Sosyal Medyada Sosyal Sorumluluk

damattween

Sürdürülebilir bir işletme ya da marka başarısı, toplum tarafından algılanan iyi bir imaja sahip olma ile mümkün. Markanın kötü bir imaja sahip olması, ne kadar kaliteli bir ürün üretse de varlığını sürdürmesi için yeterli olamıyor. Olumlu bir imaj yaratmanın en önemli araçlarından biri de özünde topluma katkı sağlamak olan sosyal sorumluluk projeleridir.
Günümüzde bir sosyal sorumluluk projesi/projeleri yürütmeyen işletme yok denecek kadar az. Bu faaliyetlerin artma sebepleri arasında tüketicinin bilinçli hale gelmesi, çevre duyarlılıklarının artması gösterilebilir.
Sosyal sorumluluk projesinin yürütüldüğü mecra da bir o kadar önemli. Çıkış yolu topluma katkı olan bir faaliyetin başarı sağlaması için toplumla buluşması gerekiyor ve artık hepimiz biliyoruz ki geniş kitlelere ulaşmayı sağlayan en iyi adres sosyal medya.
Son zamanlarda sosyal medya da yürütülen ve dikkat çeken sosyal sorumluluk projesi “One Day Without Shoes/Ayakkabısız Bir gün”. Dünyaca ünlü ayakkabı markası olan Toms tarafından hayata geçirilen ve “One to One/Birebir” sloganıyla yıllardır sürdürdüğü bu proje İnstagram’da #withoutshoes hashtagi ile paylaşılan her çıplak ayak fotoğrafı için bir çocuğa ayakkabı vermeyi amaçlıyor.
Toms, sosyal sorumluluk projesini sosyal medyada gerçekleştirmesi ile daha büyük kitlelerin dikkatini çekmeyi başardı.

Anlık bilgi alışverişinin sağlandığı, etkinin paylaştıkça büyüdüğü ortam olan sosyal medya araçları farkındalık yaratmak için en elverişli ortamları sağlıyor. Bu ortamlarda daha fazla kişiye ulaşan markalar, yürüttükleri sosyal sorumluluk projelerinin daha kalıcı bir yer edinmesine de yardımcı oluyor. Hem sosyal sorumluluk projelerini hem de kendi isimlerini markalaştırmayı başaran işletmeler topluma fayda sağladıkları kadar kendilerine de fayda sağlıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir