23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Seçim Öncesi Siyasi Partilerin Pazarlama İletişim Çalışmaları

Seçim Öncesi Siyasi Partilerin Pazarlama İletişim Çalışmaları

Seçime sayılı günler kala meydanlarda siyasi partiler ve adaylar arasında gerilim giderek artarken offline ve özellikle dijital medya kanallarındaki çalışmalar bir o kadar rahat,komik ve iğneleyici şekilde devam ediyor. Aslında bu pek şaşırdığımız bir durum değil. Günümüzde BTL (below the line) çalışmaları ATL(above the line) çalışmalarına göre hep daha ciddi mesajlar içermektedir. Çünkü BTL işler o sırada sahadaki bir aktiviteyi satışa döndürme kaygısı taşır tıpkı meydanları dolduran kitleleri kendilerine oy vermek için ikna etmeye çalışan adaylar gibi. ATL işler ise mesajı verdiği anda hedef kitlenin durumu analiz etmesini ve bir sonraki aşama olarak varsa kendi fiziksel mağazasına ya da online mağazasına yönlendirme amacı güder.

Bu yazımda, seçime sayılı günler kala partilerin iletişim çalışmalarını değerlendiriyor olacağım.

Haydi başlayalım! (Alfabetik sırayla)

 

AK Parti:

AK Parti bu seçimde daha önce beraber çalıştığı Arter Reklam ile çalışmayacağını açıklamıştı. Daha sonra yapılan konkur sonrasında Andy-Ar Araştırma Şirketi’nin sahibi Faruk Acar’ın ajansı olan Yine Ajans’da karar kıldı. Vakit Kardeşlik Vakti ve YaparsaAKpartiYapar çatı mesajlarıyla pazarlama iletişimlerine tüm platformlarda devam eden partinin geçtiğimiz dönemlere nazaran daha duygulardan arınmış didaktik bir yol tercih ettiğini söyleyebiliriz.  Reklamlarda kullanılan müziklerin ve senaryoların bu gerçeği desteklediğini söyleyebiliriz. Geçmiş dönemlere göre azalan duygusal yoğunluk kendi hedef kitlesinde nasıl bir reaksiyon verecek bilinmez fakat şahsi kanaatim olası bir ad recall çalışmasında diğer partilerin gerisinde kalacağı düşüncesindeyim. Son olarak ben tam bu satırları yazarken AK Parti  18 Haziran 21:00’da Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi sesinden reklam filmi ile yayına girmiştir.

AK Parti Offical Youtube Kanalının ise en son geçen yıl uptade edildiğini de dipnot olarak belirtmek isterim.

Türkiye Vakti:

https://www.youtube.com/watch?v=7EE6KbD4lP4

 

Zümrüdü Anka AK Parti Reklam Filmi:

 

Cumhuriyet Halk Partisi:

Cumhuriyet Halk Partisi 7 Haziran seçimlerinde Ali Taran ile 1 Kasım seçimlerinde ise Ohmlette Reklam ekibi ile çalışmalarını sürdürmüştü. Bu seçim sürecinde ise tüm iletişim çalışmalarını 10.Kat ekibi ile sürdürüyor. “Artık Tamam” ve “Millet için Geliyoruz” çatı mesajları çerçevesinde iletişim çalışmalarını sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi, farklı hedef kitlelere farklı mesajlarla ilerleme stratejisi güdüyor. 18 Haziran’da canlıya alınan “Gelin hep birlikte bugsız yeni bir dünya tasarlayalım” reklam filmi ise tamamen Z kuşağını hedef alan bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz. İletişim mesajlarının genel olarak reasons to choice tadında problemler ve sorunlar belirterek bunların nasıl çözülebileceğini anlatmaktadır. Son olarak Zafer Muhteşem Olacak reklam filmi ile beraber kitlelerde sabit tek düze bir voice overdan ziyade marş tadında tüm mesajları kapsayan bir çalışma yapılmış.

Millet için Geliyoruz:

 

Gelin hep birlikte bugsız yeni bir dünya tasarlayalım:

 

Zafer Muhteşem Olacak:

https://www.youtube.com/watch?v=PmV4rh-ZY14

 

İYİ Parti:

Hiç kuşkusuz 24 Haziran seçiminin içerik anlamında en korkusuz partilerinden biri olan IYI Parti seçim çalışmalarına ilk başlayan partiler arasında. İlk reklam kampanyasında kurulmasından sonra sıkça kendilerine atfedilen proje partisi iddalarına yanıt niteliğine olan “Fetö’nün mağdurları bizimle,zenginleri onlarla” içeriği ile girişini yaptı.

İYİ Parti resmi hesabından paylaşılan reklam filmi FETÖ kumpaslarından dolayı mağdur olan Ali Türkşen, Fatih Eryılmaz ve Ali Aydın gibi isimleri öne çıkarıyor.

 

Diğer partilere nazaran medya mixinde dijitale daha fazla önem verdiği oldukça açık olan IYI Parti yine bir ilki gerçekleştirerek “Yüzünü Güneşe Dön” isimli rap parçasıyla gençlere seslendi ve Spotify, Apple Muzik gibi platformlarda kullanıma açıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=jbTIe8Y4HiM

 

Yine bu seçimde diğer seçimlerde görmeye alışık olmadığımız bir kanal kullanımı söz konusu : Youtuberlar. Geçtiğimiz günlerde Meral Akşaner Youtube’da 1.3 M aboneye sahip BaBaLa TV’ye konuk oldu. Meral Akşaner gibi diğer siyasilerin de konuk farklı zaman dilimlerinde konuk olduğu programı bir haftada 3.3 M kişi izlemiş durumda. Diğer siyasilerin izlenme rakamları ile karşılaştırdığımızda bu rakam en fazla reache ulaşan video diyebiliriz.

 

2 hafta önce Sevgili Elif’in de yazısında belirttiği Google Search Reklam serileri var ki gerçekten dijitalin hayatımızın derinliklerine ne derece ulaştığının resmi birer kanıtı niteliğinde. Kısa sürede WOM etkisi yaratan ve viral olmayı başaran bu kampanya serisinde eski Google çalışanı yeni IYI Parti İletişim ve Teknolojiden Sorumlu Yardımcısı Taylan Yılmaz faktörü var gibi görünüyor. J

https://www.youtube.com/watch?v=P5lmn2NyqY8

 

Son olarak yine bir Türkiye siyasi tarihinde bir ilk olarak IYI Parti Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşaner millenials hedef kitle nezdinde kutsal bilgi kaynağı olarak tabir edilen ekşi sözlüğe “Ben Meral Akşaner sorularınızı cevaplıyorum” başlığıyla misafir oldu ve rekor sayıda entry ile soruları cevapladı.

Miiliyetçi Hareket Partisi:

Siyasi iletişim çalışmalarında Cumhur İttifakı’nı ön plana çıkaran MHP’nin faaliyetleri müzik odaklı ilerliyor. “Cumhur İttifakı, milletin aklı” sloganıyla seçimlere hazırlanan MHP, Davet adlı bir şarkı hazırladı.

 

 

Saadet Partisi:

Seçim kampanyalarının yaptığı çalışmalarla bir diğer göze çarpan partisi hiç kuşkusuz Saadet Partisi oldu. Hem söylemleri hem de parti konumlandırmaları eskiye nazaran daha ılımlı islam çizgisinde ve yenilikçi gibi algılanıyor. Kampanyalarının merkezinde #Değiştir mesajını konumlandıran parti içeriklerinde  Temel Karamollaoğlu’nun sözlerinden oluşturulan kesitlerden videolar üretmişler.

Değiştir:

 

Kutuplaştıran değil birleştiren güç:

Medya ambargosu gerekçesiyle yine Türk siyasi tarihinde bir ilke imza atan Saadet Partisi bir otel salonunu özel olarak tasarlayarak yeni bir konsept yaratmış oldu: E-Miting. Karamollaoğlu bu salonda kürsüye çıktıktan sonra basınla paylaşılan canlı yayın frekansının yanı sıra genel merkezde kurulan ofis aracılığıyla yapılan konuşma Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarında paylaşıldı. Bu şekilde milyonlarca kişiye ulaşmayı hedefleyen e-miting ayrıca interaktif bir iskelete de büründü. Karamollaoğlu konuşması sırasında sosyal medyadan gelen sorulara da yanıt verdi. Bu durumda Karamollaoğlu’na sadece yurt içinden değil yurt dışından da sorular yöneltildi.

Son olarak daha bugun yayına giren yine animatik dijital video ağırlıklı çalışmada süper kahraman olan Karamollaoğlu, direksiyon başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu Türkiye’yi uçurumun eşiğinden kurtarıyor. Buradan aslında bir nevi markalara ve dijital ajanslara da göz kırpılıyor. Markanın ya da herhangi bir kurumun mesajlarını hedef kitlelere aktarması her zaman milyonluk işlerle olmuyor bazen çok küçük bütçeli destkop işler milyonluk işlerden daha efektif olabiliyor. (bknz. Gelin hep birlikte bugsız yeni bir dünya tasarlayalım)

https://www.ntv.com.tr/video/turkiye/muhalefetten-genc-secmene-animasyonla-cagri,fX7QljCVyECg75tNlOV79A

 

Halkların Demokratik Partisi

HDP’nin bu seçim için kullanacağı slogan ise Saadet partisi mesajına benzer bir mesaj: “Sen’le Değişir” İletişim çalışmalarında daha çok genç kesime odaklanan HDP’nin iletişim faaliyetleri Demirtaş ile paralel olarak ilerliyor. Edirne cezaevi önünde başlayan kampanya yine bir ilke tanık olarak devam etti. Dün HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş TRT’de seçim konuşmasını gerçekleştirdi.

 

 

Yazım boyunca objektif bir bakış açısıyla ilgili partilerin süreç boyunca yapmış oldukları iletişim çalışmalarını özetlemeye çalıştım. Kim kazanır bilinmez ama biz marka/ajans ve partnerlerin bu süreçten çıkaracağı oldukça fazla öğreti olduğu kesin.

Seçimler herkes için hayırlı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir