E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

‘’SuperHuman’’ Öğrenci Kulüpleri

Üniversite dönemi genel itibariyle gerçek hayat 101 gibidir. Hayatta kalmayı, mücadeleyi ve daha genel anlamıyla savaşmayı bize öğretir. Lisedeki çocukluk üniversitede yerini olgunluğa çevirir. Şimdi yeni bir mezundan özlem dolu üniversite yıllarını dinlemek yerine üniversitedeki öğrenci kulüplerini ve bunun mesleki hayattaki katkılarından bahsedeceğiz.

Öncelikle üniversite yıllarına anlam katmak bir amaca hizmet etmek ya da var olmak için çoğumuz üniversite kulüplerinde kendimize en uygun olanında soluğu buluruz. Yıllar geçtikçe size kattığı değer, sizdeki izlenimleri somutlaşır. Başladığınız ve bitirdiğiniz noktadaki benliğiniz tamamen birbirinden farklıdır. En başında sizlere insanlara tahammül etmeyi öğretir ki bu gelecek iş dünyasında da size en önemli olanıdır. Son yıllarda iş görüşmelerinde mülakatın son karar verici noktalarında var olduğunuz kulüpler ve size tanınan görevler önem taşımaktadır. Bununla birlikte geleceğinize deneyimleyerek de yön vermiş olursunuz.

 

Peki, mental anlamda üniversite kulüpleri öğrenciye ne yarar sağlar, neleri değiştirir diye düşünelim.

En başında özellikle beyaz yakalı olmadan önceki son çıkışta sizlere grup halinde hareket etmeyi, takım olmayı ve karar verme yollarını öğretir. Başta basit ve bunun için kulüplere gerek mi var düşüncesi beyaz yakalı olduğunuz zaman wow etkisi yaratır. Bir diğer unsur ise size geniş bir perspektifle network sağlar. Yaptığınız etkinliklerde gelen katılımcılar, sizin üst dönem mezunlarınız ve onların çalıştığı şirketler aynı zamanda sponsor araştırması ve davet edildiğiniz etkinlikler mezun olurken cebinizde biriktirdiğiniz ve işe girerken sizin hanenize yazılan artılar gibidir.

Bir de öğrenci kulüpleri sizin mesleğinizi kökünden değiştirebilir. Siz hiç matematik mezunu olan bir organizatör gördünüz mü?  İnanmayacaksınız belki ama evet var J  Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden birinde okuyup mezun olduktan sonra organizasyon şirketi kurmaya karar veren biri neden böyle bir işe girmiş olabilir.  Bulunduğu üniversitenin ve bölümünün kulübünde bir dönem başkanlık yapmış ve üniversite hayatına gözlerini açtığı andan itibaren kendini kulüpte bulmuş olan bahsettiğimiz kişi mesleğinden daha çok kendini kulüp işlerine kaptırmış. O dönemde yaptığı etkinliklerde salon giydirme, ışıklandırma ve ses sistemiyle bolca uğraşan arkadaşımız sonunda bu işe girmeye karar vermiş ve evet kendi mesleğini yapmaktan ziyade kendi için doğru olduğuna inandığı mesleği yapmaya karar vermiş.

Kulüplerde aldığınız görevler mezun olduğunuzda çalışmak istediğiniz pozisyon ve departman için de önem taşıyacaktır. Network’ten bahsetmişken öneminden bahsetmeme gerek yok sanırım. Yaptığınız etkinlikler, üstlendiğiniz görevler ekip içerisindeki başarınız dahi sizin gelecekteki iş dünyası pozisyonunuzu etkileyecektir.

Sosyal sorumluluk projeleri son yıllarda öğrenci kulüpleri içinde de önem kazanmaya başladı demek basit kaçacak en güzel projeler bu öğrenci kulüplerinden çıkıyor demek daha doğru olur. Gerçekleştirilen projeler ya da yardım edilen birçok vakıfta sizin iletişim becerilerinizi geliştirirken ekip içi motivasyonunuzu da arttıracaktır.

 

Yani öğrenci kulüplerindeki deneyimleriniz, yaşadıklarınız ve çabalarınız sizi iş dünyasına iki sıfır önde başlamanızda yardımcı olacaktır. Nasıl mı 2-0 ?
  1. İnsanlara tahammül etme eşiğiniz artacak
  2. Herhangi bir yenilgide düşmemeyi öğretecek

Şu an öğrenci olanlara, plazaların tozunu yutmayanlara belkide ‘’hadi canım’’ dedirtecek bu iki madde işinize çok yarayacak, emin olabilirsiniz.

Son olarak özellikle bir kulübe girerken ve o kulüpten mezun olurken var olan iki vesikalık gibi kendinizi bir gözünüzde canlandırın. Toyluğunuz, tahammülünüz, deneyimleriniz ve tecrübeleriniz sizi nerelerden nerelere getirmiş.

Bu satırları yazabildiğime göre ben faydasını görmüşüm demektir,  tavsiyedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir