E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Etkili Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri İçin 21 Kural

Her şey gibi, sosyal medya pazarlamada da yazılmamış kurallar vardır, Herkes bu kurallara uymak zorundadır. ancak oyuna yeni dahil olanlar, bazı temel bilgileri atlayabilirler. Bu infografik de herhangi bir sosyal medya pazarlama kampanyası için sağlam bir temel oluşturmak için tasarlanmış ve daha önce yazılmamış 21 sosyal medya pazarlama kuralı mevcut.

1. Kısayol Yok

Sosyal medya pazarlaması yatırım, zaman, enerji ve yaratıcılık gerektirir. Bunlar, gözden kaçmaması gereken en önemli şeylerdir.

2. Katkıda Bulunmak

Eğer topluma değerli bir şey katmazsanız kimse size dinlemez bu kadar basit.

3. Bir uzman olmak için kendinizi konumlandırmak

Neden kimse bir şey bilmeyen birinden tavsiye alsın ki? Daha fazla bilgi edinmek için ne gerekiyorsa yapın ve hayranlarınız ve takipçilerinize değerli tavsiyeler verdiğinizden emin olun.

4. Anlamlı konuşma

Eğer anlamlı bir şey söylemiyorsanız mümkünse hiçbir şey söylememekle yetinin. Eğer söylediklerinize bir de gürültü eklerseniz emin olun reddedilirsiniz.

5. Aktivite = Verimlilik DEĞİLDİR!

Çünkü sadece aktif olmak, bir şeyler gerçekleştireceğiniz anlamına gelmez. Verimli olun gürültücü değil.

6. Kalite > Miktar

Herşeyi basit tutun.

Size bir arkadaş tavsiyesi, başıboş konuşmak yerine küçük küçük tavsiyeler verin

7. Spam Yapmayın.

Sürekli kendinizi pazarlamaya çalışmak çekici değildir. Eğer sürekli kendinizi dikkat çekmek zorunda hissediyorsanız bunu bir şey başaramadan yapamazsınız.

8. Gerçekçi Olun.

Otantik takılın. Bir şeyler anlatırken kendi tecrübelerinizden ve mizah yeteneğinizden faydalanın. (Hadi ama ne kadar zor olabilir ki )

9. Konuşma İki Yönlü Bir Yoldur.

Eğer sadece sen konuşup takipçilerine söz hakkı vermezsen başarılı pazarlama stratejin sadece sıkıcı bir ders olarak kalır.
-Takipçilerinizin size güvenmesi için onlara zaman ayırın.

10. Her Bağlantı İzin Anlamına Gelmez.

İnsanların sizi takip etmesi sizin onların zamanınızı çalmanız anlamına gelmiyor. İnsanlarla aranızda güven inşa etmek biraz zaman alacaktır.

11. Herkese Verilen Yetki Eşit Değildir.

İnsanların size erişim hakkı vermesi onların sizin takipçiniz olduğu anlamına gelmeyecektir. Ancak siz onlara bir şey borçlu olacaksınız. Eğer onlara kaliteli bir içerik sunmazsanız kaybetmeye hazır olun. Ayrıca unutulmamalıdır ki takipçiler ne bir şey dinlemek ne de bir şey söylemek zorundadır.

12. Esas Olan Uyum Sağlamak

Bugün havanın güzel olması yarında güzel olacağı anlamına gelmez. Bu yüzden konu trendlerini takip ederek sürekli onlara uyarlanabilir kalmak gerek.

13. Başarı

Sosyal Medya Pazarlamadaki çabalarımız bir dönüşüm ve verimliliğe yol açmıyor ise o zaman bir anlamı yoktur. Bu yüzden yaptığımız çalışmaları sürekli ölçmeli ve daha iyi olması için üzerinde değişiklikler yapmalıyız.

14. Kürasyon ve Zenginleştirme

Amaçsız yapılan kürasyonlar zenginleştirmek için etkili değildir. Ancak amacına uygun kürasyon çabalarınız zenginleşmeye yol açacaktır. Aksi takdirde tüm çabalarınız boşa gidecektir.

15. Görsel ve Multimedya Kullanın

Bir resim bin kelime değerindedir. Video ise muhtemelen daha fazla kelime değerindedir. Bunları kullanmanız sizin platformunuzu daha iyi gösterecektir.

16. Her Zaman Bağlantılarınızı Takip Edin.

Sizinle bağlantı kuran hayranlarınızı ve takipçilerinizi göz ardı etmeyin.

17. Görgü Kurallarına Dikkat

Bazı hayranlarınız veya takipçileriniz size karşı kibar olmayabilir. Onlar sizin içeriklerinize ve bakış açınıza katılmıyor olabilir. Onlarla uygun cevaplar vererek konuşun.

18. Sabır Önemlidir.

Sosyal Medya Pazarlama nadiren anlık sonuçlar verir. Kısa bir süre sonra pes etmeyin. Sabırlı pazarlamacıların her zaman ödüle daha yakındır.

19. Saplantılı bir katılımcı olmayın.

Çok fazla farklı grupla bağlantı kurmak pazarlama çabalarınıza engel olabilir.

20. Daha İyi Bir Yazar Olun.

Evet, Başarılı sosyal medya pazarlamacıları bloglarını korumak zorundadır. Eğer sosyal medya üzerinde aktif iseniz, düzenli bir blog gerekir.

21. İyi Eğlenceler!

Eğer kendiniz eğlenmiyorsanız, bir şeyleri doğru yapmıyorsunuzdur. Sosyal etkileşimler eğlenceli ve amacına uygun olmalıdır.

effective-social-media-strategies-infographic-640x7656

E-Bültenimize abone olun:[wysija_form id=”1″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir