E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Sosyal Medya Analitiği – Sosyal Dinleme : Nasıl Oluyor Bu İş?

Sosyal medya platformları güçlerini etkileşime nasıl donüştürüyor?

Kitle iletişim aracı dediğimiz şeylerin evrimleşmesiyle, sosyal medyadan en üst düzeyde yararlanmanın yolları da çeşitleniyor. Rakiplerinizin geliştirdiği yeni stratejiler, markanız hakkında çıkan asılsız ya da aslı olan haberler, belki de pazardaki son durumdan haberdar olmak, sosyal medyadan sağlayacağınız faydayı yükseltmek için bir fırsattır.

Sosyal medyada etkileşimin gücü hedef kitleyle uyumlu , kaliteli içerik oluşturmaktan, yani etkili görsellerden ve doğru hikayeden geçiyor! Müşterilerinizi tanımak ,pazarlama stratejinizi değiştirmek ve belki de yeniden yapılandırmak için sosyal medya izleme araçlarını denemek ilk akla gelen şey olacaktır. İlk etapta bu araçlardan gerçekten ihtiyacınıza uygun olanını seçebilirseniz çok işinize yarayacaktır.

Kurumsal profesyonellikteki ihtiyaçlarınıza daha analitik ve biraz daha istatistiksel nitelikte alternatifler bulunabilir ve çeşitlendirilebilinir elbette ancak öncelikli amacımız başlangıç ve orta seviyede yol gösterici olmak.

1.Hootsuit

Twitter, Facebook, LinkedIn,WordPress, Foursquare ve Google+ gibi sosyal ağları kapsar. Haftalık raporlar verir.

2.TweetReach

Sosyal medyadaki tartışmaların gerçek etkisini ölçer. Hedef kitlenize giderken en etkili olan takipçilerinizi ölçümler.

3.Klout-Lithium

Web sitesine girdiğinizde “kaput” mesajıyla karşılaşsanız da, etkileşimleri anında skor olarak veren bu site, zamanında çeşitli tartışmalara yol açarak Klout’u seven ve sevmeyen kitlenin kafa kafaya olduğu bir izleme aracıydı. Öte yandan markanızın özellikle de twitter üzerinden, gerçek kişilerin sizden neden etkilendiğini veya sizden neden nefret ettiğini keşfetmek için iyi bir araçtı. Di’li geçmiş zaman kullanıyoruz, ABD merkezli marka, stratejileri gereği Knout’un dönemsel bir proje olduğunu öne sürerek, şimdi Lithium ismiyle yola devam ediyorlar.

4.Buzzsumo

İçerik araştırması için mükemmel bir araç diyebiliriz, Hangi içeriklerin daha çok ilgi gördüğünü, içerik türünüzün nasıl olması gerektiğini aylık istatistiklerle size sunar.

5.Twazzup

Twitter izleme aracı olarak eşzamanlı güncellemelerle sunar.

6.Boardreader

Sosyal medayayı minimal ölçekte kullanan kişiler için belki forumlar ve mesajlaşmalar, başkalarının hakkınızda ne söylediği dahi boardreader’ı ilgilendirebilir ve bunlarla ilgili grafik oluşturabilir.

7.HowSociable

Hangi sosyal mecradaki varlığınızın gereksiz veya yetersiz olduğuna hangi sosyal medya mecrasında ilerlemeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacağından ve en çok sosyal medya hesaplarını karşılaştıracağından diğer araçlardan farklı bir konumdadır.

8.Mention

42 dilde birçok kaynağı izleyerek, aklınıza gelmeyen sitelerde ve tüm sosyal ağlarda markanızı kontrol etmenize yardımcı olur. 2 Haftalık deneme süresinde ekibinizin reaksiyonlarına göre görev dağılımı yapabilmek kulağa çok hoş geliyor. Favorilerimize ekledik bile…

9.Google Alerts

Sektör liderlerinin, markaların ve belki sizin bile başlangıçta hoşunuza gidebilir. Google uyarısı oluşturduğunuz takdirde hedef seçtiğiniz konu ve başlıklarla ilgili günlük e-posta bilidirimleri alırsınız.

10.SumAll

Kobileri hedef alan SumAll, sosyal ağlarınız arasındaki ilişkiyi gözden geçirir ve ölçebileceği çok sayıda özellik vardır. Bir önceki hafta ile kıyaslamalar yaparak kriz anında hızlı ve doğru bir iletişim kurmanıza imkan verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir