E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
minzo

Seyahat Denildiğinde İlk Akla Gelen Eşya: Valizler

Kısa bir hafta sonu kaçamağı ya da uzun bir seyahat olsun, ilk aklımıza gelenler her zaman valizler oluyor. Herhangi bir yerden bir diğerine giderken ya da en basit deyimi ile taşınırken, eşyalarımızı neyin içinde ve nasıl taşıyacağımız konusu düşündürücüdür. Bu nedenle de hepimiz için valiz seçimi ve kullanımı oldukça önemlidir.

eçanta valiz modelleri için linke tıklayınız.

Valiz en basit tabiri ile bir bagaj çeşididir diyerek tanımlanabilir. Farklı özelliklerde ve şekillerde üretilirler. Genelde valiz satın alırken uzun ömürlü ve dayanıklı olması istenir ve bu özelliğe göre bir valiz alınmak istenir. Kabin boy, orta boy, büyük boy ve battal boy olarak nitelendirilen oldukça farklı ebatlara sahiptirler.

Tarihte kullandığımız ilk valizler yün ve keten kullanılarak yapılmıştır. Daha sonraları deri çeşitleri üretilmiştir. Deri olarak üretilen valizler, sonraları oldukça yaygınlaşmıştır. Tahta valizler ise bir dönemin vazgeçilmezi olarak tarihte yerini almıştır. Valiz boyutları başlarda standartken, sonraları ihtiyaca göre şekillenmiş ve farklı ebatlarda üretilmeye başlanmıştır.

Valiz üretimi zamanla yaygınlaşmıştır ve günümüzde bir sektör halini almıştır. Tahta valizler ve katlanabilir valizlerin kılıfı olarak deri kullanılmış, ardından ilk deri valiz üretimi gerçekleşmiştir. Ardından üretilen tüm ürünler gibi zamanla teknolojiye ayak uydurarak, fiber kompozit, metal, plastik ve diğer materyallerden yeni ürünler yapılmış ve tüketicilerin beğenisine sunulmuştur.

valiz

Valiz Çeşitleri Nelerdir?

Kullanıcıların beğenisine göre üretilen valiz modelleri oldukça geniş ürün yelpazesine sahiptir. Yuvarlak, köşeli, metal, sert plastik veya şeklini koruyan şekillerde olan ürünler, vinilden ya da deriden yapılabilir. Kare ya da dikdörtgen olanları da vardır. Çek-çekli, iki ya da daha fazla tekerlekli, metal çerçeveli, taşıma saplı ve sapsız seçenekleri ile farklılıklar gösterir.

  • Kabin boy valizler: Özellikle uçakların kabin bölümünde kullanılabilir olmaları ile tercih edilmektedir. Oldukça ideal ve pratik bir boyut seçeneğidir.
  • Orta boy valizler: Seyahatin süresine göre tercih edilebilecek, kabin boydan kısmen daha büyük bir bavul çeşididir.
  • Büyük boy valizler: Uzun seyahatler için tercih edilebilen, bolca kıyafet, aksesuar ya da ayakkabı gibi eşyaları içerisine alabilen geniş ürün seçenekleridir.
  • Battal boy ya da ekstra büyük valizler: Hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatleri için uygundur. Uzun süreli planlarda sıklıkla kullanılır ve geniş yapısı ile birçok eşyayı içerisinde muhafaza edebilir.
  • Çocuk valizleri: Çocukların kolayca taşıyabilmelerine imkan tanıyan valiz türüdür. Genellikle tekerlekli bir yapıya sahiptirler.

Körüklü valizler: Valizin açma-kapama bölümünde yer alan, kumaş ya da farklı bir materyalde tasarlanan ek alana körük denilmektedir. Körüklü valizler ilk bakışta normal bir boyuta sahip gibi görünse de, genişleyebilme ve daha çok eşya muhafaza edebilme özelliğine sahiptir.

valiz 2

Valizler satın alınırken dikkat edilen en önemli özelliği uzun ömürlü kullanıma uygun olması ve dayanıklı malzemeden yapılmasıdır. En dayanıklı ve uzun ömürlü valiz önerisi ise polimer malzeme kullanılarak üretilenlerdir. Bu modellerin dikişlerinde güçlü naylon iplikler kullanılır. Ayrıca üzerlerinde güvenlik amaçlı bir kilit sistemi veya bir mandal bulunur. Üretildikleri materyal ana malzemeler, ebatları ve kullanım alanları dikkate alınacak olursa, çok sayıda model vardır. Genelde kendiliğinden uzayan ve sabit tutamak yolu ile çekilerek taşınan ve tekerlekli olan modeller kullanım kolaylığı açısından tercih edilir. Fakat elde taşınabilen ve konforlu saplara sahip valiz modelleri de bulunmaktadır.

valiz 3

Bavulların Ölçüleri Nasıldır?

Bavulların ölçülendirilmesinde çeşitli ebatlar için oluşturulan standart ölçülerden yola çıkılır. En sık karşılaşılan valiz ölçüleri ise şöyledir:

  • Kabin bagajları (55 x 45 cm)
  • Orta boy (60 – 69 cm)
  • Büyük boy (70 x 79 cm)
  • Battal boy ya da ekstra büyük (90 – 99 cm)
  • Çocuk boy (45 – 45 cm)

Bazen tek bir ürün bile yeterli olurken, bazen de kişiselliğin ön plana çıktığı valiz seti olarak satılan ürünler tercih ediliyor. Kalabalık aileler için battal boy ya da ekstra büyük valizler sıklıkla yeterli geliyor. Bazen de valiz orta boy modelinden 2 tane alınması 2 kişilik bir aile için ideal olabiliyor. Bu nedenle öncelikle nasıl bir modele ihtiyacınız olduğunu belirlemek, alışveriş yaparken kafa karışıklığına engel olabilir.

valiz 4

Valiz Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Alışveriş yapmadan bazı püf noktalarını iyi şekilde araştırmak gerekiyor. Çünkü sizin için çok da önemli olmayan bir detay, sonrasında bir sorun haline gelebiliyor. Bu nedenle valiz alışverişinde dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için derledik!

Hangi modeli ve ebadı alacak olursanız olun, hafif olan bir model seçmeniz oldukça önemli. Ürünün boş ağırlığı da bagaj ağırlığına dahil olduğundan dolayı, ağırlık sınırlamalarına takılmamak için dikkat etmek gerekir. Özellikle valiz büyük boy modellerinden birini alacaksanız, satın almadan önce boş olan ağırlığını öğrenmeyi unutmayın! Büyük boy valiz çeşitlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Sık kullanmayı düşündüğünüz yere göre uygun bir tekerlek seçimi yapmalısınız. 2 tekerlekli olan modeller olsa da aslında en kolay ve rahat kullanımı valiz küçük boy 4 tekerlekli olan modellerde sağlayabilirsiniz. Ancak tekerlekli olan modellere yönelirken, tekerleklerin dayanıklılığı ve kalitesine dikkat etmenizi öneririz. Çünkü en çok valiz hasarları tekerlek kırılması ile meydana geliyor. Satın alırken, ürünü ters çevirip, tekerlek bağlantılarını ve tekerlekleri kontrol etmeyi unutmayın! Tekerlekli valiz çeşitlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

valiz 5

Sürekli olarak dış etkenlere maruz kaldığından dolayı ürünün dış kabuğunun çarpmalara ya da düşmelere karşı dayanıklı olması gereklidir. Valiz renkleri sizi bu aşamada aldatmasın. Koyu renkli valizlerin daha dayanıklı olduğu ile ilgili inanış gerçeği yansıtmıyor. Bu nedenle dış kabuğunun yeterince dayanıklı ve sağlam olduğundan emin olun. Su geçirmez olan modelleri de tercih edebilirsiniz. Bu durumda eşyalarınızı her türlü hava koşulunda garanti altına almış olursunuz.

Genelde seyahate çıkarken valizimize koyduğumuz eşyalar, sıra dönüş yolculuğuna geldiğinde bir türlü sığmaz. Bu soruna en iyi çözüm ise körüklü valiz kullanmaktır. Giderken valinizi körüğü kapalı şekilde hazırlayabilir, dönerken ise gittiğiniz yerden aldıklarınızı valize sığdırmak için körüğü kullanabilirsiniz. Körüklü valizler sizi genellikle ek valiz taşıma derdinden kurtarır.

Yeni bir bavul alırken kontrol edilmesi noktalardan bir diğeri de dikişler ve fermuar kısmıdır. Fermuarının ve dikişleri sağlam olan valizin, kullanım ömrü de uzun olur. Ayrıca çek çek kısmının, tutma sapının, açılır kapanır alanların da kontrol edilmesi, bavulun sağlamlığı açısından ömürlüdür. Bu kısımlar ne kadar sağlam olursa, kullanım ömürleri de aynı derecede uzar.

valiz 6

Valiz yorumları incelendiğinde genellikle pahalı olan valizlerin kaliteli olduğunu düşündürecek yorumlar göze çarpar ama bu tamamen doğru bir algı değildir. Valiz fiyatları sadece fiyata göre değil, farklı kriterlere göre de değişebilir. Örneğin pembe valiz siyah renk bir valize göre genelde daha yüksek fiyata satılır. Ama fiyat farkı valizden değil, sadece renk çeşidinden kaynaklanabilir. Bavul alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise valiz ölçüleri konusunda karar vermektedir. İhtiyacınız olan bavulun öncelikle ölçülerini belirlemek, alışveriş sırasında kolay karar vermenizi sağlayacaktır. Valiz tavsiye ile de alınan bir üründür. Ancak ebat ve işlev konusunda tavsiyeler pek geçerli değildir. Kişisel kullanım aracı olduğundan dolayı, herkesin kendi ihtiyacı doğrultusunda olan bavullardan birini alması daha iyi bir karar olacaktır.

poster
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir