23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın
shopper_marketing

Shopper Marketing Nedir? Firmalara Yararı Nelerdir?

Shopper Marketing nedir? Sorusunun cevabını bilmiyorsanız bu yazı tam da size göre. Shopper ’ın yani alışverişçinin davranışlarını şekillendirmek ve değiştirmek için kullanılan bir marketing (pazarlama) çeşididir. Merkezinde ise adından da anlaşılacağı gibi sunulan hizmeti veya ürünü alan tüketiciler yani insanlar vardır. Toby Desforges ve Mike Anthony “The Shopper Marketing Revolution” adlı kitabında Shopper Marketingi şöyle tanımlamışlar.

 “Bir markanın tüketimini sağlamak amacı ile alışverişçi davranışında pozitif bir değişiklik oluşturmak için pazarlama karması unsurlarının sistematik şekilde yaratılması ve uygulanmasıdır.” Bu tanımda temel pazarlama anlayışı olarak hedef, satış yapmak olsa da bunun başarıya ulaşabilmesi için markaların odak noktalarına kendi hedef kitlelerini almaları gerekecektir.

Her şeyden önce shopper marketing yapma hedefi olan bir işletmenin hedefi, mevcut alıcıları ürün veya hizmetleri satın almaya devam ettirmek ve potansiyel alıcıları da kendi ürününüzü satın almaya ikna etme olmalı ve bu hedefi gerçekleştirmek için ise , ilk yapmanız gereken onları yakından tanımak olacaktır. Bu noktada veriler devreye girer.

Örneğin, insanların alıveriş esnasında ki duygusal durumlarını (ruh hallerini, satın alma davranışlarını ve satın alma motivasyonlarını vb.), alışkanlıkları (hangi gün veya saat aralıklarında satış noktasını ziyaret ettikleri, hangi satış noktalarını tercih ettikleri vb.) gibi konu başlıklarına göre gereken verileri elde ederseniz, belirleyeceğiniz pazarlama stratejisi de sizi hedefinize bir o kadar çabuk ulaştıracaktır.

“Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık satış kanallarına karar verirken sadece fiziksel ortamları değil, dijital ortamları da hesaba katarak pazarlama stratejilerinizi belirlemeniz gerekiyor.

Shopper Marketing(Pazarlama) Nedir? Aşamaları nelerdir?

Biraz pazarlama diliyle kavramsal açıklamalarını yapmış oldum ancak hala Shopper Marketing nedir? ve Nasıl Yapılır? sorularının cevaplarını tam bulamamış olabilirsiniz. Şimdi sizlere basamak basamak nasıl yapabileceğimizi anlatacağım bu vesileyle kendi firmanız için de acabalarınızı gidermiş olacağız:

1) İlk yapmanız gereken onları yakından tanımak olacaktır.(Tüketicilerin  ve onların alışveriş alışkanlıklarını, tercihlerini öğrenmek)

2) İkinci aşamada ise tüketicilerin ve onların alışveriş alışkanlıklarını, tercih konuları hakkında veriler toplamak olmalıdır.

3) Üçüncü aşamada ise bu veriler doğrultusunda stratejiler geliştirmelisiniz. Elinizdeki verileri doğru değerlendirerek belli öngörülerde bulunmanız beklenecektir. Bu doğrultuda da markanızın sunduğu hizmet veya ürüne mevcut ve potansiyel alıcılarınızın olumlu dönüşlerini nasıl sağlayabileceğinize dair pazarlama stratejileri geliştirmelisiniz.

4)Son aşamada ise satış kanallarınızda uyguladığınız pazarlama stratejilerinin size satış rakamlarında olumlu veya olumsuz dönüşünü, hedef kitlenizde yaratmak istediğiniz davranış değişikliğini sağlayıp sağlayamadığını ölçmeniz gerekecek. Bunun için de tüm pazarlama sürecinde sadece satış rakamlarını değil aynı zamanda satış kanallarındaki tüketici davranışlarını da gözlemlemelisiniz. Bu sürecin sonunda elinizdeki yeni verilerle sürdürdüğünüz stratejilerden vazgeçme ya da mevcut stratejilerde iyileştirmeye gitme kararını daha hızlı ve doğru bir şekilde verebilirsiniz.

Markaların Shopper Marketing Örnekleri:

Uluslararası Shopper Marketing Konferansı’nda Türk müşterilerin satın alma kararını etkileyen unsurlar, başta ambalaj boyu olmak üzere çeşit, marka, promosyon(özendirme çabaları) ve fiyat olarak sıralandığı kararına varılmıştır. Ülkemizde artık geçmişe göre alışverişe daha fazla harcandığını ve sepet değerinin 12,1 TL’ye yükseldiği bu veriden yola çıkarak ülkemizde shopper marketingin piyasalara olumlu etkisi yadsınamaz bir gerçektir.

-Shopper Marketing için ambalaj bir müşterinin satın alma kararını etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Ambalaja önem verip özelleştirerek müşterinin değersiz bir ürün alma korkusunu gideriyor ve böylelikle ”ilk satın alma güdüsü ”nü müşteride uyandırıyor. Bu bakımdan şirketler artık ambalaja bir sanat ve en etkili shopper marketing örneği olarak bakmak zorunda kalıyorlar.

shopper_marketing_nedir
Coca Cola Shopper Marketing Örneği
shopper_marketing_nedir
Coca Cola Shopper Marketing Örneği
shopper_marketing_nedir
Dijital dünyada shopper marketing etkisi
shopper_marketing_nedir
Dijital dünyada shopper marketing etkisi
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir