23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Tek Rakibim Var; O da Kendi Markam: Mavi Okyanus Stratejisi!

Günümüzde pazarlama sözcüğü buram buram rekabet kokarken, yeni bir pazar yaratmak, rekabetin olmadığı bir ortamda büyümek kulağa gerçekçi gelmiyor olabilir. Ancak 100 yılı aşkın yıldır 30 farklı sektörde denenmiş bir araştırma sonucunda ortaya çıkan Mavi Okyanus Stratejisi, korkutucu “yeni pazar” senaryolarını yıkıp geçti bile. Günümüz koşullarında denenmemiş olanı denemek her ne kadar karlı olsa da eşit düzeyde risk demektir. Ancak Kızıl Okyanus’un dev rekabet sularında boğulmaktansa, bu stratejiyle tek olmak da ihtimaller dahilinde.

Mavi Okyanus Stratejisi, aynı adlı kitaptan alıyor ismini,W.Chan Kim ve Renee Mauborgne’un “Mavi Okyanus Stratejisi – Çekişmesiz Pazar Alanı Yaratmak” isimli uluslararası en çok satan kitaplardan biri. Bugüne dek, alanında yenilikçi markaların dahi ilham aldığı Mavi Okyanus Stratejisi, aslında markalaşmada netlik ve innovasyonu tamamen destekleyen bir strateji .Gün yüzüne çıkmamış, “yeni pazar” arayışındaki markalar için de denenmesi gereken stratejilerden biri.

Bir kitap olmaktan çıkarak pazarlama literatürüne adını yazdıran bu stratejide, rekabeti bir kenara bırakmak gerekiyor. Ya da en azından bir süre askıda bırakmak, çünkü stratejinin özünde rekabet minimum değere sahip. Markalaşırken fonksiyonel faydaya odaklanmayı ön plana çıkarmak ve pazardaki boşluğu iyi bir marka vaadiyle doldurmak amaçlanmıştır. KIzıl Okyanus Stratejisi’nin bunaltan rekabetinden sıkılan ve markasını farklı bir yerde konumlandırmak isteyenler için bir alternatif nitelikte. Markanızın karakterini yeni bir pazar kurarak farklı ve yeni olma iddiasını ve dolayısıyla marka vaadinizi de doğal yolla bu doğrultuda gerektiriyor.

İçlerinde Miles and Smiles-Lufthansa, Ebay- Online Açık Artırma, The Joint Strike Fighter gibi global örnekler ve yakın geçmişte markalaşmış ,Tbox, Torku ve Anadolu Ateşi ( Sultans of The Dance) ‘nin de bulunduğu yerli markalar,Mavi Okyanus Stratejisi’ni başarıyla uygulayan markalardan birkaçıdır.

Bu stratejiyi uygulayan markaların ortak noktası, sektörleri birbirinden ne kadar farklı olursa olsun, yeni bir marka vaadlerinin olmaları ve en özgün yanı ise rekabeti minimum önemsemeleridir. Çünkü tek olduğunuz pazarda, enerjinizi ve çalışanlarınızın işgücünü tamamen markanızı konumlandırmaya ve vaadlerinizi gerçekleştirmek üzerine yoğunlaştırırsınız. Girişimci ruhunuzu, eşsiz olan bir ürün yaratmaya odaklayarak rekabeti anlamsızlaştırmak da kitabın temel noktası. Amacınız farklı bir marka ve farklı bir marka vaadi ise, pazarlama literatürüne adını yazdıran bu stratejiyi deneyecekseniz, en azından ondan ilham alacaksanız, marka vaadinizle örtüşen bir slogan bulmanız tavsiye olunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir