E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Toplu taşıma kullanırken edebi bir yolculuk yapmak ister misiniz?

Kitabınızı unuttuğunuzda veya yanınızda okuyacağınız bir şey olmadığında toplu taşımayı beklemek kadar kötü bir şey yoktur. “Ölü zaman” olarak nitelendirdiğimiz bu dakikalar hatta trafik varsa saatler geçmez bir türlü. Ancak kısa öyküler konusunda uzmanlaşmış bir yayınevi olan Short Edition sayesinde, artık toplu taşımayı beklerken okuyup konusuna göre güleceğiniz veya hüzünleneceğiniz kısa hikayeler yayınlayan otomatlar var.

Otomatlardan 1,3 veya 5’er dakikalık okuma sürelerini seçerek edinebildiğiniz bu hikayeler her yaş grubu için uygun. Mizah, korku ve romantizm gibi türleri kapsayan bu ücretsiz hikayeler, kim olduklarını bilmediğimiz insanlar tarafından gönderilen, 5.000 civarında hikaye bulunan bir veri tabanından seçiliyor.

Hikayeler şimdilik Fransızca olarak yayınlanıyor ancak bu girişim genişlemeye devam ederse İngilizce olarak da yayınlanacağı söyleniyor.

Otomatlar, Fransa’nın dört bir yanındaki 24 tren istasyonuna kuruldu ve yıl sonuna kadar bu sayının 11’e çıkması planlanıyor.

Kültürel yenilikler Fransa için yeni bir şey değil. Paris’te yer alan Librairie des Puf adında bir kitapçı insanların talebi üzerine kendi yerinde kitaplarını basmaya karar verdi ve 2018’de kentin ilk dijital müzesi olan L’Atelier des Lumières’i açılacak.

Aslında okumaya teşvik edecek çalışmalar yapan sadece Fransa değil. Bu yaz New York’ta yayıncı Penguin Random House, kısa öyküler indirilebilen veya doğrudan e-okuyucularına alıntı yapmalarını sağlayan platform “Metro Reads” programının bir parçası olarak MTA metrosu sistemi ile işbirliği yaptı.

Akıllı telefonlarınızı unutun ve edebi yolculuğa çıkın!

NOT: Fransa’daki kısa hikaye otomatlarının bir benzerini Ataşehir Belediyesi yapmış ancak şu an uygulama devam etmediği için haberde yer vermedik. Uygulamayı buradan inceleyebilirsiniz.

2 yorum
    1. Çok teşekkür ederim geri dönüşünüz için, bu girişimden haberimiz var ancak uygulama şu an yapılmadığından dolayı haberde yer vermedik 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir