E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Sermayesi Düşük, Stoksuz Ticaret: Dropshipping Nedir?

Sermayesi Düşük, Stoksuz Ticaret: Dropshipping Nedir?

İnternet çağının hayatımızda bir anda var olması mevcut sistemleri ve teknolojileri baştan aşağı değiştirmeye başladı. Bu değişimlerden bir tanesi de ticaretin internet ortamına taşınmasıyla yeni bir platform ortaya çıkardı; e-ticaret.

E-ticaret bir ürün ya da hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir. E-ticaret, klasik ticarete göre oldukça masrafsız ve hızlı olduğu için üretici ve tüketiciler de böyle bir ortamda alış-veriş yapmakta fazla zorlanmadılar.

E-ticaretin ortaya çıkması ve yaygınlaşması ile birlikte yeni tedarik yönetimi sistemleri de ortaya çıktı. Bunlardan bir tanesi de “ dropshipping ” diye adlandırılan tam olarak Türkçe karşılığı olmasa da “E-ticaret komisyonculuğu” olarak ifade edilebilecek bir kavramdır. Stoksuz e-ticaret de denilebilecek bu sistemi basitçe anlatmak gerekirse; bir malı satmak isteyenle satın almak isteyenleri bir araya getirip bu işlemden kar elde etme sistemidir. Örneğin satıcı Çin’de, alıcı Almanya’da ise siz de Türkiye’den alıcı ve satıcıyı internet ortamında bir araya getirip uluslararası bir ticaret ile kar elde edebilirsiniz.

Dropshipping yöntemi stok tutmayı gerektirmediği için gümrük mevzuatları ile uğraşmadan internet bağlantısına erişilebilen her yerden ticaret gerçekleştirilebilir. Üstelik euro ya da dolar üzerinden kar elde edileceği için daha da avantajlı bir sistem olduğunu söyleyebiliriz.

Dünya’da dropshipping yapılan en büyük platformlardan bir tanesi eBay olurken ülkemizde de gittigidiyor.com, hepsiburada.com gibi platformlarda dropshipping yapmak mümkündür. Burada açılabilecek mağazalarla birlikte alıcıları çekmek için pazarlama ve reklam stratejileri yapıp ticaret gerçekleştirilebilir.

Son günlerde popüler olan dropshipping yöntemi şu, Shopify isimli e-ticaret servisi ile ABD’ye yönelik bir e-ticaret sitesi açılır, AliExpress’ten ürünler bu yeni e-ticaret sitesine yerleştirilir ve reklam yapılmaya başlanır. ABD’li alıcı, sizin e-ticaret sitenizden malı alır, ödeme yapar. Siz ise aslında stoğunu tutmadığınız ürünü AliExpress’ten satın alır ve alıcı adresi olarak ABD’li alıcının adresini girersiniz. Mal hiç size uğramadan ABD’ye gider. Peki dropshipping ile ne kadar kazandık? İlgili malı kendi sitenizde 5 kuruşa sattığınızı varsayalım. Yani ABD’li alıcı size 5 kuruş ödedi ve malını bekliyor. Siz ise o mal için AliExpress’e 3 kuruş ödeyip, aradaki 2 kuruşu cebinize koyarsınız.

Son olarak; dropshipping yapmadan önce mutlaka bir şahıs şirketi açılmalıdır. Aksi takdirde fatura kesmek mümkün olmayacağı için vergi kaçakçılığından ticaret yapılan ülkelerde ceza alınabilir.

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir