Storytelling Nedir? Storytelling Çeşitleri

Dünyaca ünlü markaların ürün veya hizmetlerini hedeflerine uygun bir şekilde müşterileri ile buluşturma yolculuklarında en popüler pazarlama stratejileri hikâyeleştirme yöntemi yer alıyor. Pazarlamada hikâyeden yararlanmaya “storytelling” adı veriliyor. Peki storytelling nedir?

Hikaye Oluşturmayı Baz Alan Unsurlar

Markalar,

  • Marka kimliği 
  • Markanın dili 
  • Markanın hikâyesi 
  • Markanın müşterilerine sundukları vaatleri

içeren bir hikaye oluşturmayı baz alıyor. 

Markanın oluşturduğu kimlik algısı hedef kitlesine yeni bir dünyaya giriş imkânı sunarken müşterisine karşı kullandığını dil, müşterinin satın alma talebini en çok belirleyen unsur oluyor. Globalleşen pazarda ürün ve hizmetten daha çok algı satan firmalar artık pazarlama yöntemlerini hikâyeleştirmeye ve müşterisini bir hikâyenin kahramanı yapma prensibi ile besliyor. 

Oluştukları hikâyeler ile insanların dünyalarına girip daha sonra kendi yarattıkları dünyalara çekmek isteyen markalar; vermek istedikleri mesajı satın alma formatına sokmadan müşterilerine aktarabiliyor. Hikâyenin temel hedefi; marka imajını yükseltmek, pazar payını arttırmak, ya da farkındalık yaratmak olabiliyor. Hikâyenin hedef kitle analizi yapıldıktan sonra hikâyenin oluşturulma süreci başlıyor. 

Hikâyeyi oluştururken dikkat edilmesi gereken noktalar ise

  • Markanın ruhunu hikâyeye eklemek; 
  • Hedef kitleyi doğru analiz etmek, 
  • Mesajı hedef kitleye iletecek en uygun iletişim kanallarını belirlemek

Markanın istenilen mesajın niteliğini belirleyerek uygun hedef kitleyi en içten etkileyecek şekilde hikâyeyi mizahi, duygusal veya mücadeleci bir formata sokmak.

Visual Storytelling Nedir?

Hikayenin görsel öğeler ile tamamlanıp etkileyiciliği artırmak için dijital platformlarda kullanılmak üzere hazırlandığı “Visual Storytelling” yani görsel hikâyeleştirmedir.

Markalar hikâyelerini hedef kitleye aktarırken seçecekleri iletişim kanalı ile görselleri dijital platformlara uygun kısa filmler yayınlıyorlar. Seçilen iletişim kanalının gücü ile hikâye müşterinin aklında daha fazla yer ediniyor. Görsel kullanımın önemli olmasının bir diğer sebebi ise öğrenme süreçlerindeki en etkili yöntemlerden biri olması. Yapılan araştırmalara göre insanlar gün içerisindeki bilgilerin  % 65’ i görerek öğreniyor.

Transmedia Storytelling Nedir?

Çok kanallı hikâyeleştirme olarak düşünebiliriz. Televizyon, elektronik oyunlar, sinema filmi ve sosyal medya gibi çok farklı medya kanallarının aynı hikâyenin değişik bölümlerini ilerletmesi ve bütün hikâyenin bir parçası olarak müşteriyi sürece dâhil etmektir.

Bu teknik ile markalar tüketicinin karşısına farklı içerik ve formatlarla çıkabiliyorlar. Bu tekniği anlatılacak herhangi bir hikâye için anlatımı çeşitlendirmek adına farklı medya araçlarıyla ulaşılan kitleyi genişletmek, interaktif bir süreç yaratıyor.  Hikâyeyi gereksiz kalabalıktan mesaj kirliliğinden arındırarak, anlamlı parçalara bölmek hedef kitlenin aklına istenilen mesajı yerleştirmeye yardımcı olacak bir yöntemdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir