Tatil Turizminde Pazarlama Nasıl Yapılmalı?

ds-damat

İnsanoğlunun en büyük ihtiyaçlarından biri tatil. Ancak tatil ihtiyacını karşılama beklentisi her geçen yıl, her geçen sezon değişiyor. Dolayısı ile pazarlama ve pazarlama iletişimi yöneticilerinin de yöntem ve malzemeleri değişiyor ya da değişmek zorunda. Ülkemize baktığımız zaman inanılmaz doğal güzelliklerle çevrili olduğunu görüyoruz. Ancak turizm sektör olarak yapılan açıklamalarda çok uzun zamandır hep istenilen ivmeyi elde edememekten yakınıyor. Bu ivmenin gerçekleşmeme sebebini pek çok dinamiğe bağlıyorlar ancak asıl problemin çözümü pazarlama ve pazarlama iletişiminde. Halen pek çok tesiste pazarlama departmanının olmaması aslında turizmin neden hala beklenen ivmeyi kazanamadığının en büyük göstergesi.

Ancak bazı tesis ve kurumlar bunu fark etti, buna göre aksiyonlarda almaya başladı. Peki tatil ihtiyacı ne şekilde değişti? Artık tatilciler deneyim satın almak istiyor. Eskiden, yaz tatilleri için deniz, kum, temizlik, yiyecek ve içecek, satın alma eyleminin gerçekleşmesi için yeterliydi. Kış tatilleri için ise genelde kar ve kayak tatilleri tercih ediliyordu.

Günümüzde ise durum çok daha farklı. Tatilciler, ruhlarına dokunabilecek etkinlikler ile dolu bir tatil tercih ediyor. Deneyimlerinin zenginleşmesini istiyorlar. Bu nokta da aslında yıllardır süre gelen eğlence yönetimi ya da daha geleneksel adı ile animasyon tarihe karışmaya başlıyor. Değişen talepler ve satın alma ihtiyaçları pazarlama ile etkinlik yönetiminin bir arada olması zorunluluğunu getiriyor. “Global Welness Institue” tarafından yapılan araştırma yeni trendlerin en başında sağlıklı yaşam olduğunu gösteriyor. 2017 yılında %50 civarında olan sağlıklı yaşam turizmi pazarı 2018 yılına geldiğinde %70’leri yakalamış durumda.

Tatilciler, ya da turizmcilerin deyimi ile potansiyel misafirlerin yaşamak istedikleri deneyimlerin dokunması gereken bazı noktaları var. Misafirler ilk önce ruhlarına dokunulsun istiyor. Dolayısı ile yapılan etkinliklerde, iletişimde, yönetimde, serviste önce ruha dokunmak gerekiyor. Bunun içinde samimi ve gerçek bir iletişim yolu tercih edilmesi gerekiyor. Tatil boyunca yapılan etkinliklerde bir tecrübe kazanmak ya da bir şey öğrenmek istiyorlar. Bu nedenle geçtiğimiz yılın satış oranlarına bakarsak, tatil paketleri içinde eğitim ya da workshop olan tesisler diğerlerini ciddi bir fark ile geçtiler. Bu etkinlikler esnasında hazırlanmış olan videolar ya da çekilmiş olan fotoğraflar ise sosyal medya kanalları için verimli içerikler yaratmalarını sağladı.

İyi tatil, lüks tatil artık, şato görünümündeki tesislerde değil, deneyim ve iyi servis veren tesislerde yapılıyor. Pazarlamayı kullanabilen tesislerde kazanıyor. Tatil deneyimini unutulmaz bir hale getirmek için dikkat edilecek noktalardan bazıları şunlar; planlanacak olan deneyimin mutlaka ruha dokunması, deneyimin sonunda tamamen yeni bir şey öğrenilmeli ya da mutlaka sonunda bir kazanım olmalı, deneyimin özellikle hedef kitle talebine göre tasarlanması gerekiyor. Bu etkinliklerle paralel olarak pazarlama stratejisini aynı noktalara dikkat çekerek belirlemek ve uygulamak gerekiyor.

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir