E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Tarih Yazan İki İsim: Bill Gates ve Steve Jobs Arasındaki 5 Fark

Microsoft’un kurucusu William Henry Bill Gates ile Apple Computer’ın kurucularından olan Steven Paul Jobs iki teknoloji devi olarak 30 yıl gibi bir süre boyunca hem dost hem de rakip olarak ortak projeler yürütmüşlerdi. Teknoloji çağında insanlığa önemli katkılar yapan iki isim yaptıkları yazılımlarla bazen aynı tarafta yer alsalar da zıt düştükleri durumlar da olmuştu. Hayat hikayeleri ve başarı öyküleri dilden dile anlatılan Steve Jobs ve Bill Gates’in hikayesi uzun yıllar sonra da bahsedilmeye devam edilecek gibi görünüyor.

Birbiriyle Yarış Halinde Sürüp Giden Bir Yaşam

Herkesin merak ettiği Bill Gates Steve Jobs ilişkisi her daim konuşuldu. İkilinin birbirlerini fikirlerini çalmakla suçladığı zamanlar olmuştu. Jobs, Gates’in hiçbir şey icat etmeyip yalnızca fikirlerini çalan birisi olduğunu ifade etmişti. Sadece Gates’i değil Microsoft’u da hırsızlıkla suçlamıştı. Gates ise bunlara cevap olarak kendisinin daha önceden bu fikirleri oluşturduğunu ve asıl hırsızın Jobs olduğunu ifade eden cümleler kullanmıştı. Gates, Jobs’un teknolojiden anlamadığını ancak tasarım konusunda yaratıcı olduğunu söylüyordu.

Machintosh için beraber çalışan ikili 1985 yılında Microsoft’un tanıtımıyla zıt düşmeye başlamıştı. Jobs aynı yıl Apple’dan ayrılmıştı. 1990’larda tekrar Apple’a dönen Jobs, Microsoft’un yatırım teklifinin kabul edildiğini açıkladı. Bill Gates ile tanıtım reklamları yayınlandı.

Steve Jobs Bill Gates arkadaşlığı da rekabeti de Jobs’un hayatını kaybetmesiyle tarihe karıştı. Gates Jobs’un vefatından sonra rakip olarak birbirlerine söylediklerinin onu rahatsız etmediğini açıklamıştı.

Bill Gates ve Steve Jobs Arasındaki En Önemli Beş Fark

  • Bill Gates hayırseverliğe önem verir. Vakıflar aracılığıyla insanlara yardımlarda bulunur.
  • Steve Jobs yazılımlar konusunda Bill Gates ile yarış halindeydi ancak Jobs ürünlerindeki tasarımlarda her zaman bir adım önde oldu. Bunu ‘Steve’de tasarım kafası vardır’ diyerek Gates de kabul etti.
  • Bill Gates daha çok sistematiğe önem verdi. Kodların yazılımı doğru ise onun için iş tamamlanmış demekti.
  • Steve Jobs ‘Toy Story’ isimli animasyon filmi ile sinemayla da uğraştı.
  • Bill Gates küçük yaşlarda yazılım kodlamaya başlamıştı. Yazdığı bir yazılım sayesinde tic-tac-toe isimli oyunu bilgisayarda oynanabilecek hale getiren ilk insan oldu.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir