Snapchat’ten beklenen atak geldi: Snap Maps!

ds-damat

Snapchat geçtiğimiz günlerde “Snap Maps” adlı yeni bir güncelleme getirdi. Bu güncelleme sanal bir harita üzerinden arkadaşlarınızın neler yaptıklarını veya dünyada neler olduğunu görmenize yardımcı oluyor.

Yukarıdaki tanıtım videosunda nereye gideceğine karar veremeyen iki arkadaş gösteriliyor. Snapchat’i açıp “Snap Maps” uygulaması sayesinde arkadaşlarının yakınlarda yeni başlamış bir konsere gittiğini görüyorlar ve onlar da bu konsere gidip keyifli bir zaman geçiriyor. Bu Snapchat’in kullanıcıların bu özellik ile ne yapmasını umduğunu gösteriyor.

Nasıl kullanılır?

Snapchat’teki bir kullanıcı Bitmoji adı verilen çizgi film karakteriyle temsil ediliyor. Snapchat  bu yeni haritalar özelliğinde kullanıcılara “Actionmoji” adı veriliyor. “Actionmoji” yalnızca konumunuzu paylaşmayı isterseniz görünüyor. Bu özellikte  konumunuzu tüm arkadaşlarınızla paylaşmayı seçebilir veya hiç kimseyi seçmeyebilirsiniz. Snapchat bunu da “Ghost Mode” olarak adlandırıyor.

Arkadaşlarınızın konumları yalnızca Snapchat’i açtığınızda güncelleniyor, bu pil ömrünü boşa harcamayacağınız anlamına gelir.

Snapchat’te bir sohbet başlatmak için “Actionmoji” ye tıklamanız yeterli.

Haritada sadece arkadaşlarınızın değil diğer insanların da nasıl vakit geçirdiğini gösteren dairesel küçük fotoğraflar oluşuyor. Snaplerin süresi Snapchat’in klasik kurgusuyla aynı sürede yani 24 saatte kayboluyor.

Snap Inc, Instagram’ın “Stories” özelliği ve yüz efektlerini kopyalaması sonucunda uygulama indirmeleri azaldığı ayrıca hisse senedi değerleri gerilediği için zor bir süreç geçiriyor. Bu süreçte Snapchat’in rekabet edip edemeyeceği merak konusuydu. Ancak Snapchat bu güncelleme ile son noktayı koydu ve yarışa hala devam edeceğini  gösteriyor.

Aslında Instagram “Yer Etiketi” adlı “Snap Maps”e benzer bir güncellemeyi  geçtiğimiz haftalarda bünyesine eklemişti. Artık Snapchat’in de Instagram’ı kopyalamaya başlaması şaşırtıcı bir şey değil. Instagram’ın Snapchat’i nasıl kopyaladığını hatırlamak isteyenler bu habere göz atabilir ve anılarını tazeleyebilir.

Bakalım Instagram bu güncellemeye ne zaman ve nasıl bir şekilde karşılık verecek? Ben perşembe diyorum ya siz? 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir