Storytelling Neden Önemlidir?

damattween
Storytelling (hikayeleştirme), pazarlamada son yılların en gözde kavramlarından biri oldu. Global markaların yanı sıra KOBİ’ler ve startup’lar için de hikaye anlatmak artık daha önemli. Çünkü tüketicilerin yüzde 92’si markaların hikaye odaklı reklam yapmalarını istiyor.
Storytelling, en basit anlamıyla hikaye anlatımı/hikayeleştirme anlamına geliyor. Pazarlamada hikaye anlatımı, markaların reklam filmlerinde, sosyal medya hesaplarında, web sitelerinde, infografiklerde ve daha pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Storytelling ve içerik pazarlama, son yıllarda pazarlama dünyasında en çok konuşulan kavramlar arasına girdi. Bu iki kavram, dünyanın dört bir yanındaki şirketler tarafından artık daha fazla önemseniyor.
Hikayeler daha fazla hatırlanıyor
Storytelling odaklı pazarlama yapan markalar, tüketiciler ile daha güçlü bir bağ kurabiliyor. Markaların ürün ve hizmetleri de bu sayede daha çok hatırlanıyor. Bilişsel psikolog Jerome Bruner, yaptığı bir araştırmada hikayelerin gerçeklerden 22 kat daha fazla hatırlandığını ortaya koydu.
Kampanyalarını hikayeler ile anlatan markaların sayısı her geçen gün artıyor. Çünkü insanlar hikayeleri ilginç ve daha samimi buluyor, pazarlama cümlelerine kıyasla daha fazla benimsiyor. İçerik pazarlama platformu OneSpot verilerine göre, tüketicilerin yüzde 92’si markaların hikaye odaklı reklam yapmalarını istiyor.
Reklamların %95’i etkisiz
Content Marketing Institute verilerine göre ise, markalar için üretilen reklam içeriklerinin yüzde 95’i insanlarla bağ kurma konusunda etkisiz. Bunun en temel nedeni ise içeriklerin ilgi çekici, faydalı ve empati odaklı olmamaları olarak görülüyor. Başarılı kampanyaları ile bu bağı kurmayı başaran Google, Apple, Coca-Cola, Mercedes-Benz, Calvin Klein gibi markalar hikaye anlatımına odaklanmış durumda. Storytelling, büyük markaların yanı sıra KOBİ’ler ve startup’lar için de oldukça önemli. Yenilikçi fikirleri olan girişimciler, potansiyel müşterilerin ve yatırımcıların dikkatini çekmek için ürün ve hizmetlerini storytelling yöntemiyle anlatıyorlar.
Türkiye’nin ilk ve tek storytelling ajansı
Markaların storytelling odaklı içerik üretimini sürdürebilmeleri için, onları doğru yönlendirebilecek ajansların olması gerekiyor. Tam da bu noktada storytelling ajansları devreye giriyor. Avrupa’da çok sayıda storytelling ajansı olsa da Türkiye’de bu konuda ciddi bir eksiklik var. OtherWorkers, Türkiye’nin ilk ve tek storytelling ajansı olarak Nişantaşı’ndaki ofisinde hizmet veriyor. Yazılı ve görsel içerik üretiminde hikaye anlatımına odaklanan ajans, çalıştığı markalar için reklam filmleri ve viral videolar çekiyor, web site ve blog içerikleri üzerinde çalışıyor, yaratıcı
konseptler tasarlıyor. Değişen tüketici davranışları ile birlikte pek çok içerik okunmadan ve izlenmeden çöpe gidiyor.
OtherWorkers, görsel algının geliştiği ve yeni pazarlama olanaklarının doğduğu bu dönemde dijital dünyaya yepyeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor. Yazılı ve içerik üretiminde hikaye anlatımına odaklanan ajans, markaların daha fazla konuşulmaları ve hatırlanmaları için yenilikçi stratejiler geliştiriyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir