E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Shell Firması Kime Ait? Shell Hakkında

Dünya petrol devi olan Shell firması kime ait? Ders çıkarılacak başarı hikayesi ve bu hikayenin kahramanları insanlar tarafından merak edilmektedir.

İngiltere ülkesinde 1907’li yılların ortasına doğru kurulmuş olan Shell firmasının ilk amacı petrol ve petrol ürünleri olmamıştır. Firma ilk olarak deniz kabukları toplayıp bu kabukları satmakla büyün bir firma idi. Deniz kabuğu işi yüksek karlı bir iş olmasa da firmanın yükselişe geçebilmesi için oldukça önemli bir kar da getirmekteydi. Shell firmasının kurucusu olan Samuel Marcus ticari zekası oldukça üstün olan ve kriz anlarını çok iyi yönetebilen bir insandı. Samuel Marcus firmaya isim verirken, deniz kabuğu anlamına gelen Shell ismi ona mantıklı gelmiş ve yaptıkları işle bağlantılı olarak bu ismi firmaya uygun görmüştür.

Shell Firması Kime Ait?

Deniz kabuğunun temin edilmesi ve satılması konusunda oldukça başarılı işler yürüten ve gün geçtikçe firmasını büyüten Samuel Marcus durumdan çok memnundu ancak hiçbir zaman yerinde saymayı seven bir insan olmadığı için daha büyük hayalleri vardı. Deniz kabuğu işleri o kadar büyük bir hale gelmişti ki firma, uluslararası alanda ithalat ve ihracat konusunda adından çokça söz ettiren bir firma haline gelmişti.

Her geçen gün zenginliği katlamakta olan Marcus Ailesinin evlatlarından bir tanesi, Hazar Denizi’ne yapmış olduğu bir seyahatte petrole olan ilgiye hayran kalmıştır. Petrol alım-satım işlemlerinin oldukça popüler ve para kazandıran bir iş olduğunu gören Junior Marcus, kafasında oluşan parlak bir fikirle seyahatten dönen. Marcus’un planı petrol alanında ihtiyaçları bulunan ülkelere gaz yağı ithal etmektir.

Rockefeller-Standart-Oil-Shell-firmasi-kime-ait
Rockefeller-Standart-Oil-Shell-firmasi-kime-ait

Rockefeller’e Karşı Gelen Ticari Zeka

Junior Marcus aklındaki oldukça yüksek paralar kazandıracak hayali gerçekleştirmek için adımlar atarken, onu bekleyen oldukça önemli bir sorun da vardır. Gaz yağı ticareti dünya genelinde oldukça çok para kazandıran bir iş olsa da, bu işi yöneten Standart Oil adında bir firma bulunmaktaydı. Dünyaca ünlü Rockefeller ailesine ait olan Standart Oil, o dönem dünyanın gaz yağı ihtiyacını gidermek adına önemli adımlar atmaktaydı.

Kendisi gibi Yahudi olan rakibine karşı önemli hamleler yapmak isteyen Samuel Marcus bu alanda rakibini alt etmenin yolunu uzun araştırmalar sonucu bulabilmiştir. Petrol taşıması için oldukça büyük bir tanker inşa ettirecek ve bu tankerler ile tüm dünyaya satış yapacaktı. Sipariş edilen tankerlerin en önemli özelliği, yolu kısaltacak olan kanallardan geçmeleri için özel izinleri bulunmasıydı. Öyle ki Samuel Marcus’un sahip olduğu tankerler tehlikeli madde taşımak için özel olarak üretilen tankerlerdi. Bu özel tankerler ile öncelikle Malezya gibi ülkelere gönderim gerçekleştiren Shell firması, günler geçtikçe tüm dünyaya açılmış ve bir dünya devi olmayı başarabilmiş firmadır. Petrol taşımacılığı ve üretimi, satışı gibi alanlarda günümüzde hala çalışmalarına yenilikler kazandıran firma dünyanın en yüksek değere sahip firmalarından bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir