E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

TIME, Yılın Kişisini Seçti!

16 yaşındaki Greta Thunberg, bu yıl TIME dergisi tarafından yılın kişisi seçildi. Hükümetlerarası iklim değişikliği panelinde konuşma yapan Thunberg, bu yıl TIME dergisinin geleneksel kapağına çıkarak ses getirmeye devam ediyor.

TIME tarafından gençliğin gücü olarak bahsedilen Thunberg, çevre hareketlerini tetikleyen isim oldu. Kapak olması ile ilgili ‘’Böyle bir şeyi asla hayal edemezdim’’, diyerek minnettar olduğunu söyledi ve yılın kişisi seçilme onurunu onun gibi iklim değişikliğine karşı önlem alan diğer insanlarla da paylaştığını belirtti.

Time İklim Değişikliğine Dikkat Çekiyor

Bu genç kızın iklim değişikliğine karşı protestosu Ağustos 2018’de Stockholm’de başlamıştı. Sonrasında birçok devlet başkanıyla ve Birleşmiş Milletler ile görüşmüş ve Nisan ayında ise Papa Francesco ile de iletişime geçerek küresel ısınma farkındalığını artırmaya çalışmıştır. Uluslararası platformda küresel iklim aktivisti olarak en az 100 ülkedeki milyonlarca çocuğa iklim değişikliğine karşı tutkuyla hareket etmek için bilinçli olma konusunda ilham veren bir hareketin ön yüzü haline geldi. Sadece çocukların değil yetişkinlerinde farkındalığını artırmayı başardı!

Bazıları Thunberg’i agresif olarak tanımlasa da, aslında çok güçlü ve sağlam bir karaktere sahip. Anadolu Ajansı haberine göre Birleşmiş Milletler’in Thunberg’in çalışmalarına çok fazla saygı duyduğunu belirten Genel Sekreter Haq, “Çok güçlü genç ve dirençli bir kadın. Sadece Thunberg’den değil, iklim değişikliğiyle mücadele için seferber olan tüm gençlerin faaliyetlerinden son derece memnunuz.” dedi.

Peki ya biz?

Her geçen gün küresel iklim değişikliğinin etkileri dünyamızda artmaya devam ediyor. İnsanlık olarak en büyük ortak sorunumuzun iklim değişikliği olduğu yadsınamaz bir gerçek ve artık yüksek sesle kendimize sormamız gereken yüzlerce sorudan sadece biri; ölmek üzere olan gezegenimizi kurtarmak için ne zaman harekete geçeceğimizdir. Yeni nesil genç aktivistler iddialı aksiyonlar vaat eden hükümetler ve uluslararası derneklerin bu konudaki dikkatsiz tutumlarınıdeğiştirmek için çok çaba gösteriyorlar.

Bizler de çocuklarımıza ve onların çocuklarına, arasına salıncak kurabilecekleri iki ağaç bırakmak istiyorsak bu İsveçli başarılı kızın sesine ortak olalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir