Sosyal Medya Yönetimi

ds-damat

Kitlesel pazarlamanın geçerliliğini yitirmeye başladığı günümüzde, sosyal medya markalar için büyük önem taşımaya başlamıştır.

Dijital pazarlamanın en önemli elemanlarından biri de sosyal medyadır.

Sosyal medya üzerinden aynı anda bir çok kişiye erişmek mümkündür. Üstelik filtre özellikleri sayesinde, kişileri ayrıştırıp yalnızca hedef kitleye ulaşmak da mümkün hale gelmiştir.

Sosyal medya üzerinden; müşterilere ulaşıp şikayet, anket çalışmaları, reklam, duyuru vs. yapmak artık çok kolaydır.

Sosyal medyayı etkin kullanabilen markalar, hedef kitlesinin gözünde güçlü bir konuma sahip olmaktadırlar.

 

Günümüzde markalar, reklam bütçelerinin ortalama %22’sini sosyal medya ve internet tanıtımına ayırmaktalar. (Televizyonun icat edildiği ilk on yıl içerisinde bile bütçelerin bu kadar büyük bir kısmı video reklamlarına kaymamıştı.)

Bu yükselişle birlikte yeni kavramlar hayatımıza girmeye başladı. Örneğin eskiden; sosyal medya okuryazarlığı, sosyal medya yöneticiliği gibi meslek dalları yoktu.

Yeni bir kavram olan sosyal medya yönetimi henüz yeterince anlaşılamamış olsa da, bu alanın da olmazsa olmazları vardır. Sosyal medya hesaplarındaki aktif profil sayısı, içeriklerin görüntülenme sayısı, geri bildirim oranı önemli noktalardandır.

Sosyal medyadaki her takipçi aktif olmayabilir ve aynı zamanda her takipçi, müşteri de olmayabilir. Sosyal medya kişilerini aktif alıcıya dönüştürme yolları vardır elbette. Örneğin ödüllü sorular, yarışmalar, oyunlar veya ödüllü tweet gibi. Fakat buradaki önemli nokta müşteri devamlılığıdır. Müşteri devamlılığı için hedef kitleye hitap etmek çok önemlidir.

Sosyal medya üzerinden yapılan yarışmalar, markayı her zaman göz önünde tutacak güzel bir pazarlama taktiğidir. Çünkü yarışmaya katılan kişiler de bu yarışmayı kendi sosyal medya hesabı üzerinden duyuracak böylece marka ismi yayılmaya başlayacaktır. Katılımcıların yarışmayı duyurmasıyla birlikte markanın sosyal medya hesabı binlerce kişi tarafından görülecektir.

Etkili bir sosyal medya yönetimini aşamalandıracak olursak;

Öncelikle içerik yönetimi gelir.

Daha sonraki aşama ise diyalog yönetimidir. Müşterilerle diyalog kurmak, kişilerin markaya bağlılığını arttıracak güzel bir yöntemdir. Üstelik akılda kalıcılığı da arttırır. Diyalog yönetiminde önemli nokta, hedef kitlenin dilinden konuşmayı başarmaktır. Müşteri ilişkileri yönetimi kavramı dijitalde daha çok diyalog yönetimine dönüşmüştür. Müşterilerin ne tür içeriklerden etkilendiklerini anlamak ve nasıl bir diyalog istediklerini görmek sosyal medya yönetiminde büyük önem arz etmektedir. Etkili diyalog yönetimi uzun vadede müşteri sadakati oluşturabilir.

Daha sonraki aşama ise reklam yönetimidir.

İçerik pazarlama ve diyalog yönetimi, etkili reklamlarla beslenmelidir. Sosyal medya reklamları, kitlesel reklamlardan çok farklıdır. Maliyeti gittikçe yükselmeye başlasa da, kitle reklamlarından daha az bütçeyle sosyal medya reklamları yapmak mümkündür. Üstelik direk hedef kitleye ulaşabilmesi açısından etkinliği, kitlesel reklamlara göre kat kat fazladır. Etkili reklamlar için yine hedef kitlenin ne istediğini bilmek şarttır.

 

Son aşama olarak ise veri analizi gelir. Reklamların müşteri olarak geri dönme oranları, etkinlik oranları, ilgi çekme oranları, aktif müşteriye dönüşme oranları gibi faktörler de büyük önem taşır fakat müşteri sadakati uzun vadede oluşacağı için ölçülmesi pek mümkün değildir. Bu yüzden başta bahsettiğim, aktif kullanıcı oranı, kullanıcılar arasındaki hedef kitle oranı, reklamların ilgi çekme oranı ve bunun gibi veriler bize bilgi verebilir.

Son olarak sosyal medya yönetiminde bence gündemi yakalayabilmek en önemli noktadır. Örneğin dünya kupası sırasında, maçlarla ilgili içerik üretebilmiş markalar öne çıkmış, diğer markalar geride kalmıştır. Hızla değişen gündemde, buna uygun içerikler üretip dikkat çekebilmek için, etkili kişilerden oluşan sosyal medya ekibi şarttır. Ayrıca sosyal medya yönetiminde prosedürlerle vakit harcamamak, gündeme hızlı uyum sağlamak açısından önemlidir. Gündem her zaman müşterinin ilgisini çekecektir ve müşteriler markaya kayıtsız kalamayacaklardır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir