23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Spor Marketing -1-

Spor deyince aklına neler geliyor?  Futbol, basketbol, tenis, formula 1… Spordan beslenen spor programlarını düşününce neler var ?

Spor tüm sektörler içinde genel ciro olarak otomotivin de önünde birinci sırada bulunmaktadır. Sporcular dışında sadece ABD’de spor endüstrisinde 5.5 milyondan fazla kişi istihdam edilmektedir. Dünyada televizyonlarda en çok izlenen programlar spor programlarıdır.

Spor Marketing yazı dizisi spor ve sporun içinde yer alan başlıklarla pazarlama süreçlerine değinen bi’ yazı dizisi olacak.

1- Spor nedir ?

Bedeni veya zihni geliştirmek amacıyla kişisel veya toplu olarak gerçekleştirilen, bazı kurallara göre uygulanan hareketlerin tümüdür.

Spor gerek performans, gerek rekreatif, gerekse rehabilitif ve de preventif boyutu ile inan yaşantısının vazgeçilmez bir parçasıdır. Özetle spor vücut sağlığı açısından önemli olmakla birlikte dinlendirici, eğlendirici, iyileştirici ve de hastalıklara karşı önleyici özelliklere sahiptir.

2- Spor Endüstrisi nedir?

Spor Endüstrisi; temelde tüketicilere gerek performans (her kategoride yarışma boyutunda), gerek rekreatif (sağlık ve güzellik için spor boyutunda), gerekse rehabilitif (hastalık ve sakatlıkların tedavisi boyutunda) ve de preventif (hastalık ve sakatlıkların önlenmesi) boyutlarıyla olmakla beraber serbest zaman etkinlikleri(traking, yamaç paraşütü, dağcılık v.b) ve bunlarla ilgili ürün, hizmet, araç ve gereç, insan, yer ve düşünceler sunan pazarın ismidir.

3- Pazarlama nedir ?

“Malların ve hizmetlerin bir hedef gruba sunulması eylemi” gibi özet bir tanımı olması ile birlikte yaşamımızın hemen her aşamasına girmiş olan pazarlama, artık mal ve hizmetlerin ötesinde fikirlerin, kişilerin, kurumların, olayların ve mekanların pazarlanmasına kadar genişleyen önemli bir kavram haline gelmiştir

4- Spor Pazarlaması nedir?

“Spor Pazarlaması, spor tüketicilerinin ihtiyaç ve isteklerini karşılamak amacıyla üretilen malların ve hizmetlerin spor tüketicilerine sunulması süreçlerini içerir.”

Özet olarak spor ürün ve hizmetinin pazarlanması faaliyetidir.

Spor pazarlaması, pazarlama alanının içinde yeni bir alan olmasına rağmen, spor asırlardır ya pazarlanmakta ya da pazarlama aracı olarak kullanılmaktadır. Ancak spor pazarlaması kavramı ilk kez 1978 yılında Advertising Age Magazin tarafından kullanılmıştır. Dergi bu kavramı tüketici faaliyetlerini ve endüstriyel ürünleri ve hizmet pazarlamasında giderek artan bir tanıtım aracı olan sporun kullanılmasını tarif etmek amacıyla kullanmıştır (Argan, 2002: 22).

Bi’ sonraki yazıda “Spor pazarlaması tuzakları” ile ilgili örneklerle karşınızda olacağım. Farklı marketing stratejiler hakkında bir akışımız olacak genel bakışımızda.

“Değer yaratan iki faaliyet vardır: Yenilik ve pazarlama. Geriye kalan her şey maliyettir.”

Peter Drucker

Yararlanılan kaynaklar

1- http://www.sporbilim.com/sayfa.asp?mdl=haber&param=97
2-http://www.sportmarketingassociation.com/
3- http://www.marketing-schools.org/types-of-marketing/sports-marketing.html
1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir