23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Tüketici Davranışlarını Değiştiren 5 Teknoloji

1990’lı yıllarda kişisel bilgisayar ve cep telefonunun ortaya çıkışı, 2000’li yılların akıllı telefonu, iş dünyasının son yıllarda gördüğü köklü değişikliklerden bazıları. Teknoloji, işletmelerin farklı çalışmasına, başarı için yeni ön koşulların oluşturulmasına ve tüketicilerin hareket biçimini etkilemesine neden oldu. Bununla birlikte, teknoloji övgülerini söylemek kolay olsa da, hangi inovasyonun önemli olduğunu ve neyin çok fazla etkilenmeyeceğini anlamak önemli.

Gelecekteki teknolojik standartları ve bunların tüketiciler üzerindeki etkisini tahmin etmek zor ancak imkansız değil. Bahsettiğimiz bu süreç, “belirsizlik konileri” ya da kritik kilometre taşları ile birlikte teknolojik olanakların genişlemesini izleyen bir grafikle başlar.

Örneğin, sürücüsüz araçların yaşanabilinirliğini tahmin etmek, belli miktarda test, hükümet düzenlemesi, kritik bir tüketim kitlesine ulaşma ve bunların herbirinin ne kadar süreceği gibi önemli kilometre taşlarının bir listesini çıkarabiliriz.

Geleceğe baktığımızda bunlar, tüketici alışkanlıklarını etkileyen ya da etkileyecek önemli teknolojik yeniliklerdir.

Gelişen Reklam Ağları

Google, çeşitli dijital reklam ağlarının tanıtımı ile reklam dünyasını değiştirirken, Facebook hızla gelip karşılaştırmalı olarak daha güçlü bir reklam ağı sundu. Ayrıca, Snapchat ve Instagram reklamlarının kademeli olarak büyümesi, tüketicilerin ilgisini çekebilecekleri daha fazla seçenek sunuyor.

Bu zararsız görünse de, tüketicilere yönelik imkânlar ilginç doğrusu. Öncelikle, reklam ağlarındaki bu değişim, Google ve Facebook arasındaki ayrıma yönelik tüketici arama alışkanlıklarında bir değişiklik olduğunu gösteriyor. İkincisi, daha önemli bir durumu vurgular: İşletmeler, reklam medyalarını anlamalı ve reklam medyalarını tüketicilerin tercihlerine göre düzenlemeli. Google’daki mavi bir köprü, Instagram’da sponsorlu bir resim kadar veya Snapchat’te sponsorlu bir video kadar çekicilik göstermiyor.

Sanal Gerçeklik ve Arttırılmış Gerçeklik

Markaların tüketicilerle etkileşime girmesi için önemli fırsatlardan bazıları, izleyicilerin Neymar’ın Nike sıçramaları ile futbol topuna hokkabazlık yaptığı Nike VR deneyimi gibi yüksek kaliteli VR ve AR içeriğinin oluşturulması yoluyla gerçekleşiyor. İster yeni bir Snapchat veya sanal bir müzik videosu olsun, sanal deneyimler geliştirmek, tüketicilere zaten özlem duydukları yeni bir deneyim sunabilir.

Sosyal Medya İçeriği

Sosyal medyanın büyümesiyle, insanlar harekete geçmeye, düşünmeye ve farklı şekilde satın almaya başladı. Her bir kişinin dikkat süresi ise 8 saniyeden az. Basitçe ifade etmek gerekirse, insanlar artık tüketen sosyal medya içeriğine bağımlı olup, markaların bu yeni sosyal dünyaya nasıl uyum sağlayacaklarını anlaması gerekiyor. Sosyal medyadaki başarı, odak noktasını atletik etkilenenlerden toplumsal etkileyenlere aktardığı için Adidas’ta  görüldüğü gibi organizasyonunuz için büyük fayda sağlıyor.

Sosyal medya başarısını bulmak için, en kaliteli içeriği tüketim için nasıl mümkün hale getireceğinizi anlamanız gerekir. Tüketicilerinizle arzu ettikleri içerik arasındaki bu uyum, şirketiniz için markalı bir marka oluşturmak için çok önemli. Reklam için bu kadar çok medya içeriği kullanmamayı seçseniz bile, tüketici zevklerini nasıl hızla geliştirebileceğinizi ve ürünlerin artık sosyal medyaya nasıl uyduğunu not edin. İnsanlar kendilerini kare bir fotoğrafta göstermek için şeyler satın almak istiyor ve bu, insanların yirmi yıl öncesinden farklı bir şekilde satın aldığı anlamına geliyor.

Dijital Optimizasyon

Birçok kişi, pazarlamacıların, marka web sitelerinin artan karmaşıklığı ve arama ağının yaygınlığı ile gittikçe zorlaşan, harekete geçirici mesajlaşma özelliğini nasıl çalıştırabileceklerini yazmıştır. Şu anda, dünyanın en büyük kuruluşlarının yaklaşık 550’si, www.blog.google veya www.summit.audi gibi ‘.brand’ alan adlarını kullanarak kendi markalarını içeren özelleştirilmiş alanlar oluşturma olanağına sahip. (Yıllar önce sona eren .brand alan adı başvurusu için son tarihte bu yeni alanlardan birine başvurmak için herhangi bir yeni markanın en az 2020 yılına kadar beklemesi gerekebilir.)

Markalar artık alan adlarını bir harekete geçirici mesaj olarak daha iyi kullanabileceğinden, web sitelerinde derinlemesine gömülmüş ve yalnızca arama yoluyla keşfedilebilecek, içeriğe basit yollar oluşturan daha kısa, anlamlı alanlar oluşturabilir. Bu, doğrudan içerik yönlendirmeyi teşvik etmek için hızlı bir araçtır ve müşterilerle daha derin bir bağlantı geliştirmek için bir fırsattır. Uzun vadede müşteriler, aradıkları her şeyi yazdıktan sonra arayan kuruluşun .brand alanını takip edebilir ve içeriği hızlı ve kolay bir şekilde keşfedebilir.

Chatbots

Müşteri hizmetleri ile telefon görüşmesi yaparken sorun yaşayanlardansınız değil mi? Otomasyon yazılımlarının ortaya çıkması özellikle chatbot sayesinde  şirketler artık tüketicileri ile daha iyi iletişim kurabiliyor.

Bunun anlamı önümüzdeki birkaç yıl içinde tüketicilerin firmalardan beklenen müşteri hizmetleri kalitesinde ciddi bir artışa ve sorunların etkin bir şekilde çözülmesi gerekeceği anlamına geliyor. Şirketler, sosyal medyada chatbot’lar kurulmasını sağlamak için tüketici ilişkileri departmanlarını hazırlamak, gerektiğinde müşteri yardım hatlarını ve müşteri hizmetleri yönünü öncelikli olarak belirlemek gerekiyor.

Teknoloji gelişmeye devam edecek ve tüketici alışkanlıkları buna göre değişecektir, ancak eğilimlerle ve tüketici davranışlarındaki değişime ayak uydurabilmeyi düşünüyorsanız, uzun vadeli düşünüp öngörü de başarılı olmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir