E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Sesin Pazarlama Üzerindeki Etkisi

Son yıllarda iktisat literatüründe etkisini giderek arttıran “davranışsal iktisat” teorisi en çok vurguladığı kavramlardan biri olan irrasyonel insan kavramı ile ilgili yaptığı çalışmalar ile insanın sadece rasyonel kararlar alan bir varlık olmadığını dış etkenlerin etkisiyle irrasyonel kararlar da verebildiğini ortaya koydu. Davranışsal iktisatçıların yaptığı birçok deney ile kişilerin “ tüketim “ kararlarını verirken irrasyonel davranışlar sergilediğini ortaya koymaları ve gelişen teknolojiyle nöroloji bilimi ile pazarlama kavramının bir araya gelmesi, nöropazarlamanın ortaya çıkmasında  ve kısa sürede yükselmesinde etkili oldu.

Beynin irrasyonel kararlarını etkileyen beş duyu organı ile algılanan, dürtülen uyarıcılar üzerine çalışmalar yapan nöropazarlama yöntemi diğer yöntemlerde karşımıza çıkan müşteriye tam anlamıyla ulaşamama, istenilen mesajı verememe gibi sorunları daha önceki deneylerle tespit ettiği beyindeki doğru noktalara direk gönderdiği mesajlarla ortadan kaldırdı.

Peki hangi etkiler tüketicilere irrasyonel karar verdiriyor?

Bir ortamda uygulanan renkten kokuya, ışıktan sese her şey kişilerin duyularını uyararak irrasyonel kararlar verdirici olabilir nitelikte. Kokunun alışveriş davranışları üzerindeki belirleyici etkisinden “yükselen strateji koku pazarlaması “  başlıklı yazımda bahsetmiştim. Koku kadar etkili diğer bir uyarıcı da “ SES “ .

Şüphesiz ki sesin insan davranışları üzerindeki etkisi yadsınamayacak kadar büyük. Son yıllarda otoritelerce ses uzmanı olarak adlandırılan “Agency kurucu ortağı Julian Treasure ‘da “ 2009 da yaptığı TEDX konuşmasında sesin kişiler üzerindeki fizyolojik, psikolojik, bilişsel ve davranışsal etkisinden bahsetmişti. Julian Treasure verdiği örneklerle hormonlarımızdan, stres düzeyimize, bir ortamda duyduğumuz güvenden araba kullanırken çıkılan hız düzeyine kadar birçok şeyde ortamdaki sesin belirleyici olabildiğine değinmişti.

Peki, ses tüketici davranışlarını nasıl etkiliyor?

Yapılan çalışmalar mağazada çalan müziğin; yapılan harcama miktarı, çalışanların verimliliği, tüketicinin sıra bekleme toleransı, müşterilerin mağazada geçirdiği vakit gibi birçok konuda etkili olduğunu gösteriyor. Örneğin: Fransız ve Alman şarapları satılan bir markette iki hafta boyunca bir gün geleneksel Fransız müzikleri, diğer bir gün geleneksel Alman müzikleri çalınıyor. Alman müzikleri çalındığında satılan şarapların %73’ü Alman, Fransız müzikleri çalındığında ise satılan şarapların %77’si Fransız oluyor. Deney sonrası müşterilere çalınan müzik sorulduğunda ise müşterilerden müziğe dikkat etmedikleri cevabı alınıyor.

Bir diğer örnekte ise Milliman bir restoranda 16 gün boyunca yaptığı gözlem ile restoran da çalan müziğin; çalışanların yemekleri servis ettiği süreden, müşterilerin yemeklerini tamamlama sürelerine kadar birçok farklı konuda belirleyici olduğunu ortaya koyuyor.

Peki, ses nasıl markalaşıyor?

Örneğin, Nokia’nın sesini duyumsuyor musunuz? Lider markalardan Nokia’yı yükselten unsurlardan birisi de muhakkak “sesi “. Nokia’ya ait bu ses dünyada en çok çalan melodi ve firmaya hiçbir maliyeti olmadan günde yaklaşık olarak 1.8 milyar kez çalmakta. Bu yüzden de hepimizin hafızasında Nokia logosundan çok bu ses yer etmiş durumda. Şüphesiz aynı durum INTEL içinde geçerli.

Aynı zamanda PSA Peugeot Citroen de çalışanların her sabah bilgisayarlarını açtıklarında Windows’un açılış sesiyle değil de, PSA Peugeot Citroen’e özel bir sesle güne başlamalarını sağlayan kendilerine özel bir ses mimarisi oluşturdu. Yaratılan sesin fuarlarda, şirket toplantılarında, bekleme odalarında, mağazalarda ve reklamlarda da kullanıldığını düşündüğümüzde PSA Peugeot Citroen’in de seste markalaşma yolunda olduğunu görüyoruz.

Tüm bu olumlu örneklerin yanında, gelişi güzel uygulanan müziklerin, ortama veya ürüne uygun olmayan seslerin olumsuz etki edeceğini de unutamamak gerekli. .Markaların bu konuda yanlışa düşmemeleri için yapılan araştırmaları göz ardı etmeyip nöro pazarlama konusunda uzman kişilerle çalışmaları fark yaratmak ve markalaşmak için son derece önemli görünüyor.

1 yorum
  1. Merhaba meslektaşım.Ben de iktısat mezun adayiyim.Yillarca düşünceme takılı kalan bu nöromarketing adi altinda sizle mail yoluyla konusmak isterim.Bilgilerinizi benimle paylaşırmısınız ?Apayri dusunce yapimiz olduğuna inanıyorum bu alanda ve bu alan gibi değişken yapilarla ilgili uğraşanların.lutfen irtibata geçiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir