Sosyal Medyada 20-27 Şubat Haftalık Özeti [ Taze Çıktı! ]

ds-damat

Yazıya skandal bir haber ile giriş yapalım, sahte cookieler kullanarak Yahoo kullanıcılarının hesaplarına erişen hackerler, kim bilir kaç hesabın canını yakacak. Şirket henüz bu sayıyı belirtmese de, toplam Yahoo mail servisi kullanıcı sayısı 225 milyon.

Bazılarımız deneyimlemiştir, geçen hafta Instagram albüm özelliğini devreye aldı, birçok kullanıcı tarafından sevilen bu özellik ile tek seferde 10’a kadar fotoğraf ve videoyu aynı anda paylaşabiliyorsuz. İsterseniz fotoğraf ve videoları tek tek, isterseniz toplu olarak düzenleyebiliyor ve filtre ekleyebiliyorsunuz.

Story çılgınlığı bitmiyordu… Snapchat ve Instagram ardından, Whatsapp’ta tüm dünyada ve tüm işletim sistemlerinde aynı anda yayına aldığı story özelliğini duyurdu. Kullanıcılar durum güncellemesi olarak 24 saat sonra kaybolan videolar, fotoğraflar ve GIF’ler kullanılabiliyor. Henüz bir reklam modeli olmayan Whatsapp için güzel bir reklam kapısı olacak gibi duruyor fakat ben biraz sıkıldım tüm uygulamaların birbirine bu kadar benzemesinden 🙂

Periscope, çok hızlı yükselişinin karşısında Facebook, Instagram Live gibi ciddi rakiplerle karşılaşmış olsa da yeni çıkardığı özelliklerle elini güçlendirmeye çalışıyor. Geçtiğimiz zamanlarda çıkardığı yeni özellik ile kullanıcılarının daha yüksek kalitede yayın yapmasını sağlayan Periscope, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile daha önce sınırlı sayıda bir kullanıcıya açtığı Periscope Producer özelliğini tüm kullanıcılara açtığını duyurdu.

Facebook, bu hafta yeni bir gelir modeli duyurdu, şu anda beta testleri ABD’de başlayan yakın zamanda tüm dünyaya açılacak olan gelir modelinin odağında ise reklamlar yer alıyor. Canlı yayın esnasında belirli sayıda izleyiciye sahip olan kullanıcılar, yayın esnasında 20 saniyelik reklam gösterebilecek ve geliri de Facebook ile bölüşebilecekler. Win-win!

Siyah, mavi ve mercan olmak üzere üç farklı renk seçeneğine sahip Snapchat donanım ürünü olan Spectales, direkt olarak Snapchat Hikayeler bölümüne çektiğiniz videoları gönderebilen akıllı bir güneş gözlüğü. 25 Eylül haftasında, Spectales’ı tanıtan Snapchat, 13 Kasım haftasında ABD’nin farklı noktalarında Snapbot isimli otomatlar ile satışına başlamıştı. Bu hafta ise Spectacles internet sitesi üzerinden 129 dolar fiyat etiketi ve 3 farklı renk seçeneğiyle ABD içinden sipariş kabul etmeye başladı.

Bu haftalık da bu kadar, haftaya görüşürüz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir