E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Siyasal Çalışmalarda Dijital Devir

Dünyanın, ülkelerin, kişilerin geleceğini belirleyen yapılardan biridir siyaset. Neden bu kadar geniş bir etkisi var diye soracak olanlar için kısaca açıklamak gerekirse; savaşları başlatan, eğitim sistemlerini, ekonomik durumları yöneten kısım siyasilerdir dediğimizde yalan söylemiş olmayız. Bunun örneklerini dünya tarihinde de defalarca görmüşüzdür. Ancak siyasileri seçenlerin de, siyasilerin ve kararlarının geleceklerini belirlediği bireyler olduğunu unutmamak gerekli. Nitekim siyasiler de bu gerçeği asla unutmuyor ve tam da bu nedenle, seçim çalışmalarının başında reklam ve tanıtım geliyor.

Siyasal reklam çalışmalarını, dünya çapında çok uzun zamandır görmekteyiz. Dünyada ilk siyasal reklam çalışmalarını yapan kişi Amerikalı Cumhuriyetçi politikacı Thomas Dewey olmuştur. Genel bir sıralama yapacak olursak; radyolarda yapılan propagandalardan, dergi ve gazeteler aracılığıyla hazırlanan reklamlardan, afişlerden, televizyonlara ve en sonunda dijitale kayan bir süreç yaşadı siyasal reklam ve tanıtımlar. Tüm iletişim çalışmaların yaşadığı süreçler gibi…

Dünyada siyasal çalışmaların dijitale kaydığı en değişik örnek olarak; İtalya’daki Beş Yıldız Hareketi’ni verebiliriz. 5 Yıldız Hareketi tamamen dijitalde örgütlendi,tüm çalışmalarını internet üzerinden yürüttü. Başbakan adayını bile parti üyelerini internette oylamaya açarak seçti ve Luigi Di Maio, 5 Yıldız’ın İtalya için, internetten seçilmiş başbakan adayı olarak tarihe geçmeyi başardı.

2008 yılında Barack Obama 16 milyon dolarlık seçim bütçesinin, 8 milyonunu sosyal medyaya ayırmıştı. Tam 10 sene önce bile, dijital çok büyük bir güç olarak görülmeye başlanmıştı. Yapılan sosyal medya çalışması Obama’ya yüzde 8’lik bir oy daha kazandırdı ve gençlerle köprü kurmasını sağladı. Bu durum daha sonra tüm siyasilerin dikkatini çekti ve sosyal medya siyasette bir kanal olarak kullanılmaya başlandı.

Ülkemizdeki örneklerini ise, en güzel şekliyle başkanlık seçimlerinde gördük. Bunları madde madde görmek hem  daha kolay olacaktır, hem de tüm çalışmaları tekrar görmüş oluruz.

  • Google Adwords Reklamları

Çoğunluğun beğendiği adwords reklamları furyasını hatırladığınız üzere İyi Parti başlatmıştı. Bir sabah uyandığımızda iyi partinin çalışmasıyla karşılaşmış ve şaşırmıştık. Bunun üzerine deyim yerindeyse kılıçlar çekildi, savaşlar başladı. Akp ve Mhp ittifakından, İyi Partiye cevap gecikmedi.

  • YouTube Kanalına Çıkma

Türkiye siyaset tarihinde, siyasetçilerin televizyon ekranlarında olması çok alışılmış bir şeydi. Ancak artık dijitalleşen dünya, seçmenlerin arasındaki genç nüfus ve daha birçok sebep nedeniyle Türkiye’de yine bir ilk olarak, Oğuzhan Uğur’un Babala Tv’si siyasileri ağırladı. Meral Akşener’li, Doğu Perinçek’li, Binali Yıldırım’lı bir seçim öncesi serisi hazırlayan Oğuzhan Uğur, gençlerle siyasileri buluşturan bir programa imza attı.

  • Ekşi Sözlük’te Siyasetçiler Var

Ekşi Sözlük senelerdir hayatımızda olan, hepimizin en az bir kere girmiş olduğu bir siteyken, bu sefer bambaşka bir şekilde karşımıza çıktı ve siyasilere kucak açtı. Soru-cevaplarla kullanıcıların merak ettiği soruları bizzat siyasetçilere cevaplattı. Kullanıcılar ve okuyucular sorularına cevaplar aldılar.

  • Yeni Nesil Miting: E-Miting

Bu seçim hepimizin hayatına E-Miting kavramını kattı. Tutuklu Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, dışarıya çıkamasa da dijital üzerinden miting düzenledi, seçmenlere ulaşmaya çalıştı.

Bir diğer örnekte Saadet Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Temel Karamollaoğlu oldu. Kendisi gerçekten tam anlamıyla bir E-Miting furyası düzenledi. İzmir’den Diyarbakır’a ülkenin birçok ilinde, uygun ortamı yarattı, hem il il gezdi, hem de dijitalle ülkenin tüm şehirlerine ulaşmaya çalıştı.

Bu çalışmaların sonuçlara etkisi tam olarak ne oldu bilemesek de ortaya çok güzel çalışmalar çıktığına eminiz. Dünyada her şeyin dijitale kaydığı şu dönemde, siyasette geleneksel çalışmalardan dijital çalışmalara kayıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir