E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Sanal Paraların Yeni Kullanım Alanı: Pazarlama

Bu aralar Bitcoin, Ethereum, Zcash gibi Blockchain sistemi üzerine kurulmuş kripto para terimlerini sürekli duyuyoruz. Bu terimlerin arasına her geçen gün yeni alt paralar ekleniyor ama bu yazımda değineceğim para diğerlerine göre biraz farklı: Şirketlere yönelik yeni müşteri kazanma ve var olan müşterilerin sadakatini artırmaya yönelik bir proje olan Gatcoin.
Şirketlerin yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biri sundukları indirim, ödül, kupon gibi kurguların var olan/potansiyel müşteriler tarafından avantajlı görülüp kullanılmasını ve sunulan bu kampanyaların şirkete getiri sağlanmasında yaşanan sıkıntılardır. Bahsi geçen bu kurguların tam olarak doğru olması çok zordur. Müşteri gözünde yeteri kadar değerli değillerse, müşteri tarafından yok sayılırlar. Gereğinden fazla değerli olan kurgular ise şirket için karşılığında satıştan çok önemli bir kayıp oluşturmaktadır.

Bu noktada devreye Blockchain ve mobil hedefleme teknolojisini bir arada kullanarak şirketlerin müşterileri ile bağlantı kurmalarını kolaylaştırmayı ve var olan iletişim yöntemleri geliştirmeyi hedefleyen Gatcoin projesi giriyor.

Nedir? Ne değildir?
Kendi cüzdanı ve kendi pazaryeri olan, kendi borsası dışında başka borsalarda (gerçek ve sanal para bazında) bir karşılığı olamayan bir sanal para sistemidir. Bütün sistemini kendi düzenlediğinden dolayı adlarını sık sık duyduğumuz diğer para birimlerinden biraz farklıdır.
Cüzdan ve Token Çeşitleri
Gatcoin cüzdanı, müşterilere mobil platformlarda 5 farklı Gatcoin token çeşitlerini taşıma olanağı sunmaktadır. Bu token çeşitleri;
• Nakit: Ürün ve hizmetleri satın almak için ön ödemeli nakit olarak kullanılır.
• İndirim: Ürün ve hizmetleri satış fiyatlarından indirimli bir şekilde satın almak için kullanılır.
• Sadakat: Şirketlerin kurguladığı çeşitli ödülleri kazanabilmek için sadakat programı kapsamında kullanılır.
• Hediyelik: Müşterilerin, başka müşterilere para göndermek için hediye kuponu olarak kullanılır.
Pazaryeri ve Borsa
Gatcoin pazaryerinde şirketler kendi paralarını sergilemek, tüketiciye tanıtmak ve satın aldırmak için kendi tezgâhlarını kurarlar. Kendi para birimlerinin değeri tamamen şirket tarafından belirlenir. Müşterilerde kendilerine cazip gelen tokenleri artık geleneksel yöntem olan kredi kartı ile ödeme yaparak satın alır ve kullanırlar.
Gatcoin borsası ile de müşteriler, şirketlerin para birimleri arasında alım-satım işlemleri yapma olanağı sunmaktadır. Örnek verecek olursak, A şirketinde geçerli ikinci ürüne % 30 indirim tokeni satılıp, B şirketinde geçerli bir alana bir bedava tokeni alınabilir.
Şu ana kadar Gatcoin henüz aktif olmamasına rağmen 21 büyük marka ve 60.000 perakende mağazasıyla ortaklık kurduğu iddia ediliyor. İddia ne kadar doğrudur bilemem ama günümüz teknolojisinin pazarlama alanında kullanılması birçok kişiyi ve şirketi heyecanlandıracağı kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir