Sosyal Ağlar Konusunda Muhakkak Bilmeniz Gerekenler!

damattween

Öncelikle sosyal ağların neler olduğundan kısaca bahsedelim. Hepinizin de bildiği gibi neredeyse her iki kişiden birinin sahip olduğu Facebook, gün içerisinde sadece az bir internetle mesaj, fotoğraf, video gibi birçok içeriği paylaşabileceğiniz Whatsapp, yazı üzerine kurulu Twitter, fotoğraf üzerine kurulu olan İnstagram ve benzeri birçok sosyal ağ vardır. Bu saydıklarımız sadece en çok kullanılan sosyal ağlardır.

Sosyal ağlar giderek yaygınlaşıp insanların iletişimlerinde en önemli araç haline gelmişken sosyal ağları kullanırken yaptığınız birçok hata iletişim aracının bir anda iletişimsizlik haline gelebilmesine neden olmaktadır. Sosyal ağlarda sıklıkla kullanılan ikonlar veya yaygınlaşmış ve Türkçeyi katleden kısaltılarak yazılan yazılar birçok kişi tarafından yanlış anlaşılmanıza neden olabilmektedir. Ünlü dünyasında yanlış yazımların beraberinde getirdiği yanlış anlamalar oldukça sorun haline gelmiş hatta tazminat cezasını da beraberinde getirmiştir. Sosyal ağlardaki dikkatsizlik maddi yaptırım ile sonlanmıştır. Öyleyse sosyal ağlarda yapılan her şeye dikkat etmeli sosyal medyayı sadece sanal ortam olarak görmemelisiniz. Çünkü görüldüğü üzere sosyal medyadaki hataların gerçek hayatta da yaptırımları söz konusu olabilmektedir. Sosyal ağlar aracılığı ile çalışanlarını kontrol eden birçok işveren, ödev kabul eden birçok okul ve yine sosyal ağlar aracılığı ile hayatını geçindiren birçok insan vardır. Öyleyse sosyal ağlar hakkında bilmeniz gereken şeylerden ilki sosyal ağları kullanırken oldukça dikkatli olmanızdır.

Sosyal ağlardan biri olan twitter çoğu kez karmaşa haline gelmektedir ki bunu engellemezseniz büyük problemlerin nedeni olabilirsiniz. Sosyal ağları sadece dolu görünsün diye değil gerçekten sizleri yansıtacak önemli şeyler için kullanın. Başkalarının düşünceleri ile paylaşımda bulunmayın, yanlış algı oluşturmayın. En özel durumları da sosyal ağlarda kullanmayın ki ileride kullandığınız durumlar aleyhinize bir şekilde karşınıza çıkmasın. Çok fazla gereksiz paylaşımda bulunmayın ki ciddiye alınasınız aksi halde yaptığınız tüm paylaşımlar ilgi görmeyecektir sadece yer kaplayacaktır. Sosyal ağlarda gerçek sizi insanlara yansıtın aksi halde birçok sorun yaşamanız söz konusu olabilir. Özellikle Twitter kısıtlı sayıda karakter hakkını size vermektedir. Bu da anlatmak istediğiniz durumların olduğundan farklı algılandığını göstermektedir. Yukarıda bahsedilmeyen sosyal ağlardan biri de LinkedIn’ dir ki bu ağ iş anlamında size yararlı olabilecek bir ağdır. Fakat buradaki her işe de çok fazla güvenmeyip titiz davranmanız gerekir.

Sonuç olarak iletişim aracı olan sosyal ağları sadece iletişim aracı olarak görmelisiniz. İletişimin ta kendisi olarak değil.

3 yorum
  1. Bana takipçi kasma ile ilgili nerede yazınızı bulurum diye linkini gönderin Alattin bey işe yarar bilgileriniz var

  2. Kitabınızı aldım Alaattin bey yalnız söylemlerinizi görsel olarak da anlatsanız daha iyi olur bazı terimler var anlamıyorum şahsen. saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir