Sosyal Medyada Orijinal İçerik Hazırlama-Bölüm 1

damattween

Sosyal medya, modern pazarlamanın ayrılmaz bir parçasıdır. Sosyal Medya Araştırmacısı tarafından yapılan 2016 Sosyal Medya Pazarlama Sektörü Raporu’ndaki bir araştırmaya göre, pazarlamacıların% 50’den fazlası sosyal medya çalışmalarının satışların artmasına yol açtığını söyledi. Sosyal medya açık bir şekilde güçlü bir pazarlama ve hizmet aracıdır, ancak içerik için görünüşte sınırsız bir iştah açar ve bu da soruna yol açar.

Peki, ne yayınlamalı?

İnsanlar sürekli olarak kendi orijinal içerikleri ile diğer kaynaklardan seçilmiş içerik arasında doğru dengeyi kurmaya çalışıyorlar. Bu yaygın bir ikilem ve başarının doğru yüzdelerini tanımlamak imkânsız hale geldi. Yazar ve girişimci James Altucher bu konuyla ilgili şunları yazmıştı: “Ağınızdaki insanlara ne kadar değer katıyorsanız (doğrudan size anında değer getirmiyor olsa bile), ağınızın değeri o kadar büyüktür. Ve sonra daha büyük değere sahip olacaksınız. ”

Belki de bu, tekrar eden içerik paylaşanların mantığıdır. Bireyler ve şirketler, kendilerini endüstrinin güvenilir etkileyicileri olarak konumlandırmak için genellikle içerik paylaşacakları mecrayı araştırıyorlar. Pazarlamacılar kendi başlarına geliştirmek için diğer içerikleri de okuyabilirler. Ki bu bir pazarlamacı için olmazsa olmaz yapı taşlarından biridir.

Ancak orijinal içeriği paylaşmada diğer içerikler daha farklı bir değer yaratılabilir mi? Şirketler, takipçilere özel içerik sağlayarak, kalitenin tutarlılığını doğrudan koruyabilir. İçeriğin doğrudan kitlelerine uyarlanmasını sağlayabilirler. En faydalı şekilde kendi ürünlerini, hizmetlerini ve markalarını tanıtabilirler.

Bankacılar Sağlık Grubu Baş Pazarlama Sorumlusu olan Chris Panebianco, bir dizi küresel pazarlama inisiyatifinden sorumludur. Şirketlerin sadece kendi orijinal içeriğini paylaşıp paylaşmadıkları sorulduğunda Panebianco, “Odadaki her zaman kendisi hakkında konuşan adamdan hiç kimse hoşlanmaz. Aynı şey sadece sosyal medyada kendilerini yayınlayan şirketler ve markalar hakkında söylenebilir bu sebeple muhtemelen insanları sıkıyor veya yabancılaştırıyorsunuz.”

‘’Organik paylaşımlar ilk olarak denge sağlar. İkincisi, sektörünüzde neler olduğunu veya izleyicileriniz için neyin önemli olduğunu bildiğinizi gösterir. Üçüncü olarak, güvenilirliğinizi doğrulayabilir; Örneğin, şirketinizden bahseden veya uzmanlarınızdan birini alıntılayan üçüncü taraf bir makaleyi paylaşın. Ne paylaşacağımıza ve farkı nasıl böleceğimize gelince, her zaman bu sorulara geri dönüyor: Stratejiniz, izleyiciniz kim, ne tür içerikler en ilgi çekici? Anahtar, sonuçlara göre ölçmek ve optimize etmekten geçiyor. ”

Panebianco ayrıca, profesyonellerin önemli kitleler ile etkileşim kurarak ve iç görülerle ve onlarla değerli içerik paylaşarak etkileyebileceğini açıkladı. “Etkileyici olmak başka bir ilişki gibidir – bunun içine yapmak istediğin amaca ulaşırsınız’’ diye ekledi.

İçerik paylaşımının arkasındaki stratejiler hakkında yorum yapması istendiğinde Brooks, “Uzmanlık gösterdiği ve sorunlara yönelik yetenekleri ve çözümleri sunduğundan, orijinal içerik her zaman sosyal medyada masaya getirilmek için harikadır.” Brooks ayrıca tartışmaya katkıda bulunmak ve ilişkiler kurmak için diğer yayınların ve içeriklerin tanıtımında bir değer olduğunu belirtti. Bir şirket daha az biliniyorsa, “hedeflenen orijinal içerik, profillerini yükseltmek için daha iyi bir yol olur” diye ekleyerek onları rakiplerin gürültüsünden ayrılacağını da sözlerine ekledi.

Ancak içerik paylaşımında da tehlikeler oldukça fazla. Bazı insanlar, içeriklerini paylaşarak diğer bireyleri veya kuruluşları destekledikleri olası yanlış algılamaya karşı ihtiyatlıdır. Brooks, “Eğer bir kamu sektörü ajansı ile çalışıyorsanız, bazen alımların adalet üzerinde nasıl bir etki yaratabileceğine dair ek değerlendirmeler var” dedi. “Bir mesajda yanlış bir şey varsa, ortaya çıkabilecek sorunlara ve tartışmalara karşı dikkatli olmalısınız.”

Sosyal medyada orijinal içerik hazırlamak için globalde alabileceğimiz zihinlerimde yer edinmesi gereken önemli açıklamalar bunlar iken bir sonraki yazımızda bu konunun daha derinliklerine ineceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir