E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Son Zamanlarda Trend Olan Hikaye Anlatıcılığı Nedir?

Son zamanların en trend kavramı story telling, yani hikaye anlatıcılığı nedir ve nasıl yapılır sorularını bu makalemizde cevaplandıracağız.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde…

Çocukların hayal dünyasını büyüleyen o masallar…

Daha sonra oyuncaklarımız ile oynarken kurduğumuz hayaller ve onları sanki yaşıyormuş gibi gösterdiğimiz davranışlarımız…

Aslında hikaye anlatıcılığını biz çocukluğumuzdan beri yaparız ama yetişkin olduğumuzda bunun bir yetenek olduğunu savunuruz. Yapamayacağımız hissine kapılırız. Yetenek tarafı elbette vardır, ancak bu geliştirilebilen de bir özelliktir. Herkes kendi kabı kadar yazar ama yazar…

Sosyal medyada hesaplarınızın büyümesi, kendi markanızı üst seviyelere taşımak ve takipçilerinizin sizlerle duygusal bağ kurmasını istiyorsanız story telling kısmına önem vermeniz sizin için çok büyük avantaj olacaktır.

Son Zamanların En Trendlerinden, Herkesin Dilinde Olan Bu Story Telling Yani Hikaye Anlatıcılığı Nedir?

Duymayanımız yoktur ama tam olarak nedir bilmeyiz. Nedir diye sorduklarında “işte şudur” diyemeyiz. Hikaye anlatıcılığını, çocuklar ile oyuncakları arasındaki ilişkiye çok benzetirim. Ve günümüzde markalar, buna çok önem verip ciddi mesailer harcarlar. Markaların hikaye anlatıcılığı ile amaçladıkları ise; ilgiyi üstlerine çekmek, duygulara dokunmak, müşterileri ile aralarındaki bağı kurmak… Bir de mükemmel bir hikayeniz varsa, insanlar markanızın ya da sizin bir parçanız oluverirler. Ve sizden vazgeçmeleri çok zor hale gelir.

Bugün, Coca Cola zararlı içecek kategorisindedir. Ancak, bu marka hikaye anlatıcılığı ile duygularımıza öyle güzel dokunur ki biz sofralarımızda o markanın içeceklerine yer veririz. İnsanlar duygusaldır, kültürel değerlerine önem verirler. Coca Cola buradan yola çıkarak; Ramazan sofraları, kalabalık sofralar, Anadolu’yu karış karış dolaşan kamyonlar gibi reklamlar ile başarılı bir hikaye anlatıcılığı yapar. Ve zararlı olduğunu bildiğimiz halde ara ara da olsa tüketmeye devam ederiz.

Günümüzde fenomenlerin, bloggerların, vloggerların binlerce takipçileri ve hayran kitleleri vardır. Bu kişiler tüm hayatlarını “günlük yazar gibi” sosyal medyada paylaşırlar. Ve takipçileri, onları merak ederler, sanki evlerinden bir insanmış gibi onların üzüntüleri ile üzülür, onların mutlulukları ile mutlu olurlar. Çünkü hepsi çok başarılı bir hikaye anlatıcısıdır.

Peki Siz Bu Hikaye Anlatıcılığını Nasıl Yapabilirsiniz?

  • Hikaye yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta duygularınızı karşı tarafa geçirmektir.
  • Ayrıca, hikayenizi yavaş yavaş insanlara sunup merak duygusu uyandırmanız çok önemlidir.
  • Hayat amacınızı ve insanlara dokunma amacınızı inceden inceye insanlara anlatıyor olmak; sevgi, aşk, motivasyon, emek, kültür gibi değerlere odaklanıyor olmak oldukça etkili olacaktır.
  • Takipçilerinize “ben de sizden biriyim, biz de sizden biriyiz” farkındalığını yaratmanızda fayda vardır.
  • Hayata, insanlara, doğaya, hayvanlara, işinize olan aşkınızı hikayeleştirmek oldukça önemlidir.
  • Özel hayatınızı yavaş yavaş insanlara anlatmaktan çekinmeyin.
  • Gerçekçi, şeffaf, dürüst olun; kurgu bir hikaye çevresinde paylaşımlarınızı yapmayın.

Aslında hepimizin bir hikayesi vardır. Yeni tanıştığınız bir insana “Hikayeniz Nedir?” demekten çekinmeyin. Size hikayenizi anlatan insan da sizinle duygusal bağ kurar ve size güvenmeye başlar. Böylece etki çevreniz gelişmeye başlar. İnsanlara dokunmaktan, sevginizi, samimiyetini göstermekten çekinmeyin. Ve bu bağın karşılıklı oluştuğunu unutmayın!

Hikaye anlatıcılığında yazdıkça gelişirsiniz… Okudukça, izledikçe, yeni insanlar tanıdıkça… Kısacası, ne kadar çok hayat tanırsanız (Bu kitaplardan, filmlerden, gerçek hayattan olabilir…) o kadar duygu yüklü, daha insanın içine işleyen hikayeler yazarsınız…

Hikaye Anlatıcılığında Kendinizi Geliştirmeye Yönelik Video ve Kitap Önerilerim

  • Haluk Tatar’ın Youtube’da “İyi Hikaye Anlatmak – Hikaye Anlatıcılığı – Kişisel Gelişim Videoları” adlı videosunu izlemenizi öneririm.
  • Sunay Akın’ın tüm kitaplarını okumanızı öneririm.
  • Stefan Zweig’in Modern Klasikler Dizisi’ndeki kısa hikayelerinden oluşan kitaplarını okumanızı öneririm.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir