E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Tribün Kültürünün Reklamlara Yansıması

Ülkemizde her ne kadar son bir kaç yılda futbola karşı ilgi azalması yaşansa da hepimiz yıkılıp tekrar yapılan Beşiktaş’ın yeni stadyumunu sabırsızlıkla beklemekteyiz.

Tutkunun pazarlamacılar tarafından kullanılması ve işlenmesinin nasıl bir viralite sağladığını hepimiz biliyoruz. Öyle iyi işler çıkıyor ki bazen başka takımın taraftarı olsak bile paylaşmadan duramıyoruz. Çünkü o kreatif iş artık bir takımın olmaktan sıyrılıp kreatif dünyanın evrensel paylaşımı oluyor.

Beşiktaş Vodafone ile gerçekleştirdiği sponsorluk anlaşması sonrasında Vodafone’un bizlere sunduğu çok hoş ve bir o kadar da heyecanı hissettiren işlerle karşılaştık.

Ben de bu güzel çalışmaları bir bütün haline getirip sizlere sunmak istedim.

Öncelikle Vodafone müthiş bir pazarlama gücüyle tüm mecralarda bu işin iletişimini hakkını vererek gerçekleştiriyor.

Televizyon Reklamı

Vodafone Arena – #Sabret from Tribal Worldwide Istanbul on Vimeo.

Vodafone Arena – Yuvaya Ruh Katmaya Geldik from Tribal Worldwide Istanbul on Vimeo.

Outdoor; pankartlar

Dijital Reklamları; 

Vodafone Arena – Stat Abi from Tribal Worldwide Istanbul on Vimeo.

Gelelim stadyum içerisine. Şuan çalışmaların devam ettiği inşaat alanında yönlendirme tabelaları bulunmakta. Bu tabelaların özelliği ise işçi ve ziyaretçi güvenliğini sağlamak. Asıl söylem her bir uyarının altında yazılı olarak duruyor. Okuyan tekrar dönüp bakmak istiyor. Hem esprili bir uygulama olmuş hem de dijital ortamda paylaşımlar sağlaması amacıyla çok düşük bütçeyle yapılmış kreatif bir iş olarak öne çıkıyor.

Yazımızın en başında da belirttiğim gibi kreatif işler tutkunun pazarlamasıyla birleşince marjinaj fayda reklam veren için tavan seviyesine yükseliyor.

Umarım Beşiktaş’ın yeni stadyumu bir an evvel tamamlanır ve akıllı stadyum teknolojisi ile neler yapılabileceği konusunda bizler de deneyimlerimizi paylaşırız.

 

2 yorum
  1. Merhaba Ali bey,
    Beşiktaş!ın stadı ıle ilgili reklam kampanyası biz toplum tarafından buyuk taktir topladı. Çok güzel bir çalışma ve çok düşünülmüş bir iş olmuş Bazı sıkıntılar var tabıı. Çarşi grubunun reklama konu olmaması malum… reklam firmasının avukatları ile klup binasını basması hoş olmayan itibar zedeleyici hamleler. Stad tamamlandıktan sonra ligimizde güzel bir çekişmenin gececieği kesin. Biz topluma da güzel stadlarda güzel maçlar ve güzel görüntüler izlemek düşer.

  2. Merhaba Serkan Bey,
    Reklam firması ile ilgili bahsettiğiniz konuya ait bende bir bilgi olmadığı için bu konuda bir görüş belirtemeyeceğim. Reklamlarda taraftar gruplarının boy göstermemesi gerektiğini de düşünmekteyim. Endüstriyelleşen (artık endüstriyel olan) futbol dünyasının içerisine taraftar gruplarının girmesi onları taraftar olmaktan çıkarıp reklam objesine dönüştürür. Bir Beşiktaş taraftarı olarak benin de böyle bir durum üzmüş olurdu. Ancak yapılan pazarlama iletişimi çalışmalarında da görebileceğimiz gibi Beşiktaş taraftarına atıfta bulunmalar yapılmaktadır. Çok da hoş ve taraftarın içindenmiş gibi bir iletişim yöntemi kullanılmaktadır.

    Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir