Sosyal Medya Raporu Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

ds-damat

Dijital ortamda yapılan tüm çalışmalarınız için hazırlayacağınız sosyal medya raporunuzu teslim edeceğiniz ve müşterinize sunacağınız gün sizin ve müşteriniz için en önemli gündür.  30 gün boyunca yaptığınız tüm çalışmalarınızın şeffaf bir şekilde yer aldığı bu rapor sonucunda, siz sosyal medya yönetimini yaptığınız markanızı ne seviyeye taşıdığınızı, müşterileriniz ise markalarını dijital ortamda ne şekilde ifade ettiğinizi görecek ve sizinle yola devam edip etmeyeceğine karar verecektir. Ayrıca, bu rapor ile bir sonraki ay hedeflerinizi net bir şekilde belirleyebileceksiniz. Pekiyi, sosyal medya raporunu en doğru şekilde nasıl hazırlayabilirsiniz? Sosyal medya raporu hakkında neler biliyorsunuz?

Sosyal Medya Verilerinin Karşılaştırılması

Markasını yönettiğiniz hesapların platform olarak ayrılıp bir önceki ay ile karşılaştırılarak takipçi sayılarının analizinin yapılması ile raporunuza başlamalısınız. Burada veriler ile müşterinize raporunuzu sunarken artış veya azalışları nedenleri ile anlatabilmeniz gerekir. Bu verileri bir ay önceki raporunuza bakarak ya da özel olarak verileri dışarı aktarabileceğiniz siteler ile de bu verilere ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarındaki Gönderi Yayını Sayısı

Hesabını yönettiğiniz markanız için kullandığınız platformlarda aylık olarak kaç tane post paylaşımı, kaç story paylaşımı yaptığınız gibi net verileri belirtebilirsiniz. Bu verileri haftalık olarak da karşılaştırabilirsiniz. Bazı haftalarda daha fazla ya da daha az paylaşım yapılmasının nedenlerini anlatabilirsiniz.

Etkileşim Sayısı ve Gelen Yorumlar

Paylaştığınız postların etkileşim sayılarını, kaç kişiye ulaştığınızı, kimlerden ne gibi yorumlar aldığınızı ve bu yorumlara ne gibi cevaplar verdiğinizi anlatabilirsiniz. Özellikle gelen kötü yorumlara verdiğiniz cevaplar ve kriz yönetimini nasıl başarılı şekilde fırsata çevirdiğinizi anlatabilirsiniz.

Post ve Story Paylaşımları

O ay için paylaştığınız post ve story paylaşımlarından birkaç tane örnekler verilmelidir.

Özel Gün Paylaşımları

Özel gün için özel olarak hazırlanmış banner tasarımları ve içerik metinleri rapora konulmalıdır.

Video Kurguları

Sosyal medyada paylaşılmak üzere, özel olarak kurgulanan videolar hazırlamış iseniz, raporunuzda bunlara dikkat çekmelisiniz.  

Konu Başlıkları

O aya ait ve gelecek aya ait olmak üzere konu başlıkları tek tek yazılmalıdır. Böylece müşteri nelere önem verildiğini bilecek ve gelecek aya ait istekleri ile de plan yeniden revize edilecektir.

Reklam Raporu

Sosyal medyada sponsorlu olarak çıkılan postlar ve storyler gibi reklamlarda, tek tek ne kadar bütçe harcandığı ve kaç kişiye erişildiği rapora konulmalıdır. Burada müşterinin güveni açısından, özellikle Facebook üzerinden sponsorlu olarak çıkılan reklamlarda ekran görüntüsü alınarak rapora eklenmelidir.

Gelecek Ayın Planı

Gelecek ay ile ilgili Excel’de hazırladığınız aylık olarak plan çizelgesi eklenmelidir. Bu çizelge bir paylaşım kurgusu değildir. Sadece, müşterinin gelecek ay ile ilgili konu başlıkları ve genel olarak neler paylaşılacağını içeren bir plandır. Toplantı sırasında ise, özellikle müşterinin paylaşılmasını istediği konu başlıkları ile de tekrardan revize edilir.

Gelecek Ay için Projeler, Yarışmalar, Kreatif Fikirlerin Sunulması

Burada amaç, yeni fikirler ile markanın sosyal medya üzerinden etkileşim sayılarının ve farkındalığının artırılması gibi nedenlerdir. Rapor sunumu sırasında en son bu fikirler ile müşterinin onayına sunulur, onay sonucunda gelecek ay için bu yeni fikirler ile sosyal medya üzerinden projeler uygulanmaya başlanır. Örneğin, bir sosyal sorumluluk projesi…

Kısaca, sosyal medya raporunuzda yer vermeniz gereken genel başlıklar bu şekildedir. Unutmayınız, sosyal medya raporunuz sizin işinizi ne şekilde yaptığınızı şeffaf bir şekilde gösteren rapordur. Burada tüm veriler açıktır ve nettir. Bu rapor ile işinizde  ve marka yönetimi konusunda ne derece iyi olduğunuzu ortaya koyarsınız. Ve müşteri sizinle o rapor sonucunda yola devam edip etmeme konusunda bir karara varır. Aslında 1 ay boyunca ne kadar iyi bir performans gösterirseniz, raporunuz da o derece iyi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir