Sosyal Medya ile Lead Oluşturmak İçin Stratejiler

damattween

Sosyal Medya Leadleri Nelerdir?

Özellikle Türkiye için önemi yeni yeni kavranmakta olan lead kavramı, pazarlama sektörünü içerisinde barındıran bir bileşendir. Müşteri adayı olarak Türkçe diline çevrilen bu kelime çok daha fazlasını kapsamaktadır. Genel olarak müşteri adayı tanımlaması ile birlikte satış fırsatını temsil eder. Günümüzde pazarlama ve artık sosyal medya içerisinde ilerlemesi bu kavramın da sosyal medya için önemini arttırmıştır. Lead oluşturmak pazarlama konusundaki hedefler arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Dijital bir çağda yaşamanın etkileriyle birlikte, bu hedefi sosyal medyada tutturmak daha da önemlidir. Sosyal medya leadleri için artık global markalar ayrı bir departmanda çalışmalar sağlamaktadır.

Satış yapılan tüm müşteriler aslında bir kimliği temsil etmektedir. Bir firmayı telefonla arayan veya internetten ulaşım sağlayan, bir etkinlik esnasında iletişim bilgileri ile birlikte ulaşımı gerçekleştiren sistem lead olarak kabul edilir. Lead üzerinde bağlantı için gerekli olan iletişim bilgileri yer alır. Bu kavram bir kartvizit olarak da kabul edilebilir. Bu nedenle sosyal medya leadleri artık iletişimin temelidir.

 

Sosyal Medya ile Lead Oluşturmak İçin Stratejiler

Sosyal medya ile ilgili lead oluşturmak için uygulanacak stratejilerin içerisinde güçlü bir network olmalıdır. Bu network ile müşterilerin tanınmasını sağlayacak şekilde sosyal ağlar oluşturulur ve takip edilir. Sosyal medya leadleri üzerinden iletişim kurulması ile birlikte bilgi paylaşımına başlanmalıdır. Bu paylaşımlar yakınlık kurulmasına fayda sağlar. Güçlü bir network çalışmasından sonra sosyal medya içerisinde yer alan takipçilere çözüm sağlayacak içerikler hazırlanmalıdır. Firma kendi hizmet verdiği veya temsil ettiği alana dair kaliteli içerikler sunmalıdır. İçerikler içerisinde linkler olmalı ve bu linkler lead görevi görmelidir.

Sosyal medyada potansiyel müşterilerin hizmet veya ürün ihtiyacı duyduğu anı yakalamak ve bu konuyu doğru bir şekilde değerlendirmek de oldukça önemlidir. İhtiyacın doğduğu andan itibaren hızlı bir şekilde iletişim kurmalı ve var olan problemleri çözebilecek uygulamalar önerilmelidir. Bu öneriler hizmet ve tavsiye üzerinden sunulacak içeriklerle kendisini belli edebilir. İletişim içerisinde öneriler ön planda olmalıdır. Sosyal medyada reklam vermek lead oluşturma açısından oldukça etkili bir diğer yöntemdir. Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn üzerinden reklamlar kullanılmalıdır. Bu reklamlar iletişime geçebilmek açısından en çok etki gösterecek yöntemleri içermektedir. Bu nedenle reklam kalitesi de çok önemlidir. Yüksek kaliteli leadler elde etmek için sosyal medyada reklam kampanyası başlatılmalı ve sürekliliği sağlanmalıdır.

 

Kimler İçin Lead Gerekli Değildir?

Lead kavramını iyi tanımasına rağmen bu sistemi tercih etmeyen birçok kişi ve kurum olduğu da bilinir. Bayi veya bu sisteme benzer aracı olan kanallar üzerinden satışlarını gerçekleştiren kurumlar için lead çalışması gerekmez. Aynı şekilde müşteri sayısının çok yükselmesini beklemeyen kurum ve kişiler de lead ile çalışmaz. Belirli bir sayıda müşteri elde etmek için bir stratejiyi izlemeyecek olan şirketler için de lead gerekmeyecektir. Bu nedenle sosyal medya leadleri kadar sosyal medya hesapları dahi gereksiz olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir