E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Tehlikeli Trend Yapay Zeka

Son zamanların trendi olan yapay zekanın gelecekte bir çok meslek grubunu yok edeceği söyleniyor.

Bugünlerde çokça duyduğumuz bir söz: “Gelecekte birçok meslek yok olacak! Sebebi mi? Tabii ki yapay zeka!” Peki ya pazarlamacılar?

Bu ve buna benzer konulara bazı videolar, TV programları ve yazılarda denk gelmişizdir.

Bilinmesini isterim ki bu yazımda ilerleyen bölümlerde ileride hangi mesleklerin var olup olmayacağı kehanetine değinmeyeceğim. Tam aksine değişen dünyaya ayak uydurmanın önemini biraz sayılarla, birazda “pazarlamacı” gözüyle sizinle paylaşmaya çalışacağım.

Sonda paylaşacağım bir sözle, başlayalım istiyorum: “Değişim gelişimdir!”

Evet, şirketlerin pazarlama departmanlarının da ana sorumluluk alanlarından biri olan “değişime yön vermek” konu başlığı bugünkü gündemin tam ortasında. Çünkü yapay zeka dediğimiz olgu da tam olarak bir değişimin habercisi.

Yapay Zeka Nedir?

Peki herkesin çok iyi bildiği (!) bu yapay zeka nedir? Birçok yabancı makalelerde de kabul görmüş genel tanım şöyle: “İnsanın zihinsel düşünce sisteminin bilgisayar yazılım tabanlı makinelerle simülasyonunun yapılmasıdır. Bu simülasyon süreci en doğru karar için öğrenir, neden-sonuç ilişkisi kurar ve kendini sürekli iyileştirerek düzeltir, geliştirir.”

Çok kısa bu tanımın en popüler kullanım alanlarına bir nefeste verebileceğimiz bazı örnekler; görsel algılama ve yorumlama, çeviri ve düzeltmeler (diller arası), karar verme süreçlerinin otomasyonu vb. ilk akla gelenler. Bu çalışmaların her biri arka arkaya birbirini takip ettiğinde globalde ciddi bir teknoloji pazarı oluştu.

Global araştırma firması IDC’nin yayınladığı verilere göre 2018’de globalde 28 milyar USD olan yapay zeka tabanlı teknoloji pazarı 5 yıl içinde yıllık ortalama %30’larda bir büyüme ile 100 milyar USD’lik bir hacme doğru gideceğini ön görmektedir.  Bu büyümenin lokomotifi ise yazılım tabanlı geliştirilen çözümlerin olduğu ön görülmüştür.

Teknolojinin ve getirdiği gelişmeler gün geçmiyor ki hayatımıza yeni bir gündem katıyor. IoT (Nesnelerin İnterneti) ile birlikte globalde sayısı trilyonun üzerinde irili ufaklı birçok sensörün var olduğu bir dünyada yaşıyoruz artık. Her yerden yoğun bir data akışı var. Bu datanın yönetilip işlenmesini hep insan mı yapmalı? Bu sorunun cevabı “Hayır” oldu ve yapay zeka çözümleri burada öncülük etmeye başladı.

Pazarlamacıların Dikkatine: Tehlikeli Trend Yapay Zeka!

Bence pazarlama ile ilişkiyi tam burada kurabiliriz. Biz pazarlamacılar olarak ana odağımız ve sorumlu olduğumuz kitle: “Müşteri- tüketici- partner vb. ne dersek diyelim” ürün ve/veya hizmetimizi ulaştırdığımız son kullanıcıdır. Onların geçmiş deneyimlerini anlamak, bugün ne istediklerini bilmek ve gelecekte daha iyi nasıl bir ürün/hizmet sunabileceğimizi tahminlemek için vazgeçilmez bir kaftandır yapay zeka.

Dolayısı ile yapay zekayı iyi anlamak, süreçleri takip etmek ve iyi bir teknoloji okuru olmak yeni nesil pazarlamacılar için yeni bir yetkinlik alanıdır. Teknolojiyi yakın takip etmek çok değerli. Ancak odağa sadece teknolojiyi alıp kendi işimizi bir kenara koyduğumuzda, pazarlamacıların asıl odağı “son kullanıcı”nın beklentileri zedelenecektir. Amazon’un CTO’su W. Vogels’in de belirttiği gibi “kendi işine odaklan – doğru teknolojiye çok değil doğru bedeli öde”. Bu denklem sayesinde sürekli değişen bir teknoloji trendi rüzgarında savrulan bir oyuncu olmaktansa, doğru rüzgarla doğru yöne gidecek pazarlamacıları var edebiliriz düşüncesindeyim.

Teknolojiyi doğru anlayan ve doğru yorumlayan pazarlamacılar yapay zeka ile birlikte işini kaybetmek korkusundan çok, son kullanıcılarını daha derinlemesine anlamının verdiği hazzı hissetmelidir. Bu haz, bu duygu doğru yönetildiğinde ise son kullanıcı ve içinde bulunulan toplum için çok güzel bir gelecek oluşturulmasında katalizör rolü oynayabilir.

Çok değerli pazarlamacı arkadaşlar, unutmayalım, “Değişim, gelişimdir”. Gelişimden korkmak yerine yelkenlimize doğru açıyla rüzgarı alarak açık denizlerde yol almanın zevkini yaşayalım. Vakit geldi de geçiyor bile…

2 yorum
  1. Kaleminize sağlık. Yapay zekanın biz pazarlamacılar ve özellikle dijital pazarlamacılar için önemine dikkat çeken harika bir yazı olmuş.

  2. Yapay zeka ile ilgili yazılan senaryolar hep kötü. Peki neden hastalıkları iyileştirmek kazaları önlemek yada ağır işlerin yapılmasında robotik yapay zeka kullanımlarındaki iyileştirmelerden konuşmuyorlar. Yapay zeka her alanda gelişip insanoğluna yardımcı olacak fakat yanlış alanlarda kullanılır ise diyetini yine insanlar ödeyecek tabiki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir