E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Sosyal Medya Araçları Nelerdir?

Sosyal medya araçları ve sosyal medya yönetimi, insanların içeriği hızlı, verimli ve gerçek zamanlı olarak paylaşılmasına olanak sağlayan bir yeni medya öğesidir. Fotoğraf, fikir, olay gibi birçok şeyi anında paylaşma yeteneğimiz, yaşama şeklimizi ve ayrıca iş yapma şeklimizi değiştirdi. Artık günümüzde sosyal medyayı pazarlama stratejilerinin ayrılmaz bir parçası olarak kullanan şirketler de sosyal medya sayesinde ölçülebilir sonuçlar alıyorlar.

Eğer başarılı sosyal medya yönetiminin anahtarı nedir diye merak ediyorsanız hemen özetleyebiliriz; tüm pazarlama çalışmalarınızda (offline mecralar) yaptığınız gibi aynı özen, saygı ve dikkatle sosyal medya stratejinizi belirleyerek sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu içeriğimizde sosyal medya nasıl daha etkili kullanılır sorusunu açıklayıp size sosyal medya yönetimi yaparken işinize en çok yarayacak en etkili sosyal medya araçları ile daha fazla etkileşim nasıl alınır bahsedeceğiz. Keyifli okumalar.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Şirketlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, alakalı olduğunu düşündükleri her sosyal medya platformunda hesap açmak ve mecraya uygun olmayan paylaşımlarda bulunmaktır. Hedef kitlenin kullanmadığı bir sosyal medya platformunda hesap açmak zorunda değilsiniz. Eğer o mecrada bulunuyor ve paylaşımlarınız hiç etkileşim (beğeni, yorum) almıyorsa bir şeylerin yanlış gittiği sonucunu çıkartabilirsiniz. Ayrıca tüm sosyal medya kullanıcıları önce hesap açıp sonra da takipçileriyle ilgilenmeyen şirket hesaplarını görmezden gelme eğilimi içerisindedir.

Sosyal Medya Araçları
Sosyal Medya Araçları

Sürekli Ürün ve Kampanyalardan Bahsetmeyin

Bazı firmaların yaptığı  ve yapmakta devam ettiği diğer büyük hata ise; müşteriler için neyin önemli olduğunu konuşmaktan ziyade onlar için neyin önemli olduğunu konuşmak için sosyal medyayı kullanmalarıdır. Bir satıcı olarak, satışlarınızın devam ettiğini duyurmanın iyi olacağını düşünebilirsiniz; aslında bazı açılardan bu yol doğru bir yol olacaktır (haftanın 5 günü ürün tanıtımı yapmak konumuza dahil değil). Ancak, sosyal medyada yer almanızın tek sebebi ürün tanıtımı olmamalıdır. Amacınız, müşterinizle alakalı içerik sağlamak (değer katmak) ve içeriklerinizi başkalarıyla paylaşmak istedikleri zaman bu paylaşım ağı sayesinde sesinizi daha çok kişiye duyurmak olmalıdır.

Özellikle aktif bir şekilde sosyal medya kullanıyorsanız müşterilerinizle iletişim kurmanız, onlarla diyalog halinde olmanız ve fikirlerini sormanız gerekir. Örneğin; mağazanızı farklı bir yere taşıyıp açacaksanız yeni yerin fotoğrafını yayınlayıp potansiyel müşterilerinize en çok hangisini sevdiklerini sorabilirsiniz. Bu tutumla etkileşim alma olasılığınızı arttırarak markanız için yeni bir diyalog kanalı da yaratabilirsiniz.

Dikkat Çekici Görsel Kullanımı

Dikkate alınması gereken bir başka şey, sosyal medyada en yaygın şekilde paylaşılan içeriğin çoğunun görsellerden oluşmasıdır. Dolayısıyla,  paylaşım yaparken metinlerinizle beraber her zaman görsel eklemenizde fayda var. Böylelikle takipçilerinizden gönderiyi bağlantılarıyla paylaşma şansını önemli ölçüde arttırabilirsiniz.

Etkili Sosyal Medya Araçları

Buffer

Buffer, işletmenizin ve ekiplerinizin sosyal medya gönderilerini planlamasını, performansını analiz etmesini ve tüm hesaplarını tek bir yerde yönetmesini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir sosyal medya pazarlama platformudur. Ayrıca Buffer sosyal medya paylaşımlarınoz için zamanlama ayarlamanıza olanak tanır ve içerik ekledikten sonra içeriğiniz istediğiniz saatlerde yayınlar. Buffer ayrıca sosyal medyada nelerin en popüler olduğunu görebilmeniz ve bunları sıranıza kolayca yeniden yerleştirebilmeniz için güçlü bir analiz panosu da sunmaktadır.

Canva

İnternetteki her marka veya işletmenin mutlaka bilmesi gereken bir diğer harika araç Canva.

Çoğu zaman sosyal medya yöneticileri ve pazarlamacılarının tasarımcı olmadan güzel görseller yapmaları gerekir. İşte Canva tam burada imdada yetişerek kolaylıkla tasarım yapabilmenize olanak sağlıyor. Ayrıca Canva’yı sunum, davetiye, özgeçmiş ve basılı yayın ihtiyaçlarınız içinde kullanabilirsiniz.

Animoto

Animoto, hızlı bir şekilde çarpıcı pazarlama videoları oluşturmak için kullanılan sosyal medya araçları arasında ön plana çıkıyor. Kullanıcı dostu yazılımı sayesinde fotoğraflarınızı ve video kliplerinizi kısa sürede profesyonel bir içeriğe dönüştürebilirsiniz.

Google Trends, Google’da en çok aranan trend konularını çevrimiçi olarak arama yapan herkese yardımcı olmak için oluşturduğu tamamen ücretsiz bir araçtır. Birçok dijital pazarlamacı ve sosyal medya uzmanı en popüler şeylerle ilgili bilgileri keşfetmek ve paylaşmak için Google Trends’i sıklıkla kullanır. Ayrıca hacmini merak ettiğiniz önceki aylarda ve yıllarda karşılaştırmasını görmek istediğiniz anahtar kelimeler hakkında fikir edinmek için Google Trends’i kullanabilirsiniz. Daha sonra bu bilgiyi içeriğinizi ve sosyal medya pazarlama stratejinizi kurgulamak içinde kullanabilirsiniz.

Facebook Audience Insights

Hedef kitlenizin ilgi alanlarının, davranışlarının ve demografik yapısının ne olduğunu bulmak için Facebook Audience Insights’a güvenebilirsiniz. Aynı zamanda potansiyel müşterilerinizin ünvanını, eğitim düzeyini, yaşam tarzını, konumunu, satın alma davranışları ve daha fazlası hakkında bilgi edinerek sosyal medya stratejinizi de belirleyebilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizin kim olduğunu daha iyi anlayarak, etkileşime girebilecekleri içeriği daha doğru bir şekilde oluşturabilirsiniz.

The Stocks

Online ve offline medyanın vazgeçilmez fotoğraf kaynağı stok fotoğraf sitelerinin birçok ücretlidir. Ama size iyi bir haberimiz var; ücretsiz stok fotoğrafı sitelerine tek bir kanaldan ulaşabilirsiniz. Üstelik bu araçta sadece stok fotoğraf siteleri de yer almıyor. Video, font şekilleri, renkler ve ikonlar gibi ücretsiz kaynak sunan siteler grafik tasarımcılarının işlerini de oldukça kolaylaştıracaktır.

Recurpost

Hangi sosyal medya uzmanı sosyal medya paylaşım zamanlayıcısı istemez? Hem de ücretsiz! Recurpost; Twitter, Instagram, LinkedIn ve Facebook mecralarının paylaşım takviminin yükünü azaltarak bunu kullanıcılarına sunuyor. Yakında Pinterest platformu içinde zamanlayıcı fonksiyonunu kullanıma açacakları konuşuluyor.

Bitly

Bitly sosyal medya gönderilerinde bulunan linkleri kısaltmak için kullanılan olmazsa olmaz bir araçtır. Ayrıca Bitly, URL kısaltmaktan daha fazlasını da yapıyor. Paylaşımlarınızda kullandığınız bağlantıları izlemek, kampanyalarınızın performansını ölçmek ve en fazla trafikte hangi kanalları getirdiğini öğrenmek için bu aracı kullanabilirsiniz.

Ve tabi ki; Siz!

Sosyal medya yöneticileri olarak en iyi araç her zaman sizlersinizdir. Aslında hedef kitleniz hakkında ne kadar sağlam bir içgörüye sahipseniz sosyal medya yönetiminde başarıyı yakalamak bir o kadar kolay olacaktır. Eğer aklınıza sosyal medya paylaşımları için metin ve slogan fikirleri geliyorsa hemen not etmeye özen gösterin. Farklı slogana sahip metinler ve paylaşımlarınızda yapacağınız içerik pazarlamasıyla ulaşacağınız kitle gün geçtikçe artmaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir