E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Teyit.org 1. Yaşını Kutluyor !

Bilgi elimizin altında. Ama doğru bilgiye erişmek bir o kadar zor. Dezenformasyon içeriklerin sosyal medyada kol gezip kutuplaşmaları çoğalttığı bu dönemde, kişisel çaba göstermezseniz yanlışı doğruyu ayırt etmek pek mümkün değil. Kulaktan dolma bilgiyle, montajlı bir görselle delinin biri Twitter’a bir tweet atıyor kırk akıllı(!) da rt yapıyor.  Teyit.org geçtiğimiz yıl imdadımıza yetişerek sadece Twitter’daki değil tüm sosyal ağlarda paylaşılan şüpheli haberlerin doğruluğunun peşine düştü.

Teyit.org Nedir?

Teyit.org kendi tanımıyla internette yer alan şüpheli bilgileri tarayan, seçen, araştıran ve analiz haline getirerek okura sunan bir doğrulama platformu. Onu diğer platformlardan ayıran en önemli özelliği ise analizlerini  objektif yapıyor oluşu.

Nasıl Çalışır?

Sosyal medyada gündeme gelen konuları editörler dijital araçlar tarafından öncelikle tarıyorlar. Bu noktada görselleri, videoları ve diğer içerikleri doğrulamak için pek çok dijital araç kullanılıyor. Analiz süreci hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için teyit.org ekibi tarafından çevrilen Doğrulama El Kitabı’nı inceleyebilirsiniz.

Haber doğrulandıktan sonra ise araştırmanın analizi detaylı bir şekilde yayınlanıyor. Analiz sonucunda haberler 4 kategoride ayrılıyor.

Doğru; incelenen iddianın doğru olduğuna dair veriler elde edildiğine,

Yanlış; incelenen iddianın yanlış olduğuna dair veriler elde edildiğine,

Karmaincelenen çoklu önermenin hem doğru hem de yanlış bilgiler içerdiğine dair veriler elde edildiğine,

Belirsiz; incelenen iddiaya dair veriler elde edildiğini ancak bu verilerin iddianın doğru, yanlış ya da karma olduğuna dair bir sonuca ulaşmak için yeterli olmadığını belirtiyor.

Teyit.org bu yöntem ile bir yılda tam

tespiti yaptı.

Yanlış haber sayısının bu denli fazla oluşu teyit.org gibi bir platforma ne kadar ihtiyacımız olduğunu kanıtlar nitelikte.

Tabii insanlar her zaman doğruları duymak istemezler. Dolayısıyla bu süreçte site zaman zaman belli kişilerin eleştirilerine de maruz kaldı.  Ama iyi yorumlar da yok değil. Teyit.org gerçeğin peşinde geçirdiği bir yılı da olumlu olumsuz yorumları barındıran bir video ile kutladı.

Siz de şüphelendiğiniz bir bilginin teyit edilmesi için teyit.org internet sitesinden ihbar kısmındaki formu doldurabilir, ihbar@teyit.org adresine mail atabilir yahut 0546 474 54 40 Whatsapp İhbar Hattı’ndan ekibe ulaşabilirsiniz.

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir