Sosyal Medya’nın SEO Üzerindeki Etkisi

damattween

SEO (Search Engine Optimization) internetin varlığından beri değerini sürekli arttıran bir kavram.

Boyut değistirse de bu yükselişin devam edeceği kesin. Çünkü neredeyse her sektörde satın alma araştırmaları internet ortamında yapılıyor.

Esas değineceğim nokta ise 2004 yılında hayatımıza hızlı bir giriş yapan ve vazgeçilmez bir parçamız olan Facebook’la birlikte ortaya çıkan sosyal medya ağlarının arama motorlarına nasıl bir etkisi olduğu.

Google ve diğer arama motorları kullanıcılara daha odaklı sonuçlar göstermek için algoritmalarını farklı değişkenlere göre sürekli güncellerler. Sosyal medyanın popülerliğini arttırması da kuşkusuz arama motorlarının yapılarına yansıdı.

Google’ın kendi sosyal medya ağı Google Plus’ı kurması da sosyal ağlara verdiği önemi ortaya koyuyor.

Kısacası; “Markanız sosyal medyayı doğru kullanmıyorsa, Google’da da yok olmaya mahkumsunuz!

Sosyal Medya‘nın Google‘da yükselmenize nasıl bir katkısı var?

Google, kurulduğu günden bu yana altyapısını kullanıcı verileriyle iyileştiriyor. Amacı her zaman aynıydı; kullanıcılara aradığını doğru şekilde sunmak!

Önceden kullanıcıların eski site ziyaretlerine ve bunun benzeri çeşitli verilere göre özelleşen arama sonuçları, sosyal medyanın popülerliği ile yıllardır ulaşmaya çalıştığı kullanıcı verilerini sağladı.

SEO için Sosyal Medya’yı nasıl kullanmalısınız?

Markanız için sosyal medyayı kullanmak kadar, doğru kullanmak da önemlidir.

Sosyal medya’yı sitenizle ilişkilendirmek ve doğru kullanımla ilgili bazı tüyoları maddeler halinde aktaracağım:

1. Sosyal Medya Butonları
Sitenizde mutlaka görünür noktalarda sosyal medya hesaplarınıza bağlantılarınızı koymalısınız.

Paylaşım yapılabileceğini düşündüğünüz sayfalara da paylaşım butonları koymak yararlı olabilir. Google arama sonuçlarında, bazı sitelerin yanında “+1” ikonunun olduğunu gördüyseniz, Google Plus üzerinde o sitenin paylaşıldığını gösteriyor.

Google Plus, diğer sosyal medya ağları kadar popüler olmasa da Google’ın arama sonuçları için çok etkili olduğunu söyleyebilirim.

2. Sosyal Medya Paylaşımları
Sosyal medya’da paylaşımlarınızı konuyla alakalı görsellerle yapmanız kullanıcıların ilgisini içeriğe çekecektir.
Ayrıca paylaşımlarınızda sitenize bağlantı vermeniz sitenize trafik sağlayacak, yani sitenizin arama motoru gözündeki değerini arttıracaktır.

3. Etiket Kullanımı
Paylaşımlarınızda doğru etiket kullanımı içeriklerinizi daha fazla kişiye ulaştırmanızı sağlar. Ve arama motorları da bu anahtar kelimelerde web sitenizi değerli görür.

Doğru etiketleme için önerim paylaşımınızla ilgili maksimum 3 anahtar kelime belirlemenizdir.

Instagram ve diğer bazı sosyal medya ağları için bu rakam fazlalaşsa da, etiketlerle cümle kurmanızın sosyal medya ağınıza ve sitenize bir katkısı bulunmadığını söyleyebilirim.

4. Takipçi ve Paylaşım Sayısı
Sosyal medya ağlarının değeri takipçi sayısıyla ve içeriklerinizin paylaşım sayılarıyla ölçülüyor. Arama motorları içinde durum pek farklı değil. Ne kadar çok gerçek takipçiniz varsa o hesap o kadar değerli.

Takipçi sayınız kadar, paylaşımlarınızın beğenilme ve paylaşım sayıları da arama motorları açısından önemli. Yani; insanları sosyal medya paylaşımlarınızın içine çekmelisiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir