E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Teknolojide Tarih Yazan Steve Jobs’un İlginç Çocukluğu

Steve Jobs şüphesiz  son yüzyılın en çok konuşulan, yeni girişimcilere en çok ilham kaynağı olan isimlerinden biri. Hemen hemen tüm dünyada herkesin yakından tanıdığı bir marka olan Apple’ın CEO’sunun hayatı, hayallerinin peşinden koşmakla ve onları gerçek kılmakla geçti.

Suriye Kökenlidir

Amerikalı Joanne Schieble ve Suriye kökenli Abdulfattah John Jandali, Steve Jobs’ın biyolojik anne ve babasıdır. Annesi Steve Jobs’a hamile kaldığında, üniversite öğrencisi olan çift henüz evli değillerdir. 24 Şubat 1955 yılında San Francisco’da doğan Steve Jobs evlatlık verilmiştir. Jobs’ın biyolojik anne ve babasının evli olmadıkları gerekçesi ile bu kararı aldıkları belirtilmektedir. Steve Jobs’ın annesi oğlunu üniversite mezunu bir aileye evlatlık vermek istemiştir, bu tanıma uyan bir aile ile anlaşmak üzereyken aile evlatlık edinecekleri bebeğin kız olmasını istediğinden son anda anlaşma bozulmuştur. Bunun üzerine sırada bekleyen diğer aile, üniversite mezunu olmadıkları halde evlat edinecekleri bebeklerini üniversiteye göndereceklerine dair söz verince anlaşma imzalanmıştır. Steve Jobs’ın evlatlık verilmesinin üzerinden birkaç ay geçtikten sonra evlenen çiftin kızları, Steve’in biyolojik kız kardeşi Mona Simpson dünyaya gelmiştir.

İlk Bilgisayarını Kendi Yaptı

Steve Jobs’ı evlatlık edinen Paul ve Clara Jobs, Santa Clara’da yaşamını sürdüren ve işçi sınıfına ait bir çifttir. Mountain View’da onu evlatlık edinen aile ile birlikte yaşadıkları evde Steve Jobs ilk Apple bilgisayarını yıllar sonra elleriyle yapmıştır.

Steve Jobs, çok büyük başarılara imza attıktan sonra biyolojik babası Jandali oğluyla tanışmak istemesine rağmen karşılık görememiştir. Biyolojik kız kardeşi Mona Simpson ile Steve Jobs’ın ise ilişkileri hep iyi olmuştur.

Steve Jobs Üniversite Terk!

Steve Jobs 17 yaşındayken Reed College’e kabul edilmiştir. Ailesinin tüm birikimini üniversite eğitimine harcadığını görünce üniversiteyi 1. dönemin sonunda bırakmıştır. Steve Jobs üniversite eğitimini bırakmasına dair daha sonra yaptığı açıklamalarda hayatında verdiği en etkili kararlardan birinin okulu bırakmak olduğunu, ilgisini çekmeyen derslere katılmak zorunda kalmadığını, ailesinin birikimini daha fazla harcamadığını ve ilgi duyduğu alanlara yönelebilmek adına gerekli zamana sahip olduğunu belirtmiştir. Steve, okuldan ayrılmasının ardından kalacak yeri olmadığı için, arkadaşlarının odalarında yerde yatmıştır. Cam şişe depozitolarının paraları ile yemek almıştır, ayrıca her pazar iyi bir yemek yiyebilmek adına 7 mil uzaklıktaki kiliseye gitmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir