23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Sosyal Medya ile Seo Etkisi Nedir?

Sosyal Medya ile Seo Etkisi nedir ?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), sadece sayfadaki en iyi teknik uygulamaların uygulanmasıyla ilgili değildir. Bunun yanı sıra sayfa dışı yöntemlerin web sitenizin görünürlüğünü nasıl etkileyebileceğinin ve en önemli etkenin sosyal mecralar olduğunun farkında olmanız gerekir.

Teknik olarak, sosyal medya bir iletişim aracıdır ve bu nedenle organik arama sıralamalarını geliştiremez. Ancak, sitenizin profilini ve trafiğini artırmak için sosyal içerikleriniz ve SEO stratejilerinizle birlikte çalışmalıdır.

Sosyal medya, yeni ziyaretçilerin sayısını artırmaya ve geri gelen ziyaretçileri korumaya yardımcı olabilir. Sosyal kanallarınız hakkında ilgi çekici, bilgilendirici makaleler ve yayınlar yayınlıyorsanız, geri dönen, sadık müşterileri teşvik eden bir güven artırıyorsunuz demektir.

Google, her ne kadar sosyal sinyal analizi  fikrini reddetmiş olsa da, sosyal medya sayfalarının taranıp web’deki diğer sayfalar gibi kabul edildiğini onaylamıştır. Tweet’lerin artık Google tarafından dizine eklendiğini ve bu durumun marka görünürlüğünü artırabileceğini ve farkındalığı ve marka aramalarını daha fazla etkileyebileceğini unutmayın.

İçeriğin Değeri

Her şeyden önce, sosyal profillerin arama motorlarında sıralandığı da göz önünde bulundurmalıyız. Özellikle marka isimleri söz konusu olduğunda, çoğu zaman sorgu için en iyi sonuçlar arasındadırlar. Google’da “General Electric” gibi kurumsal devleri ararsanız, Twitter ve Instagram gibi ağlardaki profillerin ilk sayfada ayırt edici bir yer olduğunu göreceksiniz.

Bu, Twitter ve Facebook’taki gönderilerin, arama motorlarındaki diğer sayfalarda olduğu gibi ele alındığını gösterir. Yine de, daha iyi ya da daha kötüsü, internette endekslenebilir. Gezinme botları, her gün hayata gelen milyonlarca gönderiyi etkin bir şekilde idare edemez. Bu, sosyalin resimden uzak olduğu anlamına gelmez.

Sosyal SEO’nun geleneksel SEO ile aynı şekilde çalıştığını düşünen bir kesim var. Bu bir ölçüde doğrudur, ama ele almamız gereken bazı önemli farklılıklar vardır. Örneğin, sosyal medyada paylaştığınız bağlantılar, “nofollow etiketi” aldıklarından doğrudan sıralamanıza eklenmez. Bununla birlikte, sosyal medyadaki bağlantılar hala yüksek kalitede olduğu için ağların yüksek web yetkilileri olduğu düşünülmektedir.

Dahası, içeriğin kendisi muazzam bir değer taşır. Markaları mevcut kitlenin sınırlarını aşmaya ve yeni potansiyel müşterilere ulaşmaya teşvik ediyor. Doğal olarak, anahtar kelimeler yıldız içerik oluşturmanın ve dağıtmanın en önemli bileşenidir. Twitter gibi büyük merkezlerde en iyi arama sonuçlarına göz atarsanız, oradaki insanların yalnızca en fazla retweetlenmiş olmadıklarını, aynı zamanda biyografide doğru anahtar kelimelere de sahip olduklarını fark edersiniz.

Toplulukların Etkisi

Sosyal profillerin internet kullanıcılarının çoğunluğu tarafından daha samimi bir ortam olarak görülüyor. Markalı hesaplar genellikle ilk izlenimi yaratır ve belirli kuruluşun neyle ilgili olduğunu bir tat verir. Bu nedenle, yüksek dereceli sosyal profiller insanları çeker ve dikkatlerini çeker. Bu, iş için çeşitli faydalar getirir ve bazıları da sıralamayı daha da yükseltmekle ilgilidir.

Yani, arama motorları, orijinalliğinizi değerlendirmek için topluluğunuzun büyük sosyal ağlardaki büyüklüğünü belirlemektedir. Trafik her zaman basit ve somut bir kanıt olarak algılanır. Kalite gösterileri, sahte ve clickbait içeriğinin sınırları vardır ve kesinlikle büyük bir izlenim yaratmaz. Aynı şekilde, sahte kullanıcıların içeriğinizle gerçekten etkileşimde bulunmadıkları için sayılmadıklarını unutmayın.

Bu, öncelikle anahtar kelimelere odaklanmanız gerektiği anlamına gelmez. Önemli olan ilgili anahtar kelimeleri kapsayacak harika içeriğinizin olmasıdır. Aksi halde spam riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Sosyal ağların, görünürlüğünüzü ve keşfedilebilirliğinizi ciddi şekilde artırabilecek belirli bir tür arama motorları olduğu noktasında bizi uyandırıyor. Böylece, sosyal medya varlığınızı iyi bir SEO düşünerek inşa etmek için para ödüyor. Nihai hedef, kullanıcıların içeriğinizi daha kolay keşfetmesini ve etkileşimde bulunmasını sağlamaktır.

Pinterest’i düşünün. Hesabınızı kurduktan sonra, içeriğinizi hem aranabilir hem de paylaşılabilir hale getirebilirsiniz. Sunulan sosyal özellikler sayesinde, popüler merkez insanları yayınlarınızla etkileşim kurmaya teşvik ediyor. Kullanıcılar çoğunlukla ilginç buldukları ve içeriğinizi profillerinde öne çıkardıkları pimler yayınlar. Elbette, içeriğinizin insanlara görünür olması için kamuya açık olması gerekir.

Dolayısıyla, sosyal ağlardan yararlanmak için yapabileceğiniz ilk şeylerden biri, anahtar kelime araması için profilleri optimize etmektir. Kritik anahtar kelimeler şunlar için kullanılmalıdır:

  • linkler,
  • özetleri,
  • resim altyazıları,
  • başlıklar ve
  • her hesabın Bio’su.

Sonuç olarak, web sitenize giren anahtar kelimeler nedeniyle web’e ve sosyal manzaraya göz atan kişiler işletmenizle karşılaşabilir.

Bulmacanın bu önemli parçaları, blog yayınlarınızdan ücretli reklam kampanyalarına kadar her şeye dahil edilmelidir. YouTube için bir anahtar kelime araştırması yaparsanız, yalnızca kanalınıza değil, dijital mülkünüzün web sitesine ve diğer alanlarına da çok fazla trafik çekebilirsiniz.

Büyük arama motorları ile durum ne olursa olsun, dijital pazarlamacılar sosyal medyadan maksimum seviyede nasıl yararlanmaları gerektiğini bilerek ona göre hareket etmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir