi.

Tim’in mottosu: “Az çalış, çok kazan ve istediğin yerde yaşa!”

Kabul edin: Haftada yalnızca 4 saat çalışarak “yeni zenginlere” katılıp geri kalan zamanınızı da istediğiniz gibi geçirebilme fikri kulağa çok hoş gelmiyor mu? Hala haftada 60 saat çalışıyor olabilirsiniz, ancak Tim sayesinde iki kat fazla işiniz şimdiden bitti. Tim Ferriss, hayallerimizdeki hayat tarzına ulaşmanın yolunu somut prensiplerle “4 Saatlik Çalışma Haftası” kitabında göstermiştir.

Mary Kay Ash: Çok Katlı Pazarlama Kapılarını Açıyor!

Mary Kay Ash, eğittiği adamın kendinden iki kat fazla ücret alıp yükseldiği Dallas’taki bir satış elemanı olarak mesleğini bıraktı. Çok katlı pazarlamanın öncüsü oldu, kadınlarında erkekler kadar başarılı olabileceğini herkese gösterdi.

Mary Kay Cosmetics’te, danışmanlarımızı ve yöneticilerimizi onurlandırırız; onların bizim için önemli olduklarını vurgular, takdir ederiz. Bu nedenle satış hacmini yükselten her elemanımıza pembe bir cadillac veriyoruz. Çünkü bu araba da, bizim gözümüzde değerli ve özel bir araba.

David Ogilvy: Test Yapmayı Asla Durdurma!

David Ogilvy’nin, “Reklamcılığın Babası” olarak anılmasının altındaki şeyler, şaşırtıcı başarılı işler, güçlü ajanslar ve reklam işine girmeyi düşünen herkesin okuması gereken birkaç kitap ve reklamcılıkla ilham veren birçok güzel söz bırakmış olmasıdır.

6000 doları bulan bir bütçeyle New York’un merkezinde bir reklam ajansı açmak onun ilk meydan okuması oldu. Ogilvy doğrudan kartpostal kampanyası ile bunu başlattı ve süreci sevdi. Bu mütevazi başlangıçlardan Ogilvy büyük bir imparatorluk inşa etmiştir. Ayrıca bir reklamın iki versiyonunun aynı anda yayınlandığı “bölünme testinin” ustasıydı. Ogilvy sayesinde  tüketicilerin yanıt vermesi için benzersiz bir yol olan “anahtar” ile kazanan reklam belirlenebilir ve ardından da ulusal çapta yaygınlaştırılabilir hale geldi. En ünlü cümlelerinden biri: “Test yapmayı asla durdurmayın ve reklamlarınızı geliştirmeyi asla bırakmayın.” olmuştur.

Michael Phelps: Bir Şeyin En İyisi Ol!

 Michael Phelps bir pazarlamacı mı? Belki klasik anlamda değil, ama eğer sen bir şey konusunda dünyanın en iyisi olsaydın, dünya kapılarını senin için açar ve herkese ders verirdin.

Onun inanılmaz yüzme becerileri, onu en iyi madalya kazanan Olimpiyatçı aynı zamanda da en zenginlerinden biri yaptı. Phelps, ABD Başkanıyla konuştu ve Rosetta Stone, Metro ve Visa gibi sponsorları bir araya getirdi. Yalnızca 2012’de 100 milyon doları aşkın ciroya sahip oldu.

Ders: Her şeyde iyi olmayı denemeyin ; Bir şeyde dünyanın en iyisi olmaya kendinizi adayın.

Conrad Gessner: Söylentiler Önemli!

Conrad Gessner, dedikodu pazarlamasının “mucidi” idi.Daha doğrusu, Gessnergerçekten söylentileri kendisi çıkarmıyordu, ancak onu manipüle edip insanların aklına sokmakta ustaydı.

Nasıl mı başardı?

Lale ile ilgili tekrarlanması kolay bir şiir yaratarak, Avrupalılara daha önce hiç duymamış oldukları bir çiçekle aşinalık kazandı.1600’lü yılların ortalarında yaptığı şiir, insanlarda lale çılgınlığı’nın artmasına sebep oldu ve insanlar sadece 40 kök lale almak için bugünün standartlarında 1 milyon dolara yakın para ödediler.

Walt Disney: Eksiklerinizin Söylenmesinden Mutlu Olun ve Onları Kullanın!

Gerçekten dikkat çekici bir Disney World oluşturmak için kendini pazarlamalıydı. Walt Disney park halka açılmadan önce bütün kurumsal da çalışan ve park çalışanlarını aletlere bindirtti.1967’de bir çalışan Karayip Korsanları’na bindi ve Disney’e bir şeylerin eksik olduğunu söyledi. Walt Disney, çalışanın problemi tam olarak tespit etmesi için tekrar tekrar Karayip Korsanlarına bindirmiştir. Güneyden gelen çalışan, geceleri nehir kolunda ateşböceklerinin varlığına dikkat çekti. Walt Disney, simüle ateş böceklerini eğlence parkını açmadan önce Karayip Korsanlarına ekledi. Karayip Korsanları bugüne kadar parktaki en popüler aletlerden biri olma özelliğini sürdürüyor.

Seth Godin: Dikkat Çekici Ol!

Seth Godin, insanlara dikkat çekici şeylerin pozitif etkiler yarattığını gösterdi.

Piyasaya hitap edebilmeniz için piyasada göze çarpmanız, benzersiz olmanız gerekiyor. En iyisi olmak için; farklı olmak, benzersiz olmak, son teknoloji olmak, retro olmak gerekmekte. Kısacası sürünün bir parçası değil de özgün olup kendini rakiplerinden sıyırmak gerekiyor.

Bir başka deyişle siyah beyaz Jersey sığırlarının arasında mor inek olmaktan başka bir şey değildir. Fakat yine de bunlar birinin dikkatini çekmek için yeterli değildir; dikkat çekmek için ana caddede çıplak olarak koşabilirsin. 🙂 Godin insanların dikkatini çekecek ve bunu üzerinde muhafaza edecek biri olmanın öneminden bahsediyor.

Steve Jobs: Tasarım Çok Önemli!

Steve Jobs, tasarım ve teknolojiyi bir araya getiren ilk kişi değilken, daha önce hiç görülmemiş bir başarı düzeyine getiren kişidir. Günümüzde müşteriler sadece teknoloji fonksiyonların benzersiz olmasını istemiyorlar aynı zamanda tasarımının da havalı olmasını istiyorlar. Jobs’a göre tasarım her şey değilse de hala çok önemli bir konu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir