E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır? [ 7 Madde ]

Eğer içerik yazarken SEO kurallarını uygularsanız, içeriğiniz oldukça fazla trafik alabilir bir potansiyele sahip olacaktır. Nasıl mı? Gelin Öncelikle SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) nedir kısaca tanıyalım; Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir.

Bu kısa tanımlamadan sonra; ‘’SEO uyumlu içerik nasıl yazılır’’ ve ‘’içerik nasıl oluşturulur’’ gibi sorularınızın cevabını alacağınız içeriğimizi incelemeye başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

1-İçeriğin Altın Kuralı: Uzun İçerik Kraldır

Herkes uzman olduğu ya da daha önce deneyimlediği bir konuda içerik yazabilir. Fakat içeriğinizin Google aramalarında daha iyi sonuçlar elde edebilmesini isterseniz bunu birtakım kurallar çerçevesinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Her ne kadar Google tarafında ‘’doğru bir içerik en az xx kelime olmalı gibi’’ yazılı bir kural olmasa da; son yapılan Google güncellemeleri ardından elde edilen veriler şu değerli bilgiyi sunmuş: Bu da Google sıralamasındaki ilk 5’te yer alan sitelerin sahip olduğu içeriklerin uzunluğu 2000+ kelime içeriyor olması.

2-Anahtar Kelimeler İçin Keyword Tool’ları Kullanın

Yazdığınız içeriğin en önemli unsuru dengeli kullandığınız anahtar kelimelerdir. Ücretsiz anahtar kelime araştırması yapmak için Google Adwords, Google Trends, NeilPatel.com gibi web sitelerini kullanabilir ya da SEMrush, Aherfs gibi ücretli anahtar kelime araçlarından faydalanabilirsiniz.

İçerik Pazarlama Stratejinize Yardım Edecek En İyi Site ve Google Eklentisi içeriğimizi okuyarak, diğer araçlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?
SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

 

3-İlgi Her Zaman Onların Üzerinde: Anahtar Kelime İçeren Ara Başlıklar

İyi bir içerikte ara başlık kullanımı oldukça önemlidir. Ara başlıklar sayesinde okuyucu ya da ziyaretçinin ilgisini içeriğin uzunluğuna göre doğru yerlerde konumlandırarak koruyabilir aynı zamanda içeriğinizi daha da SEO dostu bir hale getirebilirsiniz. Üstelik doğru ara başlıklar sayesinde paragraflardan önce içeriğiniz hakkında kısa ama öz bilgileri kolaylıkla verebilirsiniz.

4-İçeriğinizin Kullanıcı Dostu Olması İçin Alakalı Linkler Verin

Bunun için 2 çeşit linke ihtiyacınız var. Bu linklerden bir tanesi dış link (bir sitenin kendi alan adı haricinde farklı bir alan adına yapmış olduğu link çıkışı), bir tanesi ise iç link (aynı site içerisinde belirli kelimeler üzerinden farklı sayfalara verilen bağlantılar) olmalıdır. Eğer bir şeyi veya konuyu araştıran ziyaretçilerinizin içerik hakkında daha çok bilgi sahibi olmasını isterseniz yine çok aşırıya kaçmadan konu hakkında en az birer adet iç ve dış link vererek yazınızı daha SEO dostu hale getirebilirsiniz. Favori bilginiz olacak bir ipucu daha verelim; vereceğiniz iç ya da dış link içeriğinizdeki anahtar kelimeleri içeriyorsa, daha iyi geri dönüşler almanız da kaçınılmaz olacaktır.

5-Doğru İçeriğin Dostu: Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

‘’Neden uzun kelimelere sahip içerikler Google’de arama sonuçlarında en sıralarında yer alıyor?’’ diye düşündüğünüzü duyar gibiyiz. Hemen cevap verelim. Çünkü uzun yazılmış içerikler, daha çok anahtar kelime ve uzun kuyruklu anahtar kelime içerirler. Özellikle SEO uyumlu bir içerik yazarken uzun kuyruklu anahtar kelimelerden faydalanmak daha efektif sonuçlar almanızı kolaylaştıracaktır. Fakat burada dikkat etmeniniz gereken bir nokta var; anahtar kelimelerinizi ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi öyle orantılı bir şekilde yerleştirmelisiniz ki; içeriğinizin anlam bütünlüğü bozulmadan kullanıcıya bir değer sağlasın ve bilgi versin.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?
SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

 

6-İçerikler Arası Düzenin Anahtarı: ‘’Topic Cluster Model’’

Yazdığınız içeriğe güveniyor ve içeriğinizi daha da mükemmel bir hale mi getirmek için başka yollar mı arıyorsunuz? İlk olarak 2017’de HubSpot Research tarafından detaylandırılan Topic Cluster Model metodu; içerik pazarlama stratejilerinin vazgeçilmezidir. Anahtar kelimeler yerine konulara odaklanan bir SEO stratejisi olan model, “sütun” sayfası veya yayın adı verilen tek bir ana konunun etrafında içerik oluşturarak blog arşivlerini basitleştiren bir yaklaşımdır. Topic Cluster Model metodunu 2 aşamada gerçekleştirebilirsiniz. Birinci aşamada sıralamaya çıkmasını istediğiniz konuyu seçtikten sonra o konu hakkında ilgili içerikler oluşturabilirsiniz. İkinci aşamada ise oluşturduğunuz içeriklerin linklerini içinde linklemeler (iç linkleme) verebilirsiniz. İşte bu kadar basit! Hem okuyucularınız hem de Google mutlu olacak!

7-Zamansız İçerik: Evergreen

SEO uyumlu içerik nasıl yazılır maddelerinden birisi ise Evergreen içerik. Öncelikle Evergreen ne anlama geliyor, ona bakalım. Evergreen içerik; konu ile alakalı olan ve okuyucular için uzun süre “taze” kalan, arama motorları için optimize edilmiş içeriktir. Yazılan içerikler doğru ve güvenilir bilgilerle yazıldığı taktirde, içerik de kalitesini uzun yıllar koruyarak ‘’Evergreen’’ içeriğe dönüşecektir. Fakat şunu da belirtmekte fayda var; içeriğin konusuna göre (örneğin haberler) her içerik ‘’Evergreen’’ olmak zorunda değildir.

Eğer yazı ilginizi çektiyse, İçerik Stratejisi Planlarken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir? içeriğimizi de göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir